Drewno konstrukcyjne

Drewno z tartaku

Dobrze przygotowane drewno ze sprawdzonego punktu jest może nie gwarancją powodzenia budowy, ale z pewnością jej ułatwieniem. Warto wiedzieć, jakie drewno można kupić w tartaku.

Suszenie

Tartaki najczęściej sprzedają drewno, które jest już wysuszone, czyli ma optymalną wilgotność. Suszenie drewna może się odbywać na dwa sposoby:
• naturalnie – gdy drewno schnie przez co najmniej rok na świeżym powietrzu, pod zadaszeniem
• komorowo – gdy suszenie odbywa się w specjalnych pomieszczeniach, gdzie temperatura dochodzi do 75oC i trwa od kilku do kilkunastu godzin. Za drewno suszone komorowo z reguły trzeba zapłacić więcej, ma ono jednak lepsze właściwości niż drewno suszone tradycyjnie. Wysoka temperatura wyjaławia drewno i zabija wszelkie mikroorganizmy, przez co drewno staje się niejadalne dla szkodników.

Można również kupić tanie mokre drewno i suszyć je samodzielnie, co trwa jednak ponad rok. Drewno musi być w tym czasie zadaszone i ułożone w taki sposób, żeby między poszczególnymi elementami był przewiew, i nie może leżeć bezpośrednio na ziemi. Drewno klejone ze względów technologicznych zawsze musi być suche – mokre listwy nie skleiłyby się.

Przygotowanie

Tartaki przygotowują drewno na kilka sposobów. Najtańszą opcją jest pocięcie (przetarcie) drewna bez obrzynania. Drewno nieobrzynane ma obrobione tylko dwie płaszczyzny, zaś dwie pozostałe są nieprzycięte i nie nadaje się ono celów konstrukcyjnych.

Najpopularniejsze jest drewno obrzynane, które ma wszystkie boki równo przycięte, dzięki czemu jego przekrój jest prostokątny bądź kwadratowy.

W większości tartaków oferuje się czterostronne struganie drewna. W trakcie takiej obróbki wygładzone zostają wszystkie cztery powierzchnie drewnianych elementów. Drewno czterostronnie strugane jest bardziej odporne na ogień, ponieważ płomienie ślizgają się po jego powierzchni. Jest też w mniejszym stopniu atakowane przez owady, którym trudniej dostać się do środka przez gładką powierzchnię. Struganie może być wliczone w cenę drewna bądź oferowane za dodatkową opłatą. W tartaku można również zamówić przycięcie drewna na wymiar, a także jego frezowanie, ryflowanie, wycinanie wrębów lub nawiercanie otworów.

Zabezpieczenia

Więźba dachowa i inne elementy konstrukcji domu powinny posiadać trwałą odporność na ogień, grzyby, pleśnie i owady, dlatego drewniane wyroby konstrukcyjne poddawane są impregnacji.

Możemy kupić tarcicę impregnowaną zanurzeniowo, czyli głęboko nasączaną chemicznym środkiem impregnacyjnym w czasie kilku- lub kilkunastogodzinnej kąpieli, bądź impregnowaną ciśnieniowo, czyli na wskroś przesączaną impregnatem w specjalnych komorach ciśnieniowo-próżniowych zwanych autoklawami. Obie wymienione metody są wysoce skuteczne.

Niekiedy tarcicę impregnuje się powierzchniowo, co oznacza, że drewno jest kilkukrotnie malowane impregnatem. To najtańszy i wystarczający sposób zabezpieczania drewna, choć mniej skuteczny niż impregnacja zanurzeniowa bądź ciśnieniowa (preparat wnika tylko na kilka milimetrów w głąb drewna). Drewno można także impregnować we własnym zakresie, co jest dość często praktykowane na małych budowach domów jednorodzinnych. Malowanie, natryskiwanie, a także krótkotrwała kąpiel drewna w odpowiednim roztworze to czynności bardzo proste, jednak kłopotliwe – podczas pracy trzeba bowiem zakładać maski i odzież ochronną, a zużyty lub niewykorzystany impregnat wywieźć do zakładu utylizacji.

Pamiętajmy, że najlepiej i najskuteczniej jest impregnować gotowe, obrobione elementy konstrukcji jeszcze przed jej złożeniem. Warto również zwrócić uwagę na to, by impregnować wszystkie otwory i miejsca przecięć wykonane w zabezpieczonym już drewnie.

4.7/5 - (7 votes)

Data publikacji: 21 stycznia, 2015

Autor:

4.7/5 - (7 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Krzycho
    czwartek, 24 stycznia, 2019

    Dobry tartak nie sprzeda nam drewna zawilgoconego czy zbyt przesuszonego,ponieważ straciłby reputację.Szanujący sie tartak zadba również,żeby drewno było wolne od szkodników.Z artykuły dowiedziałem się o kilku sposobach przygotowania drewna,bardzo ciekawe.

  2. Jan D.
    wtorek, 12 lutego, 2019

    Kiedyś miałem okazję nabyć drewno w jednym z lokalnych tartaków. Właściciel wpierw wypytał nas o cel zakupu po czym sam zaczął wybierać nam potrzebne materiały. Mało tego po skompletowaniu polecił nam jakie preparaty należy nabyć do jego konserwacji. Okazało się po paru latach, że jako pasjonat drewna doskonale wiedział co robi. Dokładnie tak jak opisano w artykule. Drewno od niego właściwie przygotowane i zabezpieczone do dziś wygląda jak nowe, w przeciwieństwie do kolejnych drobnych poprawek wykonanych drewnem z marketów budowlanych. Niestety tartak jest już w innych rękach.

Podobne artykuły