Złącza ciesielskie

Elementy złączne niezbędne do pracy z narzędziami pneumatycznymi, gazowymi i elektronarzędziami

W poprzednich numerach FD&C wyczerpująco omówiliśmy tematykę narzędzi pneumatycznych i ręcznych ułatwiających prace dekarsko-ciesielskie. Wspominaliśmy wówczas o poszczególnych typach elementów łącznych niezbędnych do pracy z tymi narzędziami, czyli potocznie mówiąc – amunicji. W tym wydaniu bliżej przyjrzymy się poszczególnym typom łączników.


Zacznijmy od tych najczęściej używanych – gwoździ. Ze względu na rodzaj, możemy rozróżnić najbardziej popularne odmiany: gładkie, pierścieniowe, skrętne. Wykonane mogą być ze standardowego drutu, mogą być ocynkowane, lub nierdzewne.

Ze względu na sposób łączenia, istnieją trzy następujące typy:

  • gwoździe łączone drutem pod kątem 16° w rolki. Dedykowane do gwoździarek bębnowych. Ich główną zaletą jest duża ilość sztuk w pojedynczej szpulce. Idealnie sprawdzą się tam, gdzie używamy dużo gwoździ – np. podczas deskowania. Maksymalna długość gwoździ: do 130 mm (fot. 1).
  • gwoździe łączone papierem w pakiety pod kątem 34°. Dedykowane do gwoździarek listwowych, w których magazynek jest mniej pojemny, lecz za to same urządzenia są bardziej poręczne i umożliwiają dojście do trudniej dostępnych miejsc, połączeń kątowych itp. Łeb gwoździa jest w kształcie litery „D” co pozwala pomieścić większą ilość sztuk w magazynku gwoździarki. Maksymalna długość gwoździ: do 100 mm (fot. 2).
  • gwoździe łączone plastikiem w pakiety pod kątem 21°. Dedykowane do gwoździarek listwowych. Cechy charakterystyczne podobne jak w gwoździach łączonych papierem, jednak w przypadku tych gwoździ mamy szerszy zakres długości gwoździ, bo aż do 160 mm (fot. 3).

Kolejną grupą są gwoździe papowe, łączone drutem w rolki (fot. 4). Dedykowane do gwoździarek bębnowych. Zdecydowanie większy łeb niż w standardowych gwoździach pozwala na solidne zamocowanie papy, gontów, czy mat bitumicznych. Maksymalna długość do 45 mm.
Inna grupą są gwoździe do łączników ciesielskich. Producenci łączników ciesielskich zalecają stosowanie certyfikowanych gwoździ zgodnie z normą Eurokodu 5 (klasa 2). Gwoździe te charakteryzują się specjalną budową pierścienia, który jest tak wyprofilowany, aby łatwo wchodził przy wbijaniu, lecz zahaczał się o włókna drewna przy wyrywaniu.
Firma Prebena jako doświadczony producent łączników oferuje specjalne, certyfikowane gwoździe ocynkowane typu ANK (anchor) o średnicy 4 mm i długości od 40 do 60 mm. Gwoździe są łączone plastikiem w paski, co ułatwia ich załadunek do magazynka gwoździarek (fot. 5).
Jeśli łączone elementy nie wymagają tak mocnego połączenia jak gwoździem, możemy wykorzystać sztyfty (fot. 6), które jak najbardziej solidnie złączą elementy, a przy tym będzie je mniej widać w strukturze drewna. Te najmniejsze sztyfty np. typu AL (bez łebka) są praktycznie niezauważalne. Kolejną zaletą używania sztyftów jest fakt, że narzędzia do nich są małe i poręczne, co daje duże możliwości dojścia nawet do miejsc trudno dostępnych. Szeroki wachlarz średnic oraz długości pozwala dobrać łącznik idealnie do potrzeb.
Oprócz gwoździ i sztyftów, niezbędne są także zszywki. Występuje wiele rodzajów zszywek, które różnią się zarówno szerokością grzbietu, długością nóżki, średnicą drutu, z którego są wykonane, a także jakości drutu jaki użyto: standardowy, ocynkowany, nierdzewny. Najbardziej popularne podczas prac dekarsko-ciesielskich są zszywki typu PF (do montażu izolacji, folii, papy – fot. 7), typu Z lub WS (fot. 8) o szerokim grzbiecie (do mocowania np. płyty OSB) lub typu WP (fot. 9 ) o długości do 160 mm (do mocowania mat oraz płyt izolacyjnych z wełny mineralnej, celulozy, miękkich włókien itp.). Specjalną odmiany zszywek jest blaszka falista typ WN (fot. 10), dedykowana do wykonywania krawędziowych połączeń większych elementów np. ram, futryn, skrzyń itp. Inną opcją są wkręty łączone na taśmie plastikowej (typ MGS) dedykowane do wkrętarek akumulatorowych lub sieciowych. Ze względu na rodzaj wykonywanych prac dostępne są różne typy gwintów, zalecane do mocowania płyt np. OSB czy gipsowo-kartonowych do drewna czy profili aluminiowych.
Dzięki ponad 30-letniemu doświadczeniu w technice mocowań, specjaliści z firmy PREBENA potrafią zaproponować wiele nowoczesnych i wydajnych metod łączenia elementów.

Fot. 1. Gwoździe łączone drutem pod kątem 16°w rolki. Fot. 2. gwoździe łączone papierem w pakiety pod kątem 34°.

Fot. 3. Gwoździe łączone plastikiem w pakiety pod kątem 21°. Fot. 4. Gwoździe papowe, łączone drutem w rolki.

Fot. 5. Specjalne, certyfikowane gwoździe ocynkowane typu ANK (anchor) o średnicy 4 mm i długości od 40 do 60 mm. Fot. 6. Sztyfty.

Fot. 7. Zszywki typu PF (do montażu izolacji, folii, papy). Fot. 8. Zszywki typu Z lub WS o szerokim grzbiecie (do mocowania np. płyty OSB).

Fot. 9. Zszywki typu WP o długości do 160 mm (do mocowania mat oraz płyt izolacyjnych z wełny mineralnej, celulozy, miękkich włókien itp.). Fot. 10. Specjalna odmiana zszywek - blaszka falista typ WN dedykowana do wykonywania krawędziowych połączeń większych elementów np. ram, futryn, skrzyń itp.

 

Szymon Rajczak
PREBENA-Polska
ul. Grunwaldzka 465
62-064 Plewiska
kom. 618 676 728
www.prebena.com.pl

5/5 - (9 votes)

Data publikacji: 12 lutego, 2016

Autor:

5/5 - (9 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły