Na rynku

Europejskie dachy czekają na fachowców z Polski

Zagraniczni inwestorzy coraz częściej i chętniej poszukują podwykonawców do realizacji kontraktów wśród firm dekarskich z Polski. I nie chodzi tylko o konkurencyjne ceny usług, ponieważ w parze z nimi idzie przede wszystkim precyzja, ogromna wiedza techniczna i wysoka jakość realizacji. Wykwalifikowani i doświadczeni specjaliści decydują się natomiast na eksport swoich usług, ponieważ za granicą mogą liczyć przede wszystkim na wyższe zarobki. Natomiast w kraju często muszą zaniżać ceny usług, ponieważ obecna sytuacja ekonomiczno-gospodarcza doprowadziła do tego, że pierwszym kryterium w wyborze ekipy dekarskiej jest właśnie cena – im niższa, tym „lepsza”.

Zalety eksportu usług

Dużym bodźcem do poszukiwania zleceń za granicą jest panujący w Polsce kryzys, jak również konkurencja, często zaniżająca ceny usług kosztem ich jakości. Tymczasem rynek europejski wciąż poszukuje fachowców z branży dekarskiej do realizacji kontraktów dotyczących prac na dachach płaskich i spadzistych z wykorzystaniem różnych technologii (krycie papami termozgrzewalnymi, blachą, gontem bitumicznym, dachówką, łupkiem, folią PCV, membraną EPDM). Eksport usług, polegający na delegowaniu pracowników do świadczenia tymczasowych usług za granicą, to doskonały sposób nie tylko na “przeczekanie” kryzysu, lecz przede wszystkim na rozwój firmy, poznanie nowego rynku pracy, nawiązanie atrakcyjnych kontaktów branżowych, realizację poważnych inwestycji. Dla samych dekarzy zatrudnionych w polskiej firmie delegowanie jest korzystne, ponieważ wciąż są zatrudnieni u swojego pracodawcy, który odprowadza za nich składki do polskiego ZUS-u, otrzymują wynagrodzenie według stawek obowiązujących na terenie kraju oddelegowania i co najważniejsze – pracują bez ryzyka i nie muszą rezygnować ze swojego stałego zatrudnienia chcąc podreperować budżet za granicą.

Poszukiwanie zleceń w innych krajach europejskich ma też niestety swoje wady. Przede wszystkim, łatwo paść ofiarą nieuczciwych firm pośredniczących lub zleceniodawców, którzy wykorzystują brak doświadczenia właścicieli firm w zakresie eksportu usług.

Gdzie szukać zleceń zagranicznych?

Najwięcej zleceń dotyczących pracy za granicą znajduje się na portalach internetowych, które należy jednak przeglądać z dużą ostrożnością i zwracać uwagę na podejrzane fragmenty ogłoszenia. Podane “nienormalnie” wysokie wynagrodzenie, brak nazwy firmy, która poszukuje podwykonawcy, czy wymóg uiszczenia jakiejkolwiek opłaty z tytułu pośrednictwa jeszcze przed rozpoczęciem zlecenia powinny wzbudzić nieufność. Kontaktów można też szukać wykorzystując branżowe znajomości i korzystając z doświadczenia kolegów po fachu.

Kiedy już znajdziemy odpowiednie zlecenie, musimy pamiętać, że chcąc realizować kontrakt legalnie, musimy zapoznać się z wszelkimi aspektami prawno-administarcyjnymi, które obowiązują na terenie danego kraju, zorganizować niezbędne do podjęcia zatrudnienia dokumenty, uważnie zapoznać się z zasadami dotyczącymi delegowania pracowników za granicę. Są to zagadnienia często skomplikowane, wymagające rzetelnej analizy. Ponadto, również przy wyborze partnera kontraktu należy wykazać się ogromną rozwagą i zabezpieczyć się przed ewentualnym oszustwem. Przed przystąpieniem do negocjacji warto sprawdzić historię zleceniodawcy, jego dotychczasowe realizacje, stabilność finansową, zaczerpnąć opinii o nim wśród innych podwykonawców. Często ogrom działań, które należy podjąć przed przystąpieniem do realizacji kontraktu przytłacza właścicieli firm budowlanych, którzy nie dysponują wystarczającą wiedzą z zakresu prawa lub nie znają języka zleceniodawcy, co uniemożliwia z nim kontakt. Czy w takim wypadku szansa na eksport usług budowlanych za granicę jest opcją niedostępną? Nic podobnego!

Nie ryzykuj – zaufaj specjalistom!

Sprawą priorytetową jest znalezienie wsparcia w osobie prawnika lub w firmie, która specjalizuje się w zagadnieniach związanych z eksportem usług, by czuwała nam prawidłowym przebiegiem zarówno negocjacji, jak i organizacji niezbędnych do eksportu dokumentów. Oczywiście referencje i wiarygodność takiej firmy również warto sprawdzić, by mieć pewność, że pracuje się z solidnym partnerem. W Polsce, usługi polegające na wspieraniu firm budowlanych, które chcą realizować kontrakty w Europie Zachodniej, świadczy m.in. firma KomFort Polska. Wsparcie to obejmuje zarówno kwestie prawne, formalne, jak i organizacyjne.

Europejskie dachy czekają na fachowców z Polski

Korzystanie z usług firm o takim właśnie profilu działalności, to przede wszystkim gwarancja bezpieczeństwa. Daje pewność, że nie padnie się ofiarą nieuczciwego pośrednika, który oferuje pracę u nieistniejącego zleceniodawcy, na nieistniejącej budowie. Firmy, które poszukują podwykonawców z Polski we współpracy z KomFortem, są sprawdzane pod względem wiarygodności finansowej, dotychczasowej działalności, wpisów prawnych w odpowiednich rejestrach. Oferty, które znajdują się w bazie firmy, pochodzą więc wyłącznie od sprawdzonych inwestorów, głównie z Belgii, Francji, Luksemburga i Niemiec.

KomFort, oprócz przedstawienia ofert budowlanych, wśród których znaczna część pochodzi właśnie z branży dekarskiej, zajmuje się przede wszystkim wsparciem firmy budowlanej w przygotowaniach do delegowania pracowników. Pracownicy firmy wspierają swoich klientów podczas negocjowania warunków umowy ze zleceniodawcą, jak również sprawdzają w jaki sposób są przestrzegane jej założenia już podczas realizacji zlecenia. Organizują również niezbędną do podjęcia pracy za granicą dokumentację (np. zaświadczenia A1), tłumaczą ją, oferują też opiekę rezydenta na miejscu wykonywania prac, którego zadaniem jest m.in. pomoc w codziennej komunikacji pomiędzy pracownikami firmy a zleceniodawcą.

Rodzaje oferowanych zleceń

W państwach Europy Zachodniej jest wiele ofert pracy dla dekarzy. Specjaliści tego sektora usług są szczególnie poszukiwani, m.in. w Belgii czy Francji. Na jakie zlecenia można liczyć? “Oferty zgłaszane przez naszych zagranicznych partnerów dotyczą wszelkiego rodzaju prac dekarskich – zarówno na budynkach nowych i wymagających renowacji, na dachach płaskich i spadzistych” – informuje pracownik działu ofert firmy KomFort. Hydroizolacje, termoizolacje, wymiana całej struktury dachowej lub jej demontaż, uszczelnianie dachu, konstrukcja więźby dachowej, montaż okien dachowych i rynien, krycie dachu papą, blachą cynkową, folią PCV, gontem bitumicznym, dachówką cementową, blachodachówką i coraz częściej – łupkiem, to przykłady prac, do których wykonania zagraniczni zleceniodawcy chętnie zatrudniają firmy z Polski. Przede wszystkim właśnie dekarze specjalizujący się kryciu dachów łupkiem są szczególnie poszukiwani, ponieważ ten rodzaj krycia stał się w ostatnich latach bardzo popularny. Przyczyn tej popularności należy doszukiwać się w przystępnej cenie i dobrej jakości tego materiału. Łupek kamienny i kwarcytowy jest niezwykle odporny na ścieranie i niekorzystne warunki atmosferyczne, a przy tym charakteryzuje się walorami estetycznymi.

Eksport usług daje ogromne możliwości. Warto zainteresować się tematem świadczenia czasowych usług za granicą, ponieważ jest to duża szansa dla firm dekarskich na realizację ciekawych i atrakcyjnych finansowo kontraktów, bez konieczności opuszczania kraju na stałe.

5/5 - (6 votes)

Data publikacji: 9 lipca, 2013

Autor:

5/5 - (6 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Krzysiek
    poniedziałek, 11 marca, 2019

    I dobrze, ja jestem dekarzem i pracuję dla Iwo-Bau. Często klienci wysyłają referencje i chwalą naszą robotę, bo po prostu dobrze pracujemy!!!!

Podobne artykuły