Drewno konstrukcyjne

Drewno więźby dachowej bez kory i korników

Wiele już napisano na temat owadów drewna. Przeważnie na temat tak groźnych owadów jak spuszczela pospolitego, kołatka domowego czy nawet rytla pospolitego. Natomiast rzadko, a nawet wcale nie porusza się na łamach czasopism albo portali fachowych, szczególnie z zakresu budownictwa, tematu o życiu i żerowaniu skromnego kornika-drukarza (Ips typographus), który potrafi również zagościć w drewnie poddasza budynku o konstrukcji drewnianej.

Z nauki o owadach drewna wiadomo, że kornik, szczególnie kornik drukarz (fot. 1) należy do rodziny kornikowatych, zasiedla się pod korą, żeruje w łyku i miazdze, tj. na pograniczu drewna i kory. Żywi się łykiem i grzybem hodowanym przez siebie w chodnikach. Najczęściej spotykany jego plan drążenia chodników przedstawiono na rys. 1. Kora drzewa, czy nieokorowanego drewna, stanowi jego zasłonę i im grubsza, tym czuje się bezpieczniejszy. Kornik drąży chodniki o szerokości 3 mm i długości 6–15 cm i nie narusza drewna. Samica po zapłodnieniu w komorze chodnikowej, składa od 30 do 80 jaj, z których po 3 tygodniach wylegają się larwy (fot. 2)

Kornik jest owadem drewna i jego bardzo szkodliwe działanie zachodzi wówczas, gdy zasiedla się na żyjącym drzewie, szczególnie świerku. Natomiast gdy pojawi się w drewnie poddasza, w wyniku nieokorowania jego elementów konstrukcyjnych, szczególnie desek poszycia dachowego (fot. 3), wprowadza cieśli i właścicieli domu w duży kłopot, powodowany tym, że jego larwa jest podobna do larwy spuszczela.

Rys. 1. Najczęściej spotykany układ żerowiskakornika drukarza.Rys. 1. Najczęściej spotykany układ żerowiska kornika drukarza.

A ten ostatni jest na ogół znany jako groźny wróg i niszczyciel drewna budowlanego i nie tylko. Stąd warto przypomnieć kierownikom budowy, inspektorom nadzoru budowlanego, cieślom – wykonawcom więźby dachowej z drewna i obudowy poddasza, wykonanej również z drewna litego (desek), że nieusunięta kora z drewna może być siedliskiem kornika (fot. 4 i 5). Jak wykazały badania rzeczoznawcy, takie przypadki się jeszcze zdarzają, szczególnie w wykonawstwie odeskowania połaci dachowej. Dlatego niefachowe postępowanie, szczególnie cieśli, a nawet dekarzy, którzy dopuszczają do stosowania nieokorowane krawędziaki, deski czy inne jeszcze elementy konstrukcyjne więźby jest wielce naganne, ponieważ wiadomo, że w procesie ich obowiązkowej impregnacji środkami chemicznymi, w tych miejscach gdzie występuje kora, drewno nie jest zaimpregnowane. Kora posiada własności izolacyjne, nie przepuszcza środków chemicznych do drewna. Dlatego tak postępując, zostaje stworzona możliwość, że w tych miejscach gdzie jest kora, już na poddaszu, szczególnie niezabudowanym, może to drewno zaatakować spuszczel pospolity. A ten nie przebiera w środkach, by kontynuować swój rozwój, dlatego niszczy drewno.

Fot. 2. Larwy kornika drukarza.Fot. 2. Larwy kornika drukarza.

Na podstawie przedstawionego i sprawdzonego badaniami przypadku pozostawienia kory na elementach więźby dachowej, można stwierdzić, że wszelkie elementy drewniane przeznaczone na konstrukcję dachu i zabudowę poddasza muszą być uprzednio, przed procesem impregnacji dokładnie oczyszczone z kory drzewnej. To jest podstawa do wykonania właściwej impregnacji chemicznej i wykonania prac konstrukcyjno-montażowych dachu i poddasza. Szczególnie dotyczy to przypadku, kiedy planowana jest zabudowa poddasza na cele mieszkaniowe. Wówczas w czasie jego użytkowania ze względu na brak dostępu do drewna więźby, kontrola jego stanu technicznego stanie się niemożliwa.

Fot. 3. Widok odeskowania połaci dachowej.Fot. 3. Widok odeskowania połaci dachowej.

Powyższa krótka publikacja dobitnie pokazuje i utwierdza w przekonaniu, że drewna nieokorowanego nie należy poddawać procesowi impregnacji środkami chemicznymi, jak również takiego drewna nie należy stosować na elementy konstrukcyjne budynku, ponieważ nie gwarantuje one wymaganej trwałości i bezpieczeństwa i nie jest to zgodne z wymaganiami prawa budowlanego.

Fot. 4. Widok chodników kornika.Fot. 4. Widok chodników kornika.Fot. 5. Widok chodników kornika po usunieciu kory.Fot. 5. Widok chodników kornika po usunieciu kory.

Inż. Zbigniew Gęsiński
Rzeczoznawca NOT,
wieloletni biegły sądowy w dziedzinie technologii drewna
zdjęcia i rys. autora, M S i Wikipedia

4.6/5 - (10 votes)

Data publikacji: 30 listopada, 2013

Autor:

4.6/5 - (10 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. inga
    niedziela, 20 stycznia, 2019

    Jeżeli kupimy drewno okorowane to mamy pewność,ze nie będzie w nim lokatorów w postaci korników.Faktem jest,ze istnieją jeszcze inne szkodniki niszczące drewno i takie mogą zagrażać.Na szczęście na rynku mamy preparaty dzięki,którym można sie ich pozbyć.

  2. kowalI
    sobota, 16 lutego, 2019

    Czyli jednym słowem nalezy zwracać uwagę,zeby kupować drewno okorowane skoro większośc szkodników gnieździ się w korze.Korniki i inne szkodniki mogą poczynić prawdziwe spustoszenie w drewnie i narobic mnóstwo kłopotów.

  3. And
    wtorek, 6 czerwca, 2023

    U mnie po 6 miesiącach od montażu więźby na poddaszu znalazłem kupki usypanego pyłu drzewnego.
    Dach deskowany. Ani cieśla ani dekarz nie zwrócili na to uwagi. Drewno było impregnowane, cała ta impregnacja spadła wraz z korą. Obecnie sprawa w sądzie z tartakiem 3rok już

Podobne artykuły