Realizacje

Experience and Thermal Spa – ESZTERGOM, Węgry

Budowę Experience and Thermal Spa w Esztergom (Ostrzyhom) na Węgrzech zakończono w sierpniu, a ośrodek oddano do użytku w listopadzie 2005 roku.

Razem z przyległymi terenami zajmuje on około 13.500 m2. Wraz z historycznymi zabytkami miasta, Spa jest atrakcją turystyczną nie tylko w Esztergom, Budapeszcie, czy nawet w sąsiedniej Słowacji, ale jest ważnym ośrodkiem turystycznym dla całej Europy Centralnej. Woda termalna z Esztergom jest znana ze swych leczniczych właściwości od średniowiecza i od wielu lat wykorzystywana jest w leczeniu szeregu schorzeń.

Zabudowania Spa usytuowane są na wyspie Prímás w Esztergom. Od historycznej części miasta oddziela je nabrzeże Dunaju, porośnięte drzewami i zagospodarowane pasażami. Z budynku Spa rozciąga się widok na bazylikę i jej kopułę. Wraz z budową ośrodka rozpoczął się intensywny rozwój miasta. Tysiącletnia historia miasta, zrekonstruowany zamek, bazylika, muzeum chrześcijaństwa o standardzie europejskim, odbudowany most na Dunaju oraz piękno przyrody i samego Dunaju, przyciągają rzesze turystów. Jednak czas który turysta spędza w mieście jest bardzo krótki i wynosi przeciętnie 1– 11 godziny. Zarząd miasta, poprzez szereg działań, stara się wydłużyć czasu spędzany w mieście przez turystów i zachęca do korzystania z hoteli i nadzwyczajnej gościnności miasta. Głównym celem projektowania Spa było stworzenie wielofunkcyjnego, atrakcyjnego budynku na miarę XXI wieku. niezwykła bryła, otoczona zielonymi terenami wyspy Prímás, przyciąga również turystów swoimi wnętrzami, nawiązującymi do architektury bazyliki.

Experience and Thermal Spa – ESZTERGOM, Węgry

Wstępnie patynowane pokrycie dachowe z miedzi firmy TECU miało w zamyśle wpisywać się w zieleń otaczającej przyrody i naturalnie spatynowanej miedzianej kopuły bazyliki. Wstępnie patynowana miedź wygląda dostojnie i pięknie oraz doskonale podkreśla charakter Spa.

Cała fasada budynku pokryta jest panelami TECU — za wyjątkiem powierzchni, które zostały pokryte szkłem. Zastosowane materiały podkreślają i wyrażają niezwykły charakter budynku, sprawiają wrażenie jakby był to wielki kryształ wyrastający z ziemi.

Experience and Thermal Spa – ESZTERGOM, Węgry

Experience and Thermal Spa Esztergom, Wyspa Prímás
Biuro projektowe: Finta and Partners Architect Studio
Starszy architekt: Prof. dr József Finta
Architekt prowadzący i architekt wnętrz: Anikó Z. Havas
Architekt prowadzący: Péter Dóczé
Architekt koordynator: Gábor Mezei
Architekci: Andrea Cserháti-Czene, Gábor Péter, Zsolt Garas

5/5 - (2 votes)

Data publikacji: 26 sierpnia, 2013

Autor:

5/5 - (2 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Piotr
    wtorek, 22 października, 2019

    Doskonały przykład globalnego myślenia o budynku użyteczności publicznej. Sam budynek ma interesujący kształt spełniający wymogi zadania do którego został zbudowany a jednocześnie poprzez użycie odpowiednich materiałów powoduje, iż wpisuje się doskonale w otoczenie (patynowana blacha która wraz z upływem jeszcze bardziej szlachetnieje), panele i płyty szklane. Dzięki temu i mieszkańcy są zadowoleni jak i turyści, którzy widzą piękną spójną architekturę. Zachęcam do podobnych realizacji u nas. No i oczywiście blacha miedziana na dach. Patyna jest super.

  2. Gosia
    środa, 23 września, 2020

    Aby zatrzymać turystów niezbędne jest stworzenie takiego otoczenia, które będzie zaciekawiało i w którym będzie się miło spędzało czas. Budynek ten na pewno przyciąga uwagę, a atrakcje w nim się znajdujące zachęcają do pozostania na dłużej.

Podobne artykuły