Budownictwo drewniane

Fasady drewniane

Fasady szklane kojarzą się większości osób z konstrukcjami aluminiowymi lub stalowymi. Dlaczego drewno nie jest pierwszą myślą przy fasadach szklanych? Postaram się poszukać odpowiedzi w poniższym artykule.

Na wielu spotkaniach branżowych przewija się temat fasad szklanych i najczęściej występujących tam systemów aluminiowych. Od kilkudziesięciu lat utarł się taki właśnie kierunek. Przyczyna wydaje się być dosyć prosta.

Fasady drewniane

W tamtych czasach trudno było o odpowiedniej jakości konstrukcję drewnianą. Konstrukcja, do której mocujemy szkło musi mieć odpowiednią sztywność. Musimy mocno ograniczyć ugięcia elementów, aby szkło po prostu nie popękało. Odpowiednie przekroje elementów, precyzyjne wymiary oraz stabilność przekroju na długości kilku bądź nawet kilkunastu metrów, to za dużo dla klasycznego drewna litego nawet suszonego i struganego.

Odpowiedzią jest za to drewno klejone warstwowo! Dzięki suszeniu komorowemu każdej lameli, sklejaniu kilku warstw ze sobą precyzyjnemu struganiu wszystkich powierzchni, otrzymujemy produkt bardzo stabilny w przekroju oraz na całej swojej długości. Materiał ten poddaje się również znakomicie obróbce cyfrowej, co pozwala formować niewidoczne połączenia typu „jaskółczy ogon”, czopy itp. Dzięki klejeniu warstwowemu nie ma problemu z uzyskaniem odpowiednio dużego przekroju elementu, a jego długość ograniczona jest jedynie kwestiami transportowymi.

Fasady drewniane

Warto jeszcze zwrócić uwagę na aspekt wizualny oraz ekonomiczny. Zdaniem wielu osób fasady drewniane są po prostu piękne. Połączenie drewna i szkła nadaje wnętrzom ciepłego, ale i nowoczesnego designu.

W ostatnich latach obserwujemy zdecydowany wzrost zainteresowania takimi właśnie rozwiązaniami. To kolejny segment rynku, gdzie drewno klejone przebija się do „mainstreamu” i stanowi świetne rozwiązanie zarówno pod względem wizualnym jak i ekonomicznym.

Należy koniecznie podkreślić fakt, iż fasady z drewna klejonego są często tańszym rozwiązaniem od systemów aluminiowych!

Inż. Jakub Przepiórka
Konstruktor
jakub@glulam.pl

5/5 - (2 votes)

Data publikacji: 7 grudnia, 2020

Autor:

5/5 - (2 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Jan
    poniedziałek, 7 grudnia, 2020

    Drewno od zawsze funkcjonuje jako materiał w budownictwie. Jako materiał naturalny i eko ma niezaprzeczalne walory użytkowe i estetyczne a przy tym jest trwałe przy odpowiedniej konserwacji. Fasada drewniana świetnie pasuje i wygląda i jest ponadczasowa.

  2. Jacek
    środa, 9 grudnia, 2020

    Drewno nie jest złe ale to właśnie postęp techniczny i trend produkcji z innych materiałów fasad i okien. Kiedyś było tylko drewno, dzisiaj aluminium i plastik, na szczęście to zmienia się, dzisiejsze konstrukcje drewniane są taka samo dobre jak te z innych materiałów.

Podobne artykuły