Budownictwo tradycyjne

Fasada to estetyka i ochrona w jednym

Fasada to estetyka i ochrona w jednym Fasada budynku na pierwszy rzut oka pełni funkcję przede wszystkim reprezentacyjną i ozdobną. Często, dzięki swojej efektywności czy oryginalności, wyróżnia nasz dom na tle pozostałych elewacji. Jednak, żeby fasada spełniała swoją funkcję w pełni, niezbędne jest jej systemowe wykonanie. Od czego zacząć projekt i budowę fasady? Co jest niezbędne?

Nie tylko ozdoba!

Odpowiednio wykonana fasada budynku, poza funkcją estetyczną spełnia jeszcze jedną, ważniejszą – funkcję bezpieczeństwa. Dlatego materiały z których jest wykonana powinny być dostosowane do trudnych warunków atmosferycznych, takich jak silne słońce, deszcz czy wiatr, niskie i wysokie temperatury. Jednak jeszcze ważniejszy jest wybór odpowiedniej ekipy budowlanej ponieważ nawet najlepszej jakości materiały nie pomogą, jeśli pojawią się błędy po stronie wykonawcy.

Przygotowanie podłoża i metoda ocieplenia budynku

Pierwszy krok ku fasadzie naszych marzeń to odpowiednie przygotowanie podłoża. Co to oznacza? Że bez względu na to czy nowy czy istniejący już mur, należy podłoże wyrównać, naprawić usterki, jeśli to konieczne, wysuszyć i zagruntować. To podstawa naszego domu i nie powinniśmy iść w tej kwestii na ustępstwa. Co się tyczy metody ocieplania, do wyboru mamy lekką mokrą i lekką suchą. Metoda lekka mokra to ta najbardziej powszechna i klasyczna, wykorzystująca izolację z płyt steropianowych. Z kolei metoda lekka sucha zapewnia nam podwyższoną odporność ogniową i ochronę akustyczną o wysokiej izolacyjności cieplnej. Metoda lekka jest chętnie wykorzystywana przy termomodernizacji budynków starych, również z uwagi na to, że nie jest skomplikowana w wykonaniu. Dlatego Inwestorzy często decydują się wykonać część prac samodzielnie.

Czym jest paroizolacja?

Paroizolacja to po prostu warstwa folii wykonana z tworzywa sztucznego, która ma na celu zapobiegać przedostawaniu się wilgoci z wnętrza domu do ściany/stropu. Kiedy konieczne jest położenie paroizolacji? Fasada murowana nie wymaga tego rodzaju izolacji, ale już drewniane ściany z całą pewnością tak. Należy pamiętać, że warstwa paroizolacji musi być maksymalnie szczelna, dlatego warto kontrolować ekipę, która ją dla nas kładzie.

Wisienka na torcie

Jak wykańczamy naszą fasadę? To już ostatni krok. Na ogół fasada wykończona jest tynkiem, jednak kiedy decydujemy się na ocieplanie domu metodą mokrą, zwieńczeniem fasady może być drewniane szalowanie, wyka płyty z laminatu HPL, płyty lub płytki włóknocementowe itd.
Bez względu na to jaką metodą ocieplamy dom, czy jest on stary czy nowy, pamiętajmy, że fasada budynku to nie tylko jego wizytówka, ale swoisty mur ochronny. Musi zostać wykonany solidnie, z uważnością i z jak najlepszej jakości materiałów.

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj:
https://ocieplamyzycie.pl/budowa/fasada-w-budynku-mieszkalnym-na-co-zwrocic-uwage/


Data publikacji: 11 kwietnia, 2022

Autor:



Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły