Okna dachowe

Energooszczędne okna dachowe

Od stycznia 2014 obowiązują nowe warunki techniczne, a tym samym wymagania jakie musi spełniać budynek. Zawierają one nowe wytyczne dotyczące okien, a celem zmian jest poprawa efektywności energetycznej obiektów i dostosowanie jej do wymogów UE.

Co warto wiedzieć wybierając okna dachowe do energooszczędnego domu

“Okna są ważnym elementem energooszczędnego domu, wiele osób traktuje je jednak głównie jako źródło strat ciepła. Tymczasem mogą one odgrywać istotną rolę w pozyskiwaniu energii cieplnej ze słońca – kluczowy jest odpowiedni projekt domu i dobór okna o właściwych parametrach izolacyjności, zdefiniowanych w rozporządzeniu Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. W efekcie liczy się bowiem nie tylko ochrona przed stratami ciepła, ale bilans energetyczny” – wyjaśnia dyrektor techniczny VELUX Polska, Sławomir Łyskawka.

Po pierwsze – właściwy projekt

Przy budowie energooszczędnego domu kluczową sprawą jest przemyślany projekt architektoniczny, uwzględniający odpowiednie usytuowanie domu względem stron świata oraz maksymalne wykorzystanie światła dziennego i ciepła ze słońca.

Wiąże się to również z doborem odpowiednich okien, zależnie od ich usytuowania względem stron świata, ponieważ najważniejszym źródłem energii w budynkach zrównoważonych jest energia słoneczna.

Najwięcej światła dziennego dostaje się przez okna zamontowane od strony południowej. Okna takie mogą być też źródłem dodatkowego ciepła i skutecznie obniżać rachunki za ogrzewanie zimą. Pozyskują one więcej energii niż tracą i nie powinniśmy obawiać się nadmiernego przegrzania pomieszczeń latem. Wystarczy zamontować markizy, które skutecznie chronią przed przegrzewaniem i mogą zatrzymać nawet 73 procent promieni cieplnych.

Po drugie – parametry okna

Poszukując energooszczędnych okien do domu powinniśmy zwrócić uwagę na ich parametry, czyli współczynnik przenikania ciepła okna Uw oraz przepuszczalność energii promieniowania słonecznego g. Obowiązujące od 2014 nowe warunki techniczne określają ich maksymalne wartości. Ważny jest współczynnik przenikania ciepła UW – zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju będzie on sukcesywnie obniżany i od 2014 dla okien dachowych nie może być wyższy niż 1,5 (W/m2K), zaś w styczniu 2021 nie powinien przekraczać 1,1 (W/m2K). Obecnie większość producentów osiągnęła standard aktualnie wymagany przepisami, jednak wyzwaniem będzie obniżenie współczynnika do wartości określonej w przepisach za osiem lat.

Wielu producentów stolarki okiennej ma już w swojej ofercie okna energooszczędne, często jednak są to produkty specjalistyczne, znacznie droższe od oferty standardowej. Zmiany legislacyjne zmierzają w kierunku zaostrzenia wymagań wobec okien z oferty masowej.

W przypadku firmy VELUX, dzięki inwestycjom poczynionym w Nową Generację okien, a konkretnie dzięki innowacyjnej technologii ThermoTechnologyTM zapewniającej lepszą izolacyjność cieplną, współczynnik przenikania ciepła już teraz udało się obniżyć do wartości 1,3 (W/m2K), zatem okna VELUX linii Standard Plus i Premium już teraz znacząco zbliżyły się do standardów, które będą obowiązywały w roku 2021.

Po trzecie – bilans energetyczny

“Istotne jest spojrzenie na efektywność energetyczną poprzez pryzmat bilansu energetycznego, które uwzględnia nie tylko energooszczędność okna, lecz także jego zdolność do pozyskiwania energii cieplnej ze słońca. W przyszłości bowiem efektywność energetyczna oceniania będzie nie tylko pod kątem strat ciepła, ale również potencjalnych zysków ciepła z energii słonecznej” – tłumaczy Sławomir Łyskawka.

Biorąc pod uwagę bilans energetyczny trudno uzyskać dla okna jednocześnie wysoki współczynnik przenikania ciepła okna Uw i współczynnik przepuszczalności energii całkowitej promieniowania słonecznego g. Wynika to z faktu, że inaczej przedstawia się bilans latem i zimą. Wysoki współczynnik g pozwala na pozyskiwanie energii słonecznej zimą i obecne rozporządzenie nie narzuca w tym zakresie wymagań. Zaostrzeniu uległo wymaganie, dotyczące maksymalnej wartości współczynnika g latem, do wartości 0,35. Przedstawiona w rozporządzeniu formuła obliczania współczynnika g latem wymusza na projektantach stosowanie przesłon na oknach – bez tego nie da się pogodzić wymagań w kontekście bilansu energetycznego.

Jak rozpoznać okna energooszczędne

“Przy wyborze stolarki należy kierować się danymi technicznymi, podawanymi w katalogach i ofertach handlowych. Każdy producent okien jest zobowiązany do dostarczenia oficjalnego dokumentu potwierdzającego deklarowane parametry, czyli deklaracji właściwości użytkowych. Ponadto w UE trwają prace nad propozycjami etykietowania energetycznego okien, podobnego do sposobu oznaczania, jaki znamy ze sprzętu AGD, co z pewnością ułatwi konsumentom wybór. Ponieważ okna kupujemy na długie lata, pamiętajmy, że przepisy będą się zaostrzać, warto więc kupować wysokiej jakości okna o parametrach lepszych niż wymagane prawem minimum” – radzi Sławomir Łyskawka.

5/5 - (4 votes)

Data publikacji: 13 stycznia, 2015

Autor:

5/5 - (4 votes)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły