Budownictwo drewniane

Dwuskrzydłowa linia montażowa B.PROMoviTable – automatyzacja produkcji prefabrykatów dla domów drewnianych

Stoły motylkowe to rozwiązanie zaprojektowane dla przedsiębiorstw prefabrykujących domy szkieletowe zarówno na małą, jak i dużą skalę, których głównym zadaniem jest wykonanie szkieletu, poszyć oraz izolacji w ergonomiczny sposób. Od niedawna na polskim rynku funkcjonuje rodzima oferta tego rodzaju maszyn w postaci stołów motylkowych marki B.PRO. Ta zaawansowana dwuskrzydłowa linia montażowa ułatwia produkcję ścian szkieletowych, elementów dachów czy stropów dzięki wysokiej automatyzacji procesów.

Istota działania stołów motylkowych B.PRO

Podczas produkcji prefabrykatów ich przekładanie z jednej strony na drugą jest procesem nieuniknionym. Z reguły jest to operacja dość kłopotliwa i czasochłonna, ponieważ są to elementy, których wagę liczy się w setkach a nawet tysiącach kilogramów. Dlatego rynek prefabrykacji domów drewnianych wymusił na producentach maszyn stworzenie rozwiązania wygodnego i szybkiego, jakim są stoły motylkowe, czyli niezależne stanowiska montażowe. Każde stanowisko odpowiada za inny etap prefabrykacji, jednak oba stanowiska są zintegrowane w jedną część, dzięki czemu podczas jednorazowej operacji ściana obraca się o 180 stopni, co jest głównym założeniem funkcjonalnym stołów motylkowych. Pierwszy stół (zdawczy) odpowiada za zbicie konstrukcji oraz pierwsze poszycie, natomiast drugi stół (odbiorczy) odpowiada za wypełnienie izolacyjne oraz drugie poszycie. Wprowadzona właśnie na rynek dwuskrzydłowa linia montażowa B.PRO MoviTable to rozwinięcie tej koncepcji i podniesienie jej na wyższy poziom dzięki pełnej automatyzacji wszystkich czynności i ruchów, jakie poszczególne elementy urządzenia wykonują.

Stworzony zestaw stołów motylkowych MoviTable, jest dostosowany do wymagań, jakie postawił przed nim główny odbiorca i użytkownik. Pamiętajmy, że B.PRO jest firmą stawiającą czoło wyzwaniom i oczekiwaniom klienta, co przekłada się na możliwości konfiguracji stołów motylkowych.
Całą operacją steruje na trzy sposoby: automatyczny, półautomatyczny oraz ręczny. A wszystko to się dzieje poprzez panel sterowniczy wyposażony w kolorowy wyświetlacz LCD, przyciski sterujące odpowiednimi funkcjami, wyłącznik bezpieczeństwa i dwa przyciski, które poprzez naciśnięcie w określonej konfiguracji wyzwalają start procedury przekładania elementu ze stołu zdawczego na odbiorczy. W pozycji wyjściowej stoły, z których każdy waży około 5.5 tony, ustawione są szeregowo, jeden za drugim. Po uruchomieniu procedury z poziomu panelu sterowania, pierwszy stół (zdawczy) usuwa się na bok, robiąc miejsce dla drugiego stołu (odbiorczego), który ustawia się równolegle obok niego. Prędkość poruszania się obu stołów jest regulowana z poziomu panelu sterowniczego w zakresie 5–30 metrów na minutę, a podczas poruszania się każdy ze stołów sygnalizuje tą operację migającymi światłami dla zwiększenia bezpieczeństwa. Zaraz po zrównaniu się stołów w ustawieniu równoległym stół odbiorczy – wyposażony w ograniczniki w osiach X i Y – unosi się z ustawioną przez operatora prędkością do kąta 87°. Jego pionowanie odbywa się przy pomocy siłowników hydraulicznych, zamontowanych wzdłuż krótszego boku. Ten ruch – jak każdy w nowej linii montażowej B.PRO – sygnalizowany jest oczywiście światłem oraz dźwiękiem. Kolejny krok to pionowanie stołu zdawczego do kąta 93°, co powoduje gładkie przełożenie prefabrykowanego elementu bezpośrednio z niego na stół odbiorczy. Tu również za stabilność przekładanego elementu odpowiadają ograniczniki. Po przejęciu elementu przez stół odbiorczy oba stoły jednocześnie wracają do poziomu. Na koniec stół odbiorczy wraca na pozycję wyjściową, robiąc miejsce dla stołu zdawczego, by ustawił się przed nim w układzie szeregowym.

Dwuskrzydłowa linia montażowa B.PROMoviTable – automatyzacja produkcji prefabrykatów dla domów drewnianych

Parametry techniczne i główne cechy zestawu B.PRO MoviTable

Zestaw stołów motylkowych B.PRO Movi- Table to dwa hydraulicznie pionowane stoły o wymiarach 12,0 x 3,8 metra (wysokość 75 cm), wykończone sklejką i wyposażone w kasety sterownicze z możliwością nadrzędnego sterowania nimi z poziomu centralnego pulpitu sterowniczego. Oba stoły wyposażone są w złączki pneumatyczne i gniazda elektryczne, przy czym wymagają zasilania tzw. siłą (400 V) przy zabezpieczeniu na poziomie minimum 40 A (natężenie). Ponadto oba stoły oferują też poprzeczne belki z otworami umożliwiającymi instalację sworzni ograniczających przekładany element, siłowniki z zaworami „pękniętego przewodu” (zabezpieczenie) oraz zaciski pneumatyczne przy poprzecznych belkach do ściskania budowanej konstrukcji.
Stół zdawczy dodatkowo wyposażony jest w specjalne prowadnice wzdłuż belek poprzecznych, wyposażone w wózki z zaciskami, ułatwiające produkcję stropów i dachów.
Oprócz stołów zestaw MoviTable uzupełnia wspomniany pulpit sterowniczy, który:

  • można podłączyć do lokalnej sieci Ethernet,
  • realizuje zdalną diagnostykę.

Podsumowanie

B.PRO kończy rok 2022 z przytupem. Firma była obecna przy prefabrykacji domów drewnianych od lat, ale tym razem wchodzi na wyższy poziom. Już nie tylko będzie głównym dostawcą złączy i narzędzi, ale od teraz również maszyn.
Trudno przecenić korzyści jakie daje dwuskrzydłowa linia montażowa B.PRO MoviTable. Oprócz łatwości zbicia konstrukcji, dużej wygody i skrócenia czasu przeprowadzania operacji odwrócenia prefabrykowanego elementu, system ten daje też zwiększone bezpieczeństwo dla osób zaangażowanych w produkcję prefabrykatów.
Dodatkowym atutem tej oferty jest też jej rodzimy rodowód, całkowite wsparcie producenta przy montażu linii i przeszkoleniu jej przyszłych operatorów oraz odpowiednia gwarancja i serwis.

B.PRO FASTENING Sp. z o.o.
ul. Słoneczna 116A, Stara Iwiczna
05-500 Piaseczno
tel. +48 22 715 99 99
e-mail: biuro@bpro.pl
www.bpro.pl

5/5 - (2 votes)

Data publikacji: 9 maja, 2023

Autor:

5/5 - (2 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły