Realizacje

Dwusegmentowa dachówka

Dwusegmentowe dachówki należą w Niemczech do rzadkości. Taki właśnie dach miał kiedyś budynek Centrum Kongresowego i Kultury Rosengarten w Mannheim. Dziś odrestaurowany w stylu Art Nouveau ponownie zachwyca, głównie dzięki specjalnie do tego celu wykonanej dwukolorowej dachówce klasztornej E28S Eisenberg, jak też pewnym nietypowym rozwiązaniom technicznym.

Centrum Rosengarten przed wojną było jednym z najpiękniejszych budynków w Mannheim. Po wojnie zachowało się tylko kilka nietkniętych oryginalnych dachówek, które użyto jako wzoru do odbudowy przedwojennego dachu. Firmie Koramic udało się wiernie odtworzyć skomplikowaną geometrię dachówek, jak też ich częściowe glazurowanie.

Dwukolorowe pokrycie dachu

Dachówkę E28S opracowano specjalnie do celów odbudowy centrum Rosengarden. Dachówki mnicha są w kolorze zielonym, glazurowane, natomiast dachówki mniszki – w odcieniu naturalnej czerwieni. Również specjalnie dla potrzeb tego projektu należało wyprodukować dachówki o nietypowym kształcie do pokrycia dachu nad dużymi oknami mansardowymi.

Zadaszenie okien mansardowych

Dużym wyzwaniem okazało się pokrycie pięciu dużych, kolebkowych okien w dachu mansardowym. Pierwotnie dachówki położono w układzie z lewa na prawo. Okazało się, że choć po prawej stronie okien mansardowych woda spływa tak jak powinna, to z lewej zatrzymuje się w fałdach i powoduje szkody. Dachy nad oknami postanowiono zdemontować, wyprostować i pokryć miedzią.

Na pokrycie głównego dachu, firma Koramic opracowała specjalne dachówki lewo i prawostronne.

Perfekcja wykończenia

Mając dachówki o takim kształcie jak E28S, trudno jest zastosować ołów lub miedź do pokrycia spoin w dachu, a to z uwagi na znaczne różnice w wysokości pomiędzy dolnymi i górnymi dachówkami. Postanowiono zastosować specjalne dachówki, które ściśle i elegancko zakrywają wszystkie złącza. Dachówki te mają dwa różne kąty nachylenia, w zależności od spadku dachu.

Dwukolorowe pokrycie dachu

Dachówki mnicha są zielone, glazurowane, natomiast dachówki mniszki – w kolorze naturalnej czerwieni. Kalenice nad pięcioma kolebkowymi oknami mansardowymi przykrywają dachówki lewo i prawostronne, w tych samych kolorach.

Dwusegmentowa dachówka

Projekt: Odbudowa dachu centrum Rosengarten, Mannheim (Niemcy)
Klient: Mannheimer Kongress und Touristik GmbH, Mannheim
Biuro projektowe: Karl Schmucker + Partner, Mannheim
Wykonawca dachu: AWO Dachbau GmbH, Ladenburg
Dachówka ceramiczna: Koramic Eisenberg E28S, zieleń glazurowana i naturalna czerwień

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 2 kwietnia, 2013

Autor:

5/5 - (1 vote)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły