Elektronarzędzia

Ekonomiczne, ergonomiczne i efektywne cięcie blach

Mogłoby się wydawać, że cięcie blach nie powinno stanowić dla człowieka specjalnego wyzwania. Wszystko zależy od rodzaju materiału i doboru odpowiedniego sposobu jego obróbki. Jednakże parafrazując staropolskie przysłowie, można rzec: „Jakie sobie narzędzie dobierzesz, taki uzyskasz efekt”.


Trudno dzisiaj wyobrazić sobie pracę w stolarce metalowej bez nożyc. Można nawet pokusić się o przypuszczenia, że gdyby nie destrukcja poprzez cięcie, nie doszłoby do rozwoju przemysłu. Cięcie blach jest jednym z tych sposobów obróbki plastycznej materiału, na którym bazuje znaczna część przemysłowych procesów produkcyjnych. Często poszczególne zlecenia rozpoczynają się lub kończą wycinaniem elementów o ustalonym wymiarze. Najczęściej stosowane technologie to: obróbka ręczna, cięcie z wykorzystaniem narzędzi o napędzie elektrycznym, pneumatycznym i akumulatorowym oraz zastosowanie lasera jako jednego z wysoce zaawansowanych systemów cięcia.

Ekonomiczne, ergonomiczne i efektywne cięcie blach

Ręczna obróbka blach

Mimo, że od wynalezienia obecnej formy nożyc minęły dwa tysiące lat, pierwotna idea konstruktora pozostała niezmienna. Dwa ostrza połączone ze sobą na wspólnej osi od lat służą przedstawicielom wielu profesji, również tym z branży stalowej. Ręczne nożyce do cięcia blachy wydają się być doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy wykonują drobne obróbki materiału o grubości około 0,5 mm. Choć lekka konstrukcja oraz niewielkie rozmiary pozwalają sprawnie operować narzędziem, odbywa się to nakładem pracy. Podczas przecinania blachy o grubości powyżej 0,5 mm pracownik musi użyć znacznej siły, nie wspominając o długim czasie wykonania obróbki. Przy kilkakrotnym zwiększeniu nacisku na ostrza często dochodzi do odkształceń obrabianego materiału. Poza tym wraz ze wzrostem grubości obrabianej blachy, spada jakość wykonywanej obróbki. Zmniejszają się także możliwości wykorzystania nożyc ręcznych przy bardziej złożonych zadaniach, których w przemyśle nie brakuje.

Elektronarzędzia firmy TRUMPF

Wraz z dynamicznym rozwojem przemysłu zrodziły się całkiem nowe potrzeby użytkowników, do zaspokojenia których ręczne narzędzia już nie wystarczały. Cięcie wielu gatunków stali (o różnej grubości) wymagało skonstruowania urządzenia, którego sposób pracy sprostałby wymaganiom ówczesnego rynku. A ponieważ „potrzeba jest matką wynalazku”, w 1934 roku stworzono w firmie TRUMPF pierwsze na świecie nożyce do cięcia blachy z napędem elektrycznym oraz pneumatycznym, model HSU 1,5.

Zasada działania bazowała na nożycach ręcznych, a więc również wykorzystane zostały dwa elementy tnące wprawiane w ruch silnikiem. Powyższe rozwiązanie, modyfikowane z biegiem czasu, umożliwiło swobodną obróbkę blach o grubości dochodzącej nawet do 10 mm. Przykładem mogą być tu nożyce TruTool N 1000, firmy TRUMPF. W krótkim czasie nożyce elektryczne znalazły szerokie zastosowanie w wielu sektorach przemysłu stalowego. Kluczem do sukcesu okazała się możliwość cięcia materiałów wykonanych z różnych gatunków stali. Również dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technicznie konstrukcji jarzma, wycinanie skomplikowanych kształtów z dużą precyzją przestało być problemem.

Wydawać by się mogło, że niczego więcej nie da się usprawnić w tej dziedzinie. Firma TRUMPF poszła jednak o krok dalej. Jako lider w technologiach obróbki i cięcia blach z sukcesem wprowadziła na światowe rynki elektronarzędzia z napędem akumulatorowym wyposażone w nowoczesne i niezawodne silniki bezszczotkowe. Tym samym producent realizuje założony przez siebie plan, który ma na celu wyjście naprzeciw oczekiwaniom klientów w zakresie: funkcjonalności, niezawodności i bezawaryjności nożyc do cięcia blach. Co najciekawsze, wszystkie te powyższe założenia udało się połączyć jednym wspólnym mianownikiem – najniższymi w historii kosztami eksploatacji narzędzi z napędem elektrycznym.

Ekonomiczne, ergonomiczne i efektywne cięcie blach

Łatwiejsze cięcie blach dzięki elektronarzędziom TruTool firmy TRUMPF

Zastosowana technologia litowo-jonowa 10,8 V ze standardowymi akumulatorami 2 Ah lub 4 Ah w połączeniu z nowym silnikiem bezszczotkowym, umożliwia wytwarzanie wyższych momentów obrotowych niż dotychczasowe silniki szczotkowe. Co ciekawsze, silniki bezszczotkowe prawie nie wytwarzają ciepła, co pozwala na wydłużenie czasu pracy akumulatora nawet o 40%. Zaskakującą cechą nowych silników jest ich ponadprzeciętna żywotność i niskie koszty eksploatacyjne. Brak komutatora wyeliminował jakiekolwiek tarcie mechaniczne.

Elektronarzędzia TruTool firmy TRUMPF doskonale sprawdzają się w branży budowlanej podczas obróbki zarówno elementów małych, jak i tych o znacznych rozmiarach. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że stosowanie wysokiej klasy nożyc akumulatorowych zapewnia doskonałą jakość ciętych krawędzi blach bez zbędnych odkształceń. Narzędzia i maszyny firmy TRUMPF wykorzystywane do obróbki blachy mają w przemyśle bardzo szerokie zastosowanie: od drobnych prac blacharskich, poprzez przygotowanie elementów instalacji wentylacyjnych, elementów poszycia dachów, kończąc na blaszanych elewacjach konstrukcji stalowych.

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z wyjątkowymi cechami każdego elektronarzędzia TruTool – z szerokiej gamy produktów marki TRUMPF.

TRUMPF Polska sp. z o.o. sp.k.
ul. Połczyńska 111
01-303 Warszawa
www.trumpf.com

4.9/5 - (30 votes)

Data publikacji: 28 stycznia, 2018

Autor:

4.9/5 - (30 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Janusz
    piątek, 16 sierpnia, 2019

    Postępem techniki firma Trumpf zamieniła tradycyjne nożyce do cięcia blachy w elektryczne na akumulator. Teraz liczy się czas nawet przy prostych pracach jak cięcie czy wyginanie blachy więc dlaczego nie ułatwić sobie pracy dzięki takim narzędziom.

Podobne artykuły