Drewno konstrukcyjne

Drewno na więźbę dachową – jak powinna być przygotowana więźba

Do budowy konstrukcji dachowej zazwyczaj stosuje się tanie i wytrzymałe drewno drzew iglastych. Powinno ono być odpowiednio przygotowane. Więźbę dachową natomiast, by mogła być użyta do budowy dachu, należy wysuszyć i zaimpregnować. Optymalna wilgotność drewna konstrukcyjnego nie powinna przekraczać 15%.

Drewno na więźbę dachową

Najlepsze na więźbę dachową jest drewno iglaste – sosnowe i świerkowe, a niekiedy modrzewiowe lub z jodły. Świerk ma mniej sęków niż sosna, ale trudniejszy do impregnowania i mniej trwały niż drewno sosnowe. Modrzew natomiast jest przeważnie droższy od sosny i świerku. Ma jednak dużą twardość i wytrzymałość. Jest trudniejszy w obróbce, ale znacznie odporniejszy na szkodniki i grzyby. Jodła pojawia się w tartakach coraz rzadziej. Nadal popularna jest jednak na terenach górskich i w ich sąsiedztwie. Drewno jodłowe trudno odróżnić od świerkowego. Pod nazwą pierwszego z nich sprzedawane jest czasem to drugie. Jodła po wysuszeniu jest lżejsza niż drewno świerkowe i sosnowe, zawiera niewiele żywicy. Jest natomiast trudna do zaimpregnowania i ma mniejszą wytrzymałość konstrukcyjną.

Drewno konstrukcyjne – tarcica obrzynana, strugana i suszona komorowo

Drewno kupujemy najczęściej jako tarcicę obrzynaną – to typowe drewno konstrukcyjne. Suszone na powietrzu ma zazwyczaj drugą klasę jakości i oznacza się je zieloną kropką. Jego klasa wytrzymałości wynosi od C 18 do C 40. Liczba oznacza wytrzymałość na zginanie (dla drewna o wilgotności 12%). Im zatem wyższa klasa, tym lepsza jakość drewna konstrukcyjnego.

Do budowy więźb wykorzystywana jest tarcica o klasie od C 24 do C 27. Za luksusową uznaje się tarcicę struganą i suszoną komorowo w specjalnych komorach w temperaturze około 75°C.  Jej wilgotność spada dzięki temu do poziomu poniżej 12%. Przy suszeniu naturalnym jest to trudne do osiągnięcia. W ten sam sposób strugane i suszone jest drewno KVH, czyli tarcica klejona po długości na tak zwane mikrowczepy (drewno konstrukcyjne wzdłużnie klejone). Umożliwiają one uzyskanie elementów o dużej długości, nawet do 16 m. Wilgotność drewna KVH wynosi natomiast nie więcej niż 15%.

Drewno na detale

Niektóre fragmenty więźby dachowej można zbudować z drewna klejonego warstwowo. Powstaje ono ze sklejania podłużnych pasów drewna suszonego komorowo. Elementy te są czterostronnie strugane i posiadają lekko sfazowane krawędzie. Z drewna klejonego warstwowo nie robi się z całych więźb w domach jednorodzinnych. Wykorzystuje się je do wykonywania fragmentów o wygiętym kształcie albo niezabudowanych, wystawionych na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Takie nietypowe fragmenty więźb zamawia się indywidualnie, w zakładach produkujących tego typu drewno. Wilgotność drewna klejonego wynosi nie więcej niż 12%. Jego wadą jest cena – jest ono bowiem kilkukrotnie droższe od tarcicy.

Suszenie

Aby można było z drewna zmontować więźbę, drewno trzeba wysuszyć. Wilgotne uległoby wypaczeniom w trakcie schnięcia, zaś zbudowana z niego więźba, mogłaby ulegać różnym odkształceniom.

Wysuszone drewno ma ponad 50% wyższą wytrzymałość niż wilgotne. Optymalna wilgotność drewna konstrukcyjnego nie powinna przekraczać 15%. Idealnie wynosi ona 7-13%. Taki poziom wilgotności zapewnia  suszenie komorowe w temperaturze 75°C. Żeby deski czy belki wyschły do takiego stopnia na świeżym powietrzu lub w magazynie, musiałyby tam leżeć przez kilka lat. Warunki wilgotnościowe wokoło musiałyby przez cały ten czas być w miarę stabilne. Po roku tradycyjnego suszenia wilgotność drewna spada do około 18%. Nie warto więc kupować drewna wilgotnego i liczyć na to, że do momentu rozpoczęcia budowy więźby samo wyschnie. Lepszą opcją jest kupienie drewna wysuszone i dodatkowo przed zakupem sprawdzić wilgotnościomierzem, czy jest wystarczająco suche. Odpowiedni sprzęt powinien być dostępny w każdym tartaku lub składzie drewna. Korzystne jest kupno tarcicy czterostronnie struganej i suszonej komorowo, której wilgotność nie przekracza 12%.

Docinanie

Więźbę najczęściej kupujemy w tartaku i zamawiamy konkretne jej elementy o zadanych przekrojach. Taki jest standard. Za dopłatą możemy zażyczyć sobie także docięcia elementów na wymaganą długość, według specyfikacji projektowej. Możemy zlecić także  zrobienie zaciosów, wrębów i otworów w krokwiach, słupach i belkach. Tak przygotowane drewno można nazwać więźbą do składania. Wystarczy bowiem połączyć wszystkie elementy zgodnie z projektem, by powstała konstrukcja dachu. Rozwiązanie to ułatwia pracę cieślom, a także przyspiesza budowę. Pamiętać należy, że aby zlecenie takie było możliwe do zrealizowania, projekt musi być bardzo szczegółowy. W zakupionej dokumentacji rzadko znajdziemy niestety takie detale jak rozrysowane połączenia ciesielskie,  czy rozmieszczenie otworów.

5/5 - (7 votes)

Data publikacji: 19 stycznia, 2015

Autor:

5/5 - (7 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły