Chemia budowlana

Drewniane różności w domu i ogrodzie właściwie zabezpieczone

Wiosna jest najpiękniejszą porą roku w ogrodzie. Jej urok nie kończy się jedynie na okazałych rabatkach, wielobarwnych kwiatach czy wypielęgnowanych krzewach. Klimat bajkowego ogrodu współtworzą klasyczne dekoracje z drewna.

Wraz z coraz śmielszymi promieniami wiosennego słońca ogród nabiera zdobnego charakteru. Często okazuje się jednak, że długą i mroźną zimę nie wszystkie drewniane przedmioty przetrwały w stanie idealnym. Dotyczy to zwłaszcza elementów zamontowanych w ogrodzie na stałe, jak ławki, pergole, kładki, huśtawki lub drewniane części altany. Zniszczone dekoracje wymagają odnowy, a nowe elementy ogrodowego wystroju właściwej ochrony. Konieczne jest zastosowanie łatwego w użyciu środka (np. Lakierobejca 2 w 1 marki Drewnochron), który zagwarantuje bezpieczeństwo, a dodatkowo podkreśli wyjątkowy charakter naturalnego surowca.

Wiosenna odnowa od A do Z

Przed przystąpieniem do malowania należy odpowiednio przygotować podłoże. W tym celu – w zależności od stopnia uszkodzenia – kolejno wyrównujemy, szlifujemy i odpylamy powierzchnię. Kiedy będzie ona czysta i sucha, można przystąpić do malowania. Jeżeli mamy do czynienia z uprzednio niemalowanym przedmiotem, który jest przeznaczony do używania na zewnątrz, konieczne jest dodatkowe zabezpieczenie go za pomocą impregnatu (np. Impregnat Extra marki Drewnochron). Następnie dokładnie wymieszaną lakierobejcę nanosimy dwukrotnie w odstępie 2-3 godzin. Pomiędzy jedną a drugą warstwą powierzchnię warto przeczyścić drobnoziarnistym papierem ściernym, co wzmocni ostateczny efekt dekoracyjny. Jeżeli malujemy surowe drewno (jak chociażby wyroby rękodzielnicze czy nieobrobione drewno modne w ekodesignie), produkt trzeba wcześniej rozcieńczyć. Warto pamiętać o specyfice niektórych ogrodowych przedmiotów jak karmniki dla ptaków. Lakierobejca 2 w 1 posiada Atest Higieniczny PZH, ale powinno się unikać malowania powierzchni, z której ptaki bezpośrednio wydziobują ziarno. Spokojnie można tymczasem malować daszek, ścianki i paliki podtrzymujące ptasi karmnik.

Na zewnątrz, ale i do środka

Podstawowym przeznaczeniem akrylowej lakierobejcy jest malowanie m.in. mebli ogrodowych, drzwi, okien, domków letniskowych czy boazerii, jak i przedmiotów drewnianych oraz drewnopochodnych. Ze względu na szeroki zakres zastosowań można posługiwać się produktem również w wypadku innych ogrodowych dekoracji. Cieszące się popularnością ozdobne wiatraczki i starodawne koła od wozu, kwietniki, tarasowe lampiony lub różnokształtne figurki dekoracyjne – te przedmioty można bez obaw poddać działaniu preparatu, który doskonale sprawdzi się też we wnętrzu. Drobna renowacja dotyczyć może zarówno sentymentalnych pamiątek przywiezionych z wakacji, jak i artystycznych figurek bądź rzeźb. Lakierobejca tworzy odporną na działanie czynników zewnętrznych i światła warstwę ochronną, która dodatkowo uwydatnia rysunek drewna. Atrakcyjne kolory, wśród których znajdują się m.in. orzech ciemny, palisander czy tik, pozwolą urozmaicić wygląd wszelkich drewnianych przedmiotów. Ciekawe efekty uzyskamy, malując ogrodowe donice dwukolorowo, łącząc np. odcienie mahoniu z zielenią lub hebanu z sosną. Starannie zabezpieczone drewniane przedmioty zachowają swój niepowtarzalny wygląd i trwałość na długie lata, czyniąc tym samym wiosenny ogród jeszcze piękniejszym.

Drewniane różności w domu i ogrodzie właściwie zabezpieczone
5/5 - (6 votes)

Data publikacji: 17 maja, 2013

Autor:

5/5 - (6 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Marek K.
    poniedziałek, 28 stycznia, 2019

    Na wiosnę szykuję się do konserwacji drewnianej architektury ogrodowej. Mamy drewniany skład na narzędzia, drewutnię i płotki. Po lekturze artykułu chyba zdecyduję się Lakierobejcę 2 w 1 f-my Drewnochron. Ochrona przed działaniem czynników zewnętrznych, bogata kolorystyka i łatwość stosowania to mocne argumenty wyrobu Drewnochronu.

  2. Iśka24
    czwartek, 21 lutego, 2019

    Zgadza się,nie tylko kwiaty zdobią ogród.Uwielbiam drewno i wszystko co drewniane.Mam drewniane meble ogrodowe,które będą na wiosnę wymagały renowacji.Ten domek dla ptaszków ze zdjęcia jest przepiękny,musze pokazać znajomemu stolarzowi.

Podobne artykuły