Złącza ciesielskie

Elementy mocujące SIMPSON Strong-Tie® – niezawodne oparcie każdej konstrukcji

Żadna konstrukcja nie może obyć się bez elementów mocujących, są jej podstawą i gwarancją bezpieczeństwa. Dlatego najlepiej zaufać profesjonalistom. Firma SIMPSON Strong-Tie® to światowy lider w dziedzinie innowacyjnych rozwiązań łączenia i wznoszenia konstrukcji drewnianych, która od ponad 60 lat specjalizuje się w produkcji połączeń ciesielskich.

Gwoździe lub wkręty Torx

Służą do przytwierdzania złączy SIMPSON STRONG-TIE do drewna. To karbowane gwoździe o średnicy od 3,1 do 6 mm i długościach od 22 do 360 mm, lub wkręty z gniazdem Torx, odpowiadające wytrzymałością gwoździom. Rodzaj złączy i długość gwoździ SST wynika z kształtu połączenia (krokiew/jętka, krokiew/płatew, belka/murłata, itd.), oraz z podanych przez konstruktora w projekcie wielkości sił działających na konstrukcję. Jeśli chodzi o połączenie elementów z wykorzystaniem Np. wsporników belki krytych wykorzystuje się ocynkowane kołki stalowe.

Gwoździe karbowane oraz wkręty Torx to integralna część złączy konstrukcyjnych do drewna. Gwoździe pierścieniowe występują w długościach od 35 do 125mm i średnicy znamionowej 4,0 mm a wkręty Torx w 25/ 35/ 40/ 50mm o średnicy znamionowej 5, 0 mm i mogą być stosowane alternatywnie do gwoździ pierścieniowych. Krótsze wkręty posiadają taką samą nośność dla siły ścinającej jak dłuższe gwoździe pierścieniowe.

Wkręty CSA

W przypadku zastosowania wkrętów CSA, przy dokładnym wyliczeniu można osiągnąć wyższe wartości nośności. Jest to korzystne w szczególności przy stosowaniu cienkich elementów drewnianych. Wymiana wkrętów CSA na gwoździe pierścieniowe CNA nie jest możliwa w każdym przypadku. Grubość powłoki cynkowej wynosi przynajmniej 7 µm. Długość oraz średnicę wkrętów oraz jego ilość określa katalog obliczeń statycznych.

Elementy mocujące SIMPSON Strong-Tie® - niezawodne oparcie każdej konstrukcji

Kołki stalowe

Dla połączeń ukrytych w szczególności dla wsporników belek i wsporników słupa stosowane są kołki stalowe produkowane ze stali klasy S235 JR. W przypadku kołków cynkowanych galwanicznie grubość powłoki cynkowej wynosi 5-12 µm. W przypadku kołków cynkowanych ogniowo grubość powłoki wynosi ok. 55 µm. Kołki stalowe występują w różnych długościach i różnej średnicy. Podobnie jak przypadku wkrętów i gwoździ długość oraz średnicę kołka oraz jego ilość określa katalog obliczeń statycznych.

Poza elementami łączeniowymi występują również karbowane gwoździe krokwiowe, oraz wkręty podkładkowe, które są przeznaczone do łączenia drewna z drewnem. Grubość powłoki cynkowej wynosi przynajmniej 7 µm. Występują w długościach od 80 do 400 mm i średnicy znamionowej 6,0 i 8,0 mm. Dodatkiem do elementów mocujących są podkładki w różnych rozmiarach, które zostały opracowane tak, aby pasowały do produktów Simpson Strong-Tie®.

Złącza konstrukcyjne do drewna firmy SIMPSON Strong-Tie® to ponad 3500 kształtów i rozmiarów do wszelkich połączeń elementów każdej konstrukcji min. z drewna klejonego tarcicy i materiałów drewnopochodnych. Jest w czym wybierać.

5/5 - (6 votes)

Data publikacji: 5 grudnia, 2013

Autor:

5/5 - (6 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły