Na rynku

FAKRO stawia na energooszczędność i ekologię

Międzynarodowy Dzień Ziemi przypomniał wszystkim, jak ważna jest ochrona środowiska naturalnego oraz promowanie proekologicznych postaw. Firma FAKRO nie od dziś stawia na energooszczędność i ekologię – dbałość o środowisko naturalne widoczna jest zarówno w procesach produkcyjnych jak i w pozyskiwaniu surowców. 


Firma FAKRO, wicelider na światowym rynku okien dachowych i schodów strychowych, dbając o każdy detal swoich innowacyjnych rozwiązań nie pomija tak istotnego aspektu, jakim jest ekologia – energooszczędne i ekologiczne są zarówno produkty firmy, jak i proces ich produkcji. Ekologiczna postawa wyraża się ponadto poprzez pozyskiwanie surowców, głównie drewna z lasów o planowanej gospodarce leśnej, wykorzystywanie w procesie produkcji naturalnych, ekologicznych produktów oraz racjonalną gospodarką odpadami.

Drewno ze zrównoważonych zasobów leśnych

Podstawowym surowcem do produkcji okien w firmie FAKRO jest najwyższej jakości drewno sosnowe – naturalny surowiec pozyskiwany ze zrównoważonych obszarów leśnych, posiadających certyfikat FSC i/lub PEFC, a produkty wykonywane są z tego drewna oznaczone są certyfikatem FSC.

Ekologiczne lakiery

Dbałość o środowisko naturalne przejawia się również w doborze środków ochrony drewna: aby ograniczyć emisję lotnych związków organicznych w FAKRO stosuje się głównie ekologiczne lakiery wodorozcieńczalne.

Owcza wełna jako materiał izolacyjny

Do izolacji termicznej firma FAKRO wykorzystuje między innymi naturalną i specjalnie impregnowaną wełnę owczą, która dzięki odpowiedniej gęstości i dużej sprężystości dokładnie wypełnia szczeliny wokół okna. Wełna owcza jest produktem naturalnym i ekologicznym, bez zapachu, neutralnym dla skóry i niepodrażniającym oczu podczas montażu, a stosowanie tak elastycznej termoizolacji to uniwersalny sposób docieplenia okna dachowego niezależnie od wielkości otworu montażowego.

Zagospodarowanie odpadów produkcyjnych

Ponadto FAKRO stosuje hierarchię postępowania z odpadami: stara się zapobiegać ich powstawaniu, minimalizuje ich ilość, a także poddaje je recyklingowi i odzyskowi, wykorzystując odpady drewniane powstałe w toku produkcji bez szkodliwych dla środowiska emisji. Pomieszczenia produkcyjne i biurowe we wszystkich zakładach Grupy FAKRO ogrzewane są w ekologiczny sposób: źródłem energii do ogrzewania jest biomasa pozyskiwana z odpadów z procesu produkcji zmieszanych ze zrębkami wierzby energetycznej – informuje Janusz Włodarczyk, Dyrektor Administracyjny FAKRO.

Plantacja wierzby energetycznej

Plantacja wierzby energetycznej

Plantacja wierzby energetycznej

Firma FAKRO rozwija własną plantację tego ekologicznego surowca, rokrocznie zwiększając powierzchnię uprawy o około 4 ha. Obecnie plantacja zajmuje niemal 20 ha, a każdy hektar wierzby energetycznej dostarcza rocznie kilkadziesiąt ton suchej masy. Uprawa wierzby przynosi roczny przyrost 20-25 ton masy z hektara. W lutym 2017 roku zebraliśmy z plantacji 300 ton zrębków wierzby energetycznej – informuje Janusz Włodarczyk. W tym roku uzyskamy z ich spalania 3 300 GJ energii, która zostanie spożytkowana między innymi do ogrzewania hal produkcyjnych. Koszt uzyskania 1 GJ energii termicznej ze zrębków wierzbowych wynosi w przybliżeniu 15 zł, czyli jest około dwukrotnie niższy niż przy opalaniu gazem ziemnym i ponad trzy razy niższy niż przy użyciu oleju opałowego. Wykorzystywania tego alternatywnego, odnawialnego źródła energii przynosi wymierne korzyści zarówno w wymiarze ekologicznym, jak i ekonomicznym.

Poprzez proekologiczne działania, FAKRO realizuje założenia strategii Europa 2020, zgodnie z którymi 20% energii powinno pochodzić ze źródeł energii odnawialnej.

5/5 - (3 votes)

Data publikacji: 31 maja, 2017

Autor:

5/5 - (3 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Henryk
    środa, 6 maja, 2020

    W czasie kiedy ważą się losy naszej planety dbanie o jej atmosferę, czystość środowiska są istotnymi czynnikami, które zwracają uwagę świadomego konsumenta. Firma Fakro jako jeden z liderów kształtuje poprawne podejście do tego trudnego tematu i czyni energooszczędność swoim atutem ale też znakiem rozpoznawczym. Warto aby jej konkurenci postępowali podobnie.

Podobne artykuły