Wentylacja dachu

Efektywna wentylacja to podstawa

Dla każdego organizmu żywego świeże i czyste powietrze jest warunkiem istnienia. Nie tylko brak tlenu jest problemem, ale też przebywanie w pomieszczeniach, które nie są odpowiednio wentylowane stanowi poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Nie jest również obojętne dla stanu budynku. Niezwykle istotne jest zatem zapewnienie skutecznej wentylacji w naszych domach, miejscach pracy i wszędzie, gdzie przebywamy.

Skutki złej wentylacji podzielić można na dwa typy: widoczne i niewidoczne.

Widoczne skutki:

• nawiew powietrza przez kratki wywiewne w kuchni lub łazience
• zaparowane szyby w oknach
• grzyb i pleśń pod parapetem, ościeżach okiennych, w narożach pokoi, za meblami na nadprożach
• pęcznienie drewnianych mebli i podłóg
• skroplona para wodna na chłodnych powierzchniach ścian i przedmiotach

Niewidoczne skutki to:

• ogólne złe samopoczucie, zmęczenie, bóle i zawroty głowy, kichanie, podrażnienia gardła, podrażnienia skóry i okolic oczu, uczulenia, alergie
• podupadanie konstrukcji budynku-wnikanie wilgoci do ścian i ich stopniowa destrukcja

Zła wentylacja i oddychanie zanieczyszczonym powietrzem może być przyczyną groźnych chorób dróg oddechowych, astmy, a nawet nowotworów.

(Nie)bezpieczny dom

W dzisiejszych czasach czyste powietrze to niemal dobro luksusowe. Szczególnie w wielkich metropoliach i w pobliżu konglomeratów przemysłowych. Niestety również w naszych domach nie jest z tym najlepiej. Otaczające nas powietrze jest coraz częściej nośnikiem zagrażających naszemu zdrowiu roztoczy, zarodników pleśni czy też drobin tworzyw sztucznych. Czynniki te nie są obojętne dla naszego zdrowia.

Groźny tlenek węgla

Niesprawnie działająca wentylacja w pomieszczeniach z gazowymi urządzeniami grzewczymi (piece, kominki) może doprowadzić do wydzielania się tlenku węgla tak zwanego czadu. Jego nadmiar może spowodować zawroty głowy, uczucie duszności, omdlenia, a nawet śmierć.

Szkodliwy formaldehyd

Formaldehyd zawarty jest w składzie wielu przedmiotów znajdujących się w otoczeniu człowieka: w meblach, artykułach wyposażenia wnętrz, materiałach budowlanych. Nadmiar tego związku chemicznego w powietrzu wewnątrz pomieszczeń może powodować pieczenie i łzawienie oczu, a w dużym stężeniu choroby płuc, a nawet zatrucie i śmierć.

Efektywna wentylacja to podstawa

Rakotwórczy dym papierosowy

Jak podają wyniki badań przeprowadzonych na Berkeley University w 2012 roku osady z dymu zawierające nikotynę osadzają się na przedmiotach i pozostają tam na wiele tygodni. Szczególnie chłonna jest tapicerka meblowa, wszelkiego rodzaju wykładziny i ubrania. Rozkładająca się tam wydziela rakotwórcze związki. Naukowcy z Berkeley są zdania, że poziom tych związków w przedmiotach, które stały w zadymionych pomieszczeniach, jest na tyle wysoki, że można traktować je jako czynnik rakotwórczy. Dla własnego dobra nasze domy powinny być całkowicie wolne od dymu.

Syndrom Chorego Budynku

Jego występowanie wiąże się ze złą jakością powietrza wewnątrz pomieszczenia – mieszkańcy czy też użytkownicy uskarżają się na dolegliwości zdrowotne występujące w wyniku przebywania w budynku. Działa to na zasadzie, że im dłużej się przebywa w pomieszczeniach tym dolegliwości są silniejsze. Na dodatek trudno jest określić co jest ich przyczyną. Znamienne jest to, że większość z nich mija po opuszczeniu budynku.

Objawy:

• bóle głowy
• podrażnienie oczu, nosa i gardła
• suchy kaszel
• przesuszenie i łuszczenie skóry
• zawroty głowy i mdłości
• trudności z koncentracją
• zmęczenie i nadwrażliwość na zapachy

Jak zapobiegać?

Efektywne systemy wentylacyjne

Jedynie sprawnie działająca wentylacja pozwoli nam uniknąć zagrożeń i dyskomfortu związanego z zanieczyszczonym powietrzem. Na rynku jest wiele firm oferujących systemy wentylacyjne. Jedną z nich jest firma Dospel, która w swej ofercie posiada system wentylacji mechanicznej nawiewno – wywiewnej z odzyskiem ciepła.

Najważniejszą rolę pełni tu centrala wentylacyjna z rekuperacją: DAYTONA 250 lub DAYTONA 350 FUTURA. Urządzenie to odpowiada za ciągłą wymianę zużytego powietrza na świeże, przefiltrowane i ogrzane powietrze z zewnątrz.

Rekuperatory firmy Dospel wyróżnia zastosowany w nich wymiennik przeciwprądowy -dzięki niemu odzysk ciepła z wywiewanego powietrza jest efektywniejszy niż w przypadku wymiennika krzyżowego – centrala wentylacyjna jest w stanie odzyskać nawet do 95 % energii. To rozwiązanie pozwoli znacznie obniżyć koszty ogrzewania. Kolejnym innowacyjnym rozwiązaniem jest to, że DAYTONA 350 FUTURA posiada silnik działający na prąd stały, co sprawia, że urządzenie jest wyjątkowo ekonomiczne w użytkowaniu.

Efektywna wentylacja to podstawa, Draceny doskonale pochłaniają toksyny.

Draceny doskonale pochłaniają toksyny.

Czy wiesz, że

Dla lepszego samopoczucia powinniśmy otaczać się zielenią w pracy i w domu. Jak pokazują badania, w pomieszczeniach z dużą ilością zielonych kwiatów jest znacznie więcej czystego powietrza, gdyż wytwarzają one tlen, pochłaniają zanieczyszczenia i niektóre toksyny.

Draceny doskonale pochłaniają toksyny.

Palmy są niezastąpione w usuwaniu z powietrza związków takich jak np. formaldehyd. W kwiaciarniach należy szukać następujących odmian palm: Rhapis Excela, areka, daktylowiec , one bowiem, najefektywniej radzą sobie z toksynami.

Paprocie nie tylko oczyszczają powietrze, ale również je dobrze nawilżają i neutralizują promieniowanie emitowane przez komputer czy telewizor, dlatego warto mieć je w miejscu pracy.

Sanseweria wytwarza bardzo dużo tlenu, również w nocy, co jeszcze bardziej zwiększa jej skuteczność.

ASZ

5/5 - (5 votes)

Data publikacji: 26 marca, 2014

Autor:

5/5 - (5 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. wizjoner
    piątek, 1 lutego, 2019

    Powszechnie wiadomym jest jak istotne dla naszego zdrowia i samopoczucia jest powietrze, które nas otacza. Dlatego niezmiernie ważnym jest dbałość o jego stan. Ale cóż możemy uczynić w dobie uprzemysłowienia, rozwoju techniki i niejednokrotnie bezmyślnej działalności człowieka. Dlatego bardzo ważnym jest by do domu, w którym mieszkamy doprowadzać powietrze możliwie doskonale uzdatnione, pozbawione wszelkich zanieczyszczeń. Zastosowanie wentylacji mechanicznej, dodatkowo z odzyskiem ciepła, pozwala uzyskać w pewnym stopniu takie powietrze, dodatkowo oszczędzając energię.

  2. inka2
    poniedziałek, 4 lutego, 2019

    Wiele osób nie wie o syndromie chorego budynku, a to naprawdę jest problem, wiem coś o tym. Zachęciliście mnie też do kupna kwiatów, chyba wybiorę się w tym tygodniu po dracenę.

Podobne artykuły