Akcesoria dachowe

Ekspert radzi. Jakie klamry montażowe wybrać do dachówki płaskiej?

Z racji swojej konstrukcji dachówki płaskie wymagają zastosowania odpowiednich klamer podczas montażu. Akcesoria te zapobiegają podnoszeniu elementów pokrycia w czasie wichury lub burzy, co mogłoby skutkować uszkodzeniem, a nawet zerwaniem dachu.

Klamry gwarantują trwałe i skuteczne mocowanie dachówek do łaty, zapewniając precyzyjny montaż pokrycia oraz maksymalną szczelność połaci. Właściwe klamrowanie dachówek płaskich jest też sposobem na uzyskanie wyróżniającego końcowego efektu wizualnego.

CREATON - Cechy klamer do dachówek płaskich
Cechy klamer do dachówek płaskich

Rodzaje klamer do dachówek płaskich

Na rynku dostępne są dwa typy omawianych akcesoriów: wbijane oraz podwieszane. Pierwszy rodzaj klamer ma spłaszczone zakończenie, które po zaczepieniu wpasowuje się w wycięcia bocznego zamka dachówki i nie koliduje później z kolejną. Klamra podwieszana posiada natomiast cienkie zakończenie wyprofilowane w taki sposób, aby idealnie pasować do żłobień zamka. Od spodu  uformowana jest pod wymiar łaty, umożliwiając szybkie i pewne zahaczenie oraz właściwe napięcie.

Cechy dobrej klamry montażowej

Dobra klamra montażowa powinna wyróżniać się kilkoma istotnymi cechami. Ważne jest wykorzystanie wysokiej jakości materiałów, przekładające się na dużą trwałość i, w przypadku klamry podwieszanej, elastyczność. Klamra wbijana powinna kończyć się ostrym zakończeniem umożliwiającym łatwe wbijanie jej w łatę. Czasem, dodatkowo posiadają one odpowiednio ukształtowane wypustki, które sprzyjają uzyskaniu trwałego połączenia z łatą, bez ryzyka wysunięcia. Akcesoria marki CREATON dla dachówek płaskich, takich jak ceramiczna SIMPLA czy cementowa KAPSTADT, wykonane są ze stopu cynku i aluminium (klamry wbijane) lub mocnej i elastycznej stali kwasoodpornej (klamry podwieszane). W efekcie pozostają niezwykle wytrzymałe, a także odporne na rdzę.

Dedykowane i uniwersalne klamry

Kluczowe jest również dopasowanie klamer do modelu dachówki. Na tym polu najlepiej sprawdzają się rozwiązania systemowe, oferowane przez producenta wybranej przez nas dachówki. Zapewniają one znacznie stabilniejsze mocowanie i pewniejszy docisk elementów. Co więcej, zastosowanie produktów perfekcyjnie dopasowanych do kształtu zamka dachówki sprawia, że na połaci nie występuje zjawisko „klawiszowania”. Klamry o specjalnie wyprofilowanych kształtach chowają się w płytszych zazwyczaj zakładkach, co sprawia, że wszystkie zamontowane przez dekarza dachówki ułożone są równo, a cała połać prezentuje się estetycznie.


Data publikacji: 22 lutego, 2022

Autor:Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły