Rynny metalowe

Dwie techniki – zawsze dobry wybór

O trwałości całego systemu rynnowego decydują połączenia. Trwałość rynien cynkowo-tytanowych ocenia się na 80 – 120 lat i jak każdy materiał trzeba umieć je połączyć. Porównanie klejenia i lutowania miękkiego pokazuje, że obie techniki mają swoje zalety jak i ograniczenia. Obie jednak mają swoje ugruntowane znaczenie i zachowają swoje miejsce wśród technik połączeń.

Czym jest lutowanie?

Lutowanie miękkie jest to szczelne i mocne połączenie metali za pomocą dodatkowego metalu – lutu . Aby uzyskać trwałe połączenie temperatura topnienia lutu musi być niższa od temperatury topnienia elementów łączonych.

Jak to się robi

W przypadku rynien wykonanych z blachy cynkowo-tytanowej RHEINZINK® temperatura topnienia lutu wynosi od 183°C do 235°C. Prawidłowo przygotowane elementy do lutowania muszą nachodzić na siebie z odpowiednim zakładem. Szerokość zakładu powinna wynosić 10 -15 mm – taki zakład jest optymalny, aby uzyskać dobre połączenie. Szerokość szczeliny lutowniczej nie może być większa niż 0,5 mm. W przypadku szerszej szczeliny połączenie lutowane jest mniej trwałe . Płyn do lutowania (topnik) należy nakładać obficie pędzlem i na całej powierzchni zakładu elementów, które mają być połączone.

Po nagrzaniu lutownicy do pożądanej temperatury pracy, ok . 2500C, należy przyłożyć pobielony grot kolby na uprzednio przygotowany zakład . Pod wpływem dostarczonego ciepła blacha nagrzewa się do temperatury topnienia lutu. Zgromadzony lut na grocie kolby stapia się i na skutek podciągania kapilarnego wypełnia całą szczelinę. Płyn lutowniczy odprowadza resztki tlenku metalu i wyparowuje, a rozpuszczone w nim sole (chlorek amonowy cynku) krystalizują tworząc warstwę ochroną. Równocześnie wpływający lut rozpuszcza wykrystalizowane sole i przesuwa je przed sobą, aż cała szczelina zostanie wypełniona spoiwem. Uwaga: żeby mogło wystąpić naturalne patynowanie blachy w tym miejscu, należy pozostałe resztki topnika usunąć za pomocą wilgotnej szmatki.

Zalety lutowania:
· szybka i łatwa metoda pracy
· niepotrzebne dodatkowe nitowanie
· trwała wodoszczelność
· ten sam poziom wytrzymałości szwu co i materiału oryginalnego
· prawidłowo wykonane połączenie osiąga trwałość materiału podstawowego
· połączenia lutowane można w pełni obciążać już bezpośrednio po ich wykonaniu
· estetyczne lutowanie jest wizytówką profesjonalizmu wykonawcy
· tańsze połączenie w porównaniu z klejeniem

Wytrzymałość spoiny lutowniczej

W trakcie procesu lutowania cała powierzchnia szczeliny lutowniczej wypełnia się lutem. Dostarczone ciepło wywołuje dużą ruchliwość atomów blachy RHEINZINK® co powoduje samoistne łączenie się metalu z lutem i na odwrót. Taki przebieg procesu lutowania umożliwia powstanie stopu o wyższej wytrzymałości niż sam lut. W przypadku powierzchni patynowanych fabrycznie RHEINZINK® patynapro płyn do lutowania dodatkowo rozpuszcza organiczną warstwę ochroną (emulsję) i także umożliwia utworzenie się stopu w szczelinie. Mocne i szczelne połączenie wykonane za pomocą lutowania jest możliwe dzięki dobrej stopowości cyny i materiału RHEINZINK®. Jest to jednoznaczna zaleta w stosunku do innych metali stosowanych w budownictwie. Przy fachowo wykonanym lutowaniu odpowiednio szczelne i wytrzymałe połączenie uzyskane jest nie przez przyleganie (adhezję) lutu do powierzchni blachy, tylko poprzez utworzenie stopu cyny i materiału RHEINZINK® w miejscach stykania się.

Alternatywne klejenie

Od lat elastyczne kleje poliuretanowe znajdują coraz szersze zastosowanie w budownictwie. Są one dalszym etapem rozwoju trwale elastycznych materiałów uszczelniających na bazie poliuretanu. Zachowując swoją elastyczność spełniają zarówno funkcję mocującą jak i uszczelniającą. Elastyczne klejenie jest często doskonałym uzupełnieniem klasycznych, mechanicznych (np . nitowanie) tech- nik mocowania w rzemiośle blacharskim. Wykonawca może dzięki klejom w prosty i niedrogi sposób spełnić życzenia projektantów i inwestorów w zakresie mocowań ukrytych.

Elastyczność

Dwie techniki – zawsze dobry wybór

Za względu na swoją elastyczność w szerokim zakresie temperatur, kleje poliuretanowe doskonale nadają się do stosowania na zewnątrz. Jeżeli grubość warstwy kleju jest wystarczająca, to w zasadzie amortyzuje ona ruchy we wszystkich zakresach temperatur i po odciążeniu powraca do swojej pozycji wyjściowej. Elastyczne kleje RHEINZINK® mają zdolność do odkształcania > 70% . Nawet przy długotrwałym użytkowaniu część połączona klejem powraca po odciążeniu zawsze do stanu pierwotnego. Są to właściwości, które kleje te posiadają nawet przy temperaturze -30°C. Elastyczne kleje poliuretanowe oprócz łączenia blach cynkowo-tytanowych stosowane są przy materiałach, które z trudem dają się lutować lub nie dają się lutować wcale, w szczególności przy występowaniu powierzchni lakierowanych.

Zalety klejenia:
· prostota w użyciu, brak konieczności posiadania obszernej wiedzy specjalistycznej i sprzętu,
· ładny wygląd połączenia niezależnie od doświadczenia rzemieślnika
· elastyczność oraz okres twardnienia kleju umożliwiają drobne korekty ułożenia rynien i narożników
· trwała wodoszczelność
· ten sam poziom wytrzymałości szwu co i materiału oryginalnego · możliwość amortyzacji ruchów we wszystkich zakresach temperatur (nawet do -30°c)
· możliwość łączenia metali, których nie da się lutować

Jak to się robi

Dwie techniki – zawsze dobry wybór

Wybierając ten sposób mocowania rynny RHEINZINK® należy montować z zakładem. Za optymalny uznaje się zakład o szerokości ok . 50 mm. Klej poliuretanowy nakłada się paskami o szerokości 8 mm na powierzchnie elementów, które mają być połączone. Najlepsze połączenie uzyskuje się, jeżeli spoina znajduje się w pobliżu uchwytu. Po ułożeniu rynny na warstwie kleju, jej położenie można korygować jeszcze przez okres ok. 30 min. Ponieważ warstwa kleju o grubości ok. 0,5-2 mm kompensuje ruchy rynny tylko w ograniczonym zakresie, dlatego też co ok. 15 m rynna powinna być dylatowana. Dostępne w sprzedaży standardowe opakowania, tzw . kartusze, z klejem poliuretano- wym dają spoinę o długości ok . 6-7 m, która wystarcza na wykonanie kompletnego orynnowania całego domu .

RHEINZINK Polska Sp . z o .o . Majdan 105, 05-462 Wiązowna
Tel . 022 611 71 30 – 31

www.rheinzink.pl

4.8/5 - (16 votes)

Data publikacji: 3 lutego, 2013

Autor:

4.8/5 - (16 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Kamila
    poniedziałek, 25 lutego, 2019

    Decydujące znaczenie ma jakość połączenia. Bez tego nawet najlepsza rynna nie spełni swojej funkcji, bo będzie przeciekać w szczelinach.

  2. praktyk
    poniedziałek, 2 marca, 2020

    Rynny cynkowo-tytanowe ze swą wieloletnią trwałością zdecydowanie za sobą pozostawiają konkurencję i warto zainwestować w tak trwałe rynny,szczególnie że one także dobrze wyglądają.

Podobne artykuły