Realizacje

Elewacja pełna życia

Przebudowa Wydziału Weterynarii litewskiego Uniwersytetu Nauk Medycznych okazała się ekscytującym wyzwaniem. Nie tylko dlatego, że teren Wydziału jest objęty ochroną konserwatorską, a miał być zaadaptowany do nowoczesnych, związanych z nauką celów. Zadanie polegało także na stworzeniu nawiązania do świata zwierząt przy zachowaniu harmonijności zespołu budynków.

Kompleks budynków Wydziału Weterynarii został zbudowany w latach 1930-1938. Na areale o powierzchni prawie pięciu hektarów znajduje się budynek główny, budynki instytutów oraz różne budynki pomocnicze. Ponadto cały zespół budynków jest objęty ochroną konserwatorską. W roku 2007 rozpoczęto renowację kilku z nich. W efekcie przebudowy jednego z bloków budynków oraz jego adaptacji do celów naukowych zmieniono funkcje pomieszczeń, urządzając w nich nowoczesne laboratoria. Ponieważ budynek główny nie mógł zapewnić miejsca dla wszystkich urządzeń, trzeba było dostawić dobudówkę w celu pomieszczenia klatki schodowej, windy, pomieszczeń technicznych i szeregu biur.

Nadzwyczajna harmonia

Zadaniem architektów było zachowanie istotnych cech chronionego konserwatorsko zespołu Akademii. Obejmuje ono przykładowo: integracyjny charakter, prostotę i powściągliwość oraz harmonię objętościową, jak również dyskretne barwy, popularne w latach trzydziestych XX wieku. Z drugiej zaś strony trzeba było stworzyć wizualne odniesienia do świata zwierząt, unikając linii i kątów prostych, oraz znaleźć formę kojarzącą się z żywymi istotami.

Elewacja pełna życia

Przeciwieństwa się przyciągają Właśnie z tego względu przy wyborze produktów zdecydowano się na dachówkę ceramiczną Pottelberg 301 z jej rozmaitością barw i efektami połyskowymi. Nadawała się ona znakomicie do zbudowania łuskowatej bryły. W przypadku tego projektu sprawdziła się zasada przyciągania się przeciwieństw. Nowa dobudówka nie zmienia w istocie wywieranego przez zespół budynków ogólnego wrażenia, którego historyczny proces powstawania pozostaje oczywisty i zrozumiały. Można bez trudu rozpoznać, przez kogo, kiedy, jakimi technikami i z jakich materiałów został wzniesiony ten kompleks budynków.

Elewacja pełna życia
Elewacja pełna życia
Elewacja pełna życia
Elewacja pełna życia

W godzinach wieczornych i nocnych teren Wydziału Weterynarii jest rozjaśniany przez oświetlenie typowe dla parków, przy czym – raczej skąpo – oświetlone są tylko niektóre budynki w rejonie wejścia. Przy zachowaniu zasady przeciwieństw wybrano tym razem całkiem odmienne oświetlenie: specjalnie wentylowana dachówka z wbudowanymi diodami LED. Taki rodzaj oświetlenia daje w nocy bardzo specyficzne światło i potęguje wrażenie, że budynek stanowi żyjący i dynamiczny organizm.

Projekt: Wydział Weterynarii, Baisogala
Architekt: Violeta Beigienë i Vydë Vaičenonytë, UAB „CEDRA“
Kierownictwo budowy: UAB „Pireka“
Zamawiający: Akademia Weterynaryjna, Litwa
Dachówka: Dachówka ceramiczna Pottelberg 301 w 6 różnych kolorach (antracyt, glazura matowa niebieskoszara, glazura bordowa, glazura czarna, rustykalny, stłumiony błękit);
budynki pomocnicze: Marsylka – naturalna czerwień

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 28 lutego, 2013

Autor:

5/5 - (1 vote)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły