Fotowoltaika

Fasada przyścienna Schüco z systemem fotowoltaicznym

W fotowoltaicznej fasadzie przyściennej zastosowana została technologia bazująca na krzemie amorficznym, umożliwiająca wykorzystanie rozproszonego światła.

Zbudowana z modułów w innowacyjnej technologii cienkowarstwowej fasada Schüco FSE 3800 umożliwia korzystanie z darmowej energii elektrycznej nawet przy braku bezpośredniego oddziaływania promieni słonecznych i działa efektywnie w przypadku wysokich temperatur.

Wielkopowierzchniowe elewacje i płaskie dachy hal produkcyjnych oraz magazynowych zapewniają szerokie możliwości montażu modułów fotowoltaicznych. Dotychczas ograniczeniem mogła być niewielka obciążalność niektórych elementów tego typu budowli.

Fasada przyścienna została zaprojektowana z myślą o zapewnieniu uniwersalności stosowania i jak największej wydajności instalacji. Wstępnie skonfigurowany, kompletny system obejmuje 10 modułów o łącznej powierzchni 57,2 m2 systemu montażowego oraz falownik do konwersji prądu stałego na zmienny, co pozwala na wyprodukowanie nawet 3 MWh energii elektrycznej rocznie. Energia ta może być wykorzystana bezpośrednio w budynku do zasilania urządzeń lub podlegać obrotowi.

Wykazywanie uzysków „zielonej” energii stanowi podstawą do wystąpienia do URE o zielony certyfikat, podlegający obrotowi na Towarowej Giełdzie Energii i stanowiący źródło dodatkowego zysku. Fasadę w każdym momencie można rozbudować o dodatkowe moduły, zależnie od potrzeb obiektu i inwestora.

„Zielona wizytówka” obiektu

Najkorzystniejsze pod względem wydajności jest umiejscowienie modułów pod kątem 80 stopni, po stronie południowej. Zastosowana w fasadzie przyściennej Schüco FSE 3800 bardzo wydajna technologia cienkowarstwowa pozwala na zużytkowanie także rozproszonego światła, widocznego podczas zachmurzenia lub zmierzchu.

Fasada przyścienna Schüco FSE 3800 umożliwia nie tylko zamianę światła słonecznego bezpośrednio na ekologiczną energię elektryczną, lecz stanowi także niezwykle praktyczną ozdobę budynku. Estetyczne, lustrzane powierzchnie modułów sprawiają, że obiekt zyskuje nowoczesny, ekologiczny wygląd.

Wykorzystanie w pełni zrównoważonej technologii podnosi wartość nieruchomości i jej prestiż w oczach ewentualnych najemców lub nabywców. Moduły cienkowarstwowe są ekologiczne już od etapu produkcji. Wytwarzane są z powszechnie występujących materiałów, takich jak szkło, krzem, aluminium i miedź, i nie zawierają kadmu ani ołowiu.

Bezinwazyjny montaż

Lekkie, cienkowarstwowe moduły montuje się na kompaktowych, stalowych ramach montażowych, nie obciążając nadmiernie elementów budynku.

Bezramową konstrukcję mocuje się do fasady w sposób bezinwazyjny w zaledwie czterech punktach, a podłączenie w technologii plug&play zapewnia szybkość i bezpieczeństwo instalacji. System FSE 3800 można w dowolnym momencie rozbudować o dodatkowe moduły.

4.8/5 - (17 votes)

Data publikacji: 9 listopada, 2014

Autor:

4.8/5 - (17 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. kos
    poniedziałek, 28 stycznia, 2019

    Bardzo podoba mi się pomysł takiej fotowoltaicznej fasady przyściennej,chciałbym taką fasadę zobaczyć na własne oczy i dokładnie przejrzeć jej parametry.Ciekaw jestem czy taki system sprawdziłby się w domu jednorodzinnym,mam w swym domu jedną ślepą ścianę i chciałbym taką fasadę fotowoltaiczną zainstalować.

  2. Kaja
    piątek, 8 lutego, 2019

    Pierwszy raz słyszę o systemie fotowoltaicznym na ścianie. Jest to bardzo innowacyjne rozwiązanie. Nie dość, że daje korzyści techniczne to jeszcze jest ozdobą budynku.

  3. Małgorzata Ka
    poniedziałek, 5 września, 2022

    Witam. Jaki jest koszt? Czy takie fasady montuje się tylko na ścianach południowych? Gdzie mogłabym zobaczyć dom z takim rozwiązaniem fotowoltaicznym

Podobne artykuły