Okna dachowe

Energooszczędne trzyszybowe okna dachowe

Oszczędność energii to nie chwilowy trend, lecz realna potrzeba inwestorów, którzy chcą zbudować ciepły i przyjazny dla zdrowia dom. Wybierając najwyższej jakości okna połaciowe, mamy gwarancję, że będą nam służyć przez wiele lat, przyczyniając się do stałego dostępu do świeżego powietrza, zdrowego mikroklimatu pomieszczeń, przy jednoczesnej właściwej izolacji termicznej, która wpłynie na zmniejszenie rachunków. Trzyszybowe okna dachowe Velux GLL i GLU, to idealne rozwiązanie dla wszystkich poszukujących energooszczędnych rozwiązań w korzystnych cenach.

Okna trzyszybowe pozwalają na znaczną redukcję zużycia energii. Na ich energooszczędność wpływa przede wszystkim: ich konstrukcja, parametry szyby oraz sposób montażu. Wyposażone w trzy tafle szkła i dwie komory wypełnione gazem szlachetnym, osiągnęły bardzo niski współczynnik przenikania ciepła (Uw = 1,1 (W/m2K)), który zapewnia wyjątkowo dobre zabezpieczenie przed jego utratą z pomieszczeń. Na komfort, świetne parametry izolacyjne i korzystny bilans energetyczny okien wpływa również specjalna konstrukcja szyby, która zapewnia wysoki stopień pozyskania energii słonecznej z otoczenia (wyrażony współczynnikiem przepuszczalności energii całkowitej g = 0,55), a także kombinacja innowacyjnej konstrukcji ThermoTechnology™ oraz dodatkowej uszczelki, która lepiej chroni przed chłodem i stratami ciepła, a także zapewnia wyższą dźwiękochłonność.

Profile okienne ThermoTechnologyTM.
Profile okienne ThermoTechnologyTM.

Okna drewniane i drewniano-poliuretanowe

Okna, a przede wszystkim materiał, z jakiego są wykonane, powinien być dostosowany do pomieszczenia, w jakim będzie zamontowane. Decydując się na okna trzyszybowe, możemy wybrać dwa rodzaje okien:

Drewniano-poliuretanowe – Velux GLU

Pokryte są grubą, wysoce odporną na wilgoć powłoką poliuretanową, z gładkimi narożami bez połączeń, które uniemożliwiają gromadzenie się wilgoci, kurzu oraz brudu. Dzięki swoim właściwościom doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach wilgotnych jak np. łazienka i kuchnia. Wyposażone w uniwersalną i estetyczną białą ościeżnicę, stanowią wyższej jakości alternatywę dla okien wykonanych z PCV. Za sprawą poddanemu wysokotemperaturowej obróbce cieplnej drewnianego rdzenia oraz innowacyjnym i energooszczędnym pakietom trzyszybowym, zachowują parametry izolacyjne przez lata, dlatego polecane są tym, dla których kluczowe znaczenie ma wysoka jakość wybieranych produktów.

Drewniane – Velux GLL

W oknach GLL wytrzymały i ciepły profil wykonano z wysokiej jakości klejonego, impregnowanego i lakierowanego drewna połączonego z doskonale izolującym polistyrenem. Producent zastosował w nich dodatkową specjalną uszczelkę, która nie tylko chroni przed stratami ciepła i chłodem, ale również zapewnia wyższą izolację dźwiękową, redukując hałas zewnętrzny.

Trzyszybowe okno drewniane z górnym otwieraniem VELUX GLL 1061.
Trzyszybowe okno drewniane z górnym otwieraniem VELUX GLL 1061.

Dolne i górne otwieranie

Duży wpływ na komfort użytkowania okien dachowych ma sposób ich otwierania. Trzyszybowe okna Velux występują w dwóch wersjach:

– z uchwytem w górnej części skrzydła – przeznaczone do okien umieszczonych na stosunkowo niskiej ścianie kolankowej, gdy dół ościeżnicy jest na wysokości ok. 1 m. Wówczas w pozycji siedzącej mamy zapewniony swobodny widok na zewnątrz oraz dobre oświetlenie poddasza, a uchwyt dostępny jest, na wyciągniecie ręki.

– z elegancką ocynkowaną klamką zamontowaną pośrodku dolnej ramy skrzydła  – sprawdzą się najlepiej przy wyżej zamontowanym oknie, np. przy wysokiej ściance kolankowej, pozwalając na swobodne sięgnięcie klamki.

Okno zamontowane z zestawem ciepłego montażu VELUX BDX.
Okno zamontowane z zestawem ciepłego montażu VELUX BDX.

Ciepły montaż

Właściwy, ciepły montaż to podstawa odpowiedniego ocieplenia i szczelnego połączenia okna z warstwami izolacji dachu. Chcąc mieć gwarancję komfortu posiadania dobrych i pewnych rozwiązań oraz długoletniej trwałości, należy zadbać o wysokiej jakości system montażu. Velux proponuje gotowe rozwiązania, dopasowane do rozmiaru okna, w postaci zestawu BDX 2000, który składa się z trzech elementów: ramy izolacyjnej BDX (idealnie przylegającej do okna i konstrukcji dachu, zapobiegając tym samym powstaniu mostków termicznych i wychładzaniu wnęki okiennej), wokółokiennej izolacji BDX (zapewniająca idealne dopasowanie do okna, konstrukcji łat oraz szczelność przed wilgocią i wiatrem, jednocześnie zachowując wentylację niższych warstw dachu) oraz rynny odwadniającej (chroniącą przed wilgocią, która może wystąpić pod pokryciem dachu). Co istotne, montaż okien Velux z zestawami izolacyjnymi, nie tylko wpływa na precyzję i pewność montażu, ale także przedłuża gwarancję na okna aż do 20 lat.

Wydajna wentylacja

Trzyszybowe okna Velux są wyposażone w wydajny system wentylacji. To bardzo wygodne rozwiązanie, które dostarcza do wnętrza świeże powietrze, nawet gdy okna są zamknięte. Wentylacja ma także wbudowany łatwy w czyszczeniu i wymienny filtr powietrza, który zapobiega przedostawaniu się do domu kurzu i owadów. W oknach z klamką umieszczoną na dole skrzydła umieszczono nowoczesny dwustopniowy nawiewnik, natomiast w oknach z górnym systemem otwierania, klapa wentylacyjna została połączona z uchwytem otwierającym.

Roleta zewnętrzna elektryczna VELUX SML.
Roleta zewnętrzna elektryczna VELUX SML.

Lepszy klimat wnętrz – maksymalny komfort

Komfort termiczny na poddaszu możemy kontrolować przez cały rok dzięki dodatkowemu wyposażeniu okien dachowych.
Dla poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach możemy doposażyć nasze okna w zdalne sterowanie, które jest kompatybilne z inteligentnym systemem Velox Active. System ten, bazując na danych z czujników jakości powietrza wewnątrz budynku oraz aktualnej pogodnie na zewnątrz, samodzielnie steruje oknami i roletami, zapewniając zdrową i wysoką jakość powietrza. Jeśli nie zdecydujemy się na niego od razu, warto pamiętać, że posiadając górne otwieranie, system możemy domontować w każdym momencie. Dlatego też już przy budowie domu warto zaplanować doprowadzenie zasilania w okolice ościeżnic, unikając tym samym dodatkowych prac w przyszłości.
Ponadto, dodatkowy komfort na poddaszu, niezależnie od pory roku, możemy sobie zapewnić dzięki roletom zewnętrznym, które zimą podnoszą poziom izolacyjności okna o 17%, a latem redukują nagrzewanie aż o 94%. Co więcej, tłumią hałas z zewnątrz, pozwalają na uzyskanie efektu pełnego zaciemnienia, a także poprawiają bezpieczeństwo.

VELUX Polska

4.9/5 - (41 votes)

Data publikacji: 18 stycznia, 2021

Autor:

4.9/5 - (41 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 1. kos
  poniedziałek, 18 stycznia, 2021

  Energooszczędność ,to nie tylko modny trend ale i potrzeba i dlatego warto inwestować w energooszczędne trzyszybowe okna dachowe.Okna takie dają nam gwarancję wysokiej klasy energooszczędności ,która szybko nam się zwróci w postaci lepszego komfortu mieszkań.

 2. ekonomista
  poniedziałek, 18 stycznia, 2021

  W obecnych czasach budowa energooszczędnych domów to niewątpliwy priorytet. Oszczędność energii staje się koniecznością. Jednym z elementów stanowiącym źródło strat i również zysków ciepła są okna. Dlatego cieszy fakt uwzględnienia tego aspektu w gronie producentów okien.

 3. Sebastian
  czwartek, 21 stycznia, 2021

  Obecnie Velux postawił nie tylko na jakość okien dachowych ale też na rozsądną cenę.

 4. Sebastian
  czwartek, 21 stycznia, 2021

  Oczywiście Pozytyw

Podobne artykuły