Na rynku

Energooszczędny dom – postaw na dobry projekt

Energooszczędny dom można zbudować stosując powszechnie dostępne materiały budowlane. Kluczem do sukcesu jest projekt architektoniczno-budowlany. Na podstawie dobrego projektu powstanie wykorzystujący darmową energię słoneczną budynek zabezpieczony przed utratą ciepła.

Kluczową rolę w projektach energooszczędnych domów odgrywa utrzymanie ciepła w budynku i jak najbardziej efektywne pozyskanie energii ze źródeł odnawialnych. Wpływ na energooszczędność ma również położenie domu na działce i rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń mieszkalnych w budynku. Jak wyjaśnia zaangażowana w kampanię Energooszczędność w moim domu architektka Monika Kupska-Kupis z firmy VELUX nasz dom będzie efektywnie wykorzystywał energię z promieni słonecznych, jeśli największą liczbę okien usytuujemy od strony południowej. Wówczas wpuścimy do domu nie tylko światło, ale i ciepło emitowane przez słońce, co jest szczególnie ważne w okresie zimowym. Latem na południowych oknach najkorzystniej zamontować przesłony zewnętrzne, np. chroniące dom przed nadmiernym nagrzewaniem markizy. Pomieszczenia, w których przebywamy w ciągu dnia, warto zaprojektować od południa, będą one wówczas dobrze doświetlone.

Energię pozyskaną ze słońca dłużej zatrzymamy w budynku, jeśli na etapie projektowania nadamy mu formę zwartej bryły i zachowamy korzystny stosunek kubatury do powierzchni ścian zewnętrznych oraz wyeliminujemy mostki termiczne. Budynek może tracić przez ściany nawet do 30% ciepła, dlatego też projektując domy energooszczędne uwzględnia się właściwą warstwę izolacji i dąży do ograniczenia ich powierzchni. Dobrym przykładem takiego domu jest budynek w Radosławicach koło Pszczyny. Zastosowano w nim ocieplenie firmy ROCKWOOL, a jego cylindryczny kształt minimalizuje potencjalne straty energii. Jak podkreśla Piotr Pawlak, Kierownik Działu Doradztwa i Specyfikacji ROCKWOOL Polska, planując budowę domu warto wybrać projekt optymalny pod względem energetycznym i ekonomicznym. W tym celu należy zestawić szacowane koszty ogrzania budynku w perspektywie planowanego czasu użytkowania z nakładami inwestycyjnymi na rozwiązania zmniejszające jego energochłonność. Pozwoli to uniknąć zbędnych wydatków i znaleźć najlepszą kombinację elementów wpływających na standard energetyczny naszego przyszłego domu. Zasada ta przyświeca również wytycznym określonym w obowiązujących od początku 2014 nowych warunkach technicznych, jakie powinny spełniać budynki i ich usytuowanie. Przepisy te wprowadzają uzasadnione ekonomicznie wytyczne w zakresie przenikania ciepła przez przegrody zewnętrzne, okna i drzwi, a wymogi będą rosły stopniowo aż do 2021, kiedy to wszystkie nowobudowane domy będą musiały wykazywać niemal zerowe zapotrzebowanie na energię. Można przypuszczać, że w 2021 roku pracownie architektoniczne będą oferowały klientom wyłącznie projekty domów o minimalnym zużyciu energii.

Jednak świadomi inwestorzy już dziś podejmują decyzje o budowie domu o wyższym standardzie energetycznym niż przewiduje to prawo, dzięki czemu zyskują nie tylko niższe rachunki za ogrzewanie w okresie użytkowania budynku, ale także wyższą wartość nieruchomości w przypadku sprzedaży. Energooszczędność domu rozważają już na etapie poszukiwania działki. Zdaniem architekta Dariusza Śmiechowskiego ze Stowarzyszenia Architektów Polskich, idealną działką na budowę energooszczędnego domu jest działka umożliwiająca zorientowanie najbardziej rozległej elewacji budynku na południe i ma lekki spadek terenu w stronę południową. Od północy dobrze zaplanować wysoką zieleń, która osłonia budynek przed wiatrem i ogranicza jego wychładzanie.

Zdjęcie domu modelowego VELUXZdjęcie domu modelowego VELUX

Obecnie w ofertach pracowni architektonicznych znajdziemy zarówno projekty spełniające jedynie przewidziane przepisami, dość liberalne wymagania, jak i takie, które umożliwiają zbudowanie domu o niemal zerowym zużyciu energii. Niezależnie od tego, na jaki projekt się zdecydujemy, do każdego powinniśmy otrzymać projektowaną charakterystykę energetyczną. Na jej podstawie już przed rozpoczęciem budowy dowiemy się, jaką klasą energetyczną będzie odznaczał się nasz przyszły dom. Warto zwrócić uwagę na określający energetyczną jakość konstrukcji budynku wskaźnik energii użytkowej (Eu) – im niższy wskaźnik, tym budynek jest lepiej zabezpieczony przed utratą ciepła, a zatem mniej energii będziemy musieli dostarczyć do ogrzania pomieszczeń.

Więcej informacji na temat rozwiązań podnoszących standard energetyczny domu i mieszkania znajdą Państwo na stronie www.energooszczednoscwmoimdomu.pl oraz na profilu FB Energooszczędność w moim domu.

Celem kampanii edukacyjnej Energooszczędność w moim domu jest zwiększenie świadomości społecznej w zakresie rozwiązań podnoszących standard energetyczny domu i mieszkania. W ramach kampanii prezentowane są korzyści wynikające ze stosowania technologii i systemów zmniejszających zużycie energii oraz wyniki przeprowadzonego przez SMG/KRC Millward Brown badania opinii publicznej.

Organizatorem kampanii jest Effective Public Relations.
Partnerami merytorycznymi kampanii są NSG Group właściciel marki Pilkington, OSRAM, ROCKWOOL, Skanska Residential Development Poland, VELUX.
Patronami merytorycznymi są Green Cross Poland, Instytut na Rzecz Ekorozwoju, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Polska Izba Gospodarcza Energii Odnawialnej, Pracodawcy Rzeczpospolitej Polskiej oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich.
Patronami medialnymi są murator plus.pl, muratordom.pl oraz www.budownictwo.org.

5/5 - (4 votes)

Data publikacji: 6 maja, 2014

Autor:

5/5 - (4 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły