Dachówka ceramiczna

Ekspert CREATON radzi: którą dachówkę wybrać – glazurowaną czy angobowaną?

Dachówki są pokryciem o wielu walorach funkcjonalnych i estetycznych – eleganckim wyglądzie, wysokiej trwałości, doskonałych parametrach użytkowych. Aby wybrać najlepszy dla nas produkt, będziemy musieli podjąć ważne decyzje dotyczące nie tylko ich kształtu czy rozmiaru, ale także typu powłoki: angoby lub glazury. Każde z tych rozwiązań ma własne zalety.

Angoby i glazury to powłoki, dzięki którym możemy nadać powierzchni dachówki ceramicznej matowy lub lśniący wygląd, a także niemal dowolny kolor. Składają się one ze szlachetnych glinek z dodatkiem rozmaitych pigmentów nieorganicznych, nakładanych jeszcze przed procesem wypalania. Aby otrzymać gładką powłokę glazurowaną, oprócz sproszkowanej gliny, stosowany jest dodatkowo wysokiej jakości rozdrobniony materiał szklany. Im jest go więcej, tym powierzchnia dachówki staje się bardziej błyszcząca.

Wybór pomiędzy tymi dwiema opcjami to głównie kwestia estetyki. Naszą decyzję powinniśmy więc uzależnić przede wszystkim od własnego gustu. Należy jednak pamiętać również o dopasowaniu powierzchni dachu do wyglądu otoczenia. Warto wybrać rozwiązanie, które najatrakcyjniej wkomponuje się w krajobraz (także pod względem kolorystyki). W efekcie uzyskamy wrażenie estetycznej harmonii oraz spójnego, przemyślanego projektu.

Zastosowanie konkretnego rodzaju powłoki przekłada się również w pewnym stopniu na ochronę dachu przed zabrudzeniami oraz jego odporność na działanie środowiska. Dachówki glazurowane cechuje minimalnie niższa nasiąkliwość. Jest to jednak kwestia drugorzędna, gdyż w przypadku wysokiej jakości dachówek ceramicznych marki CREATON, wszystkie pozostają bardzo odporne na wnikanie wilgoci.

Dachówki glazurowane

Dachówki ceramiczne w tej wersjidobrze sprawdzają się w przypadku domów ulokowanych w pobliżu lasu. Stanowi ona doskonałe zabezpieczenie przed skutkami oddziaływania środowiska. Na gładkiej, jednorodnej powierzchni glazurowanej zostaje zminimalizowana możliwość osadzania się mchów i porostów. Dachówki z tym rodzajem powłoki posiadają także większą zdolność samooczyszczania. Spływające po nich krople deszczu usuwają z powierzchni zgromadzone na niej zabrudzenia. W gamie dachówek ceramicznych marki CREATON znajdziemy eleganckie dachówki z powierzchnią glazurowaną w niezwykle bogatej kolorystyce, na przykład modele FUTURA, PREMION, RATIO czy dachówkę karpiówkę KLASSIK.

powierzchnia glazurowana
powierzchnia glazurowana

CREATON Polska oferuje dwa rodzaje tej powierzchni na swoich dachówkach ceramicznych – FINESSE i NOBLESSE. Każda z nich składa się z tych samych składników: mielonej gliny, mielonego wstępnie stopionego szkła oraz pigmentów nadających kolor. Obie powłoki różnią się jednak ilością szkła w swoim składzie. W mieszaninie NOBLESSE szkła jest znacznie więcej, nawet 90% objętości, co wpływa na większą ilość światła odbijającego się od powierzchni. W przypadku dachówki ceramicznej TITANIA kolor ten również cechuje widoczna marmurkowatość powierzchni.

Dachówka FINESSE także odznacza się wyraźnym połyskiem, jednak w porównaniu do NOBLESSE jest on zauważalnie mniejszy, gdyż zawartość szkła w mieszance wynosi 60-80% objętości. Dlatego NOBLESSE nazywana jest potocznie glazurą szlachetną. Dachówki z powierzchnią FINESSE są też tańsze, co wynika z ceny mieszaniny nakładanej na dachówkę.

Dachówki angobowane

Angobowanie to, obok glazurowania, jeden z rodzajów uszlachetniania dachówki ceramicznej. Przed wypaleniem na powierzchnię zostaje naniesiona metodą natryskową specjalna ciekła masa gliny z domieszką odpowiednich minerałów lub tlenków metali oraz substancji barwiących. Takie wykończenie pozwala na uzyskanie bogatej palety jednolitych, stonowanych kolorów. Obecnie wielu producentów oferuje produkty w wersji angobowanej z jedwabistym połyskiem lub wykończeniem matowym. To dodatkowo zwiększa możliwości wyboru najlepszego dla nas rozwiązania.

powierzchnia angobowana
powierzchnia angobowana

Wersja matowa jest szczególnie pożądana, jeśli chcemy, aby dach podkreślił minimalizm architektoniczny naszego domu.  Angoba powoduje, że pokrycie jest bardziej odporne na zabrudzenia i porastanie przez mchy. Powłoka sprzyja zmywaniu wszelkich nieczystości z połaci podczas obfitego deszczu. Jest to wariant najchętniej wybierany przez osoby budujące dom, gdyż stanowi kompromis między wysokimi właściwościami ochronnymi a ceną.

Produkty te mają mniejszą zdolność do samooczyszczania od glazurowanych, ale na ich matowej powierzchni nie widać naturalnych zabrudzeń – kurzu, pyłu oraz innych zanieczyszczeń. Wyróżniające się pod względem estetyki i trwałości dachówki ceramiczne z powierzchnią NUANCE w ofercie marki CREATON to doskonała inwestycja, która zapewni nam trwały i solidny dach na lata. Wśród dachówek angobowanych, posiadających najwięcej wariantów kolorystycznych należy wymienić modele OPTIMA, MAGNUM oraz BALANCE.

Wybór pomiędzy dachówkami glazurowanymi a angobowanymi jest w dużej mierze sprawą naszego gustu. Jedne i drugie produkty cechują bardzo dobre parametry techniczne. Przed zakupem warto jednak dokładnie poznać zalety poszczególnych rozwiązań. Jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie możliwe kwestie, w tym również specyfikę najbliższego otoczenia domu, będziemy mogli podjąć w pełni przemyślaną i trafną decyzję.

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 12 kwietnia, 2022

Autor:

5/5 - (1 vote)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły