Fotowoltaika

Energia z dachu przez cały rok – Schüco MSE 100

Coraz większa świadomość społeczeństwa w kwestii ekologii i opłacalności wykorzystywania odnawialnych źródeł energii, spowodowała, że z roku na rok rośnie zainteresowanie i wykorzystywanie zielonej energii w inwestycjach prywatnych. Do jej zastosowania przyczyniają się również nowe, bardziej restrykcyjne przepisy, dotyczące efektywności energetycznej, wyrażonej wskaźnikiem EP. Najlepszą metodą na podniesienie współczynnika EP w świadectwie charakterystyki energetycznej jest zastosowanie wysokosprawnych modułów fotowoltaicznych.

Słońce stanowi trzecie co do wielkości źródło energii odnawialnej na świecie. Proces wytwarzania energii elektrycznej z darmowego promieniowania słonecznego, dzięki mniejszemu generowaniu CO2 do atmosfery i eliminacji powstawania jakichkolwiek odpadów, uznawany jest za jeden z „najczystszych”  i najbardziej ekonomicznych sposobów podniesienia współczynnika EP w świadectwie charakterystyki energetycznej. Instalacje fotowoltaiczne są praktycznie bezobsługowe, nieszkodliwe dla środowiska, gwarantują nieograniczony dostęp do energii, niezależność energetyczną i długofalową redukcję kosztów utrzymania budynku. Każdy z nas może i powinien czerpać z nich korzyści. Jednak aby instalacja spełniania nasze oczekiwania, czyli pozwoliła na redukcję rachunków za prąd, powinna być dopasowana do zapotrzebowania na energię użytkową konkretnego budynku. Bardzo duże znaczenie dla  jej efektywności i bezpieczeństwa ma również jakość użytych paneli.  Nowoczesne technologie produkcji modułów fotowoltaicznych są nie tylko coraz bardziej wydajne, umożliwiają szybki i łatwy montaż, ale przede wszystkim gwarantują generowanie darmowej energii elektrycznej o każdej porze roku. Nowoczesne i kompleksowe technologie cienkowarstwowe Schüco MSE 100 dedykowane na każdy rodzaj dachu, niezależnie od pokrycia i kąta nachylenia połaci pozyskują darmową energię elektryczną ze słońca nawet w porze zimowej. Ponadto, całoroczna produkcja energii, powodująca ewentualną nadwyżkę, w systemach połączonych z siecią, może być odsprzedana regionalnemu operatorowi i podlegać obrotowi w postaci „zielonych certyfikatów” na Towarowej Giełdzie Energii.

Cienkowarstwowy moduł fotowoltaiczny Schüco AL Fot. SchücoCienkowarstwowy moduł fotowoltaiczny Schüco AL
Fot. Schüco

Technologia zysku 365 dni w roku

Pomimo dość długiego i pochmurnego okresu zimowego w Polsce, cienkowarstwowe moduły fotowoltaiczne Schüco pozwalają na korzystanie z darmowej energii, nawet przy krótkim spektrum światła, charakterystycznym dla zmierzchu i zachmurzenia, 365 dni w roku. Jak to możliwe? To proste. Nowatorska technologia, za sprawą zastosowania krzemu amorficznego, pozwala na zmniejszenie zależności uzysków od temperatury roboczej i wykorzystanie światła rozproszonego. Wydajność i efektywność modułów w okresie zimowym, w porównaniu do miesięcy letnich, przekracza nawet 50%, co jest niemożliwe do uzyskania w tradycyjnych technologiach krystalicznych. W ciepłych miesiącach efektywność systemu jest na poziomie 100%, co pozwala na bezpośrednie zużytkowanie wytworzonej energii lub jej zmagazynowanie na czas z mniejszym nasłonecznieniem.

Moduły na każdy dach

Montaż cienkowarstwowych modułów fotowoltaicznych na dach skośny pokryty dachówką ceramiczną Fot. SchücoMontaż cienkowarstwowych modułów fotowoltaicznych na dach skośny pokryty dachówką ceramiczną
Fot. Schüco

Zastanawiacie się, czy na Waszym dachu możliwy jest montaż paneli fotowoltaicznych i czy będą sprawnie działać? Czy dach płaski nie wyklucza instalacji? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości. Panele fotowoltaiczne można stosować zarówno na dachach płaskich, jak i skośnych, jednak tylko przy zastosowaniu odpowiednio lekkich modułów. Na maksymalne zagospodarowanie niewykorzystanych dotąd połaci o dowolnym kącie nachylenia pozwalają systemy Schüco MSE 100.

Dachy płaskie

Do dachów płaskich dedykowany jest specjalny system Schüco MSE 100 Ost/West (Wschód/Zachód), który przy użyciu jedynie czterech komponentów umożliwia szybki montaż ze znikomą ingerencją w konstrukcję połaci. Panele wyposażone w specjalne kotwy, ułatwiające wzuwanie ich we wsporniki, montowane są do podłoża w postaci spiętych w pary modułów. Efektywność systemu polega na uzyskaniu optymalnego kąta nachylenia lekkiej i bez ramowej konstrukcji w stosunku do powierzchni połaci i padania promieni słonecznych.

Dachy skośne

Moduły Schüco przystosowane są również do estetycznego montażu na dachach skośnych za pomocą elementów, których użycie zależne jest od rodzaju pokrycia dachowego. Przy dachu pokrytym dachówką wykorzystuje się profile przymocowane do dachu kotwami, przy blasze falistej – łączniki gwintowe, a przy blasze trapezowej profile połączone ze wspornikami.

Dla najbardziej wymagających klientów, oczekujących nienagannego i prestiżowego efektu, producent przygotował specjalny system MSE 100 „w dach”, który harmonijnie współgra z każdym pokryciem dachowym, począwszy od gontów ceramicznych, przez blachodachówką, aż po tradycyjną dachówkę holenderską. Wyróżnia się zaledwie kilkoma elementami montażowymi, które w efekcie końcowym są zupełnie niewidoczne.

Konstrukcja tworzy zachodzące na siebie szczelne moduły, niewymagające użycia dodatkowej wodoodpornej membrany dachowej. Ponadto, za sprawą wykorzystania specjalistycznego szkła, podlegają samooczyszczeniu pod wpływem wody deszczowej.

Schüco MSE 100 – inwestycja w przyszłość

Dynamiczny rozwój OZE (odnawialnych źródeł energii) na całym świecie znajduje odzwierciedlenie również w budownictwie jednorodzinnym. Montaż modułów fotowoltaicznych powoli staje się standardem. Początkowa inwestycja przyniesie realne korzyści w redukcji kosztów utrzymania przez dziesięciolecia. Co więcej, przy ewentualnej sprzedaży budynku, nieruchomość wyposażona w panele słoneczne będzie bardziej atrakcyjna dla kupujących. Instalacja nowoczesnych paneli cienkowarstwowych Schüco MSE 100 jest zatem inwestycją, która z czasem będzie coraz bardziej dochodowa. Zainwestuj w dom, zainwestuj w przyszłość, zainwestuj w zdrowie.

Więcej informacji o produktach firmy Schüco znajdziecie Państwo na stronie: www.schueco.pl

5/5 - (23 votes)

Data publikacji: 24 listopada, 2011

Autor:

5/5 - (23 votes)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Jacek
    piątek, 1 lutego, 2019

    Fotowoltaika,to energia czystego zysku.Nowoczesne cienkowarstwowe moduły fotowoltaiczne Schuco są innowacyjnym rozwiązaniem i będę zabiegał aby taki system zainstalować w swym domu.Jeszcze w tym roku rozpocznę gromadzenie środków aby zrealizować instalację cienkowarstwowych paneli fotowoltaicznych na moim domu.

  2. Jan
    piątek, 4 czerwca, 2021

    Fotowoltaika na trwale zagościła na naszych dachach. W dobie minimalizacji śladu węglowego i pełnego recyklingu inwestycja w panele jest jak najbardziej uzasadniona. Również dla zastosowań przemysłowych. Schuco jako jeden z liderów proponuje innowacyjne rozwiązania z których warto skorzystać.

Podobne artykuły