Elektronarzędzia

FESTOOL ISC 240 – akumulatorowa pilarka do twardych i miękkich materiałów izolacyjnych

Profesjonalny cieśla i dekarz musi korzystać z profesjonalnych narzędzi, jeśli efekty jego pracy mają stać na właściwym poziomie. Powoduje to, że pewne marki narzędziowe są bardziej, a inne mniej preferowane. Niekoniecznie wiąże się to z rozpiętością ofertową danego producenta, bardziej chyba z jakością samych produktów i tym, jak szybko oraz wygodnie wykonuje się nimi pracę. Dodawszy do tego sprawny i dostępny serwis, uzyskujemy krótką listę marek narzędziowych, na której FESTOOL zajmuje bardzo wysokie miejsce, dzięki połączeniu wspomnianych wyżej atrybutów z odpowiednio przygotowanym programem elektronarzędzi.

Specyfika, a raczej wymagania branży ciesielskiej i dekarskiej powodują, że specjaliści naturalnie kierują swoją uwagę w stronę narzędzi FESTOOL, na czele z pilarkami ręcznymi, dłutownicami i przecinarkami łańcuchowymi, wkrętarkami i zakrętarkami, strugami oraz wieloma innymi doskonale zaprojektowanymi wyrobami – niezależnie od tego czy zasilane są z akumulatora, czy też sieciowo. Szczególną uwagę zwraca pilarka do materiałów izolacyjnych, którą napędza mocny bezszczotkowy silnik EC-TEC zasilany prądem z akumulatora 5.2 Ah, i która w katalogu producenta oznaczona została symbolem Festool ISC 240. To kompaktowe narzędzie, ważące zaledwie 2,5 kg razem z baterią, świetnie sprawdza się przy docinaniu twardych materiałów izolacyjnych, takich jak płyt pilśniowe czy warstwowe płyty wykonane z poliuretanu (PU), lecz jego kluczowym zadaniem jest cięcie elastycznych materiałów termoizolacyjnych, takich jak wełna mineralna, wełna kamienna i włókna naturalne, co umożliwia zespół tnący ze szlifem falistym. Wbrew pozorom w wyżej wymienionych materiałach miękkich możliwe są bardzo dokładne cięcia z zachowaniem kątów, dzięki zastosowaniu pilarki ISC 240 wraz z osprzętem, na jaki składają się szyna prowadząca i przykładnica kątowa. Natomiast użycie zespołu tnącego z zębem rozwartym umożliwia precyzyjne cięcie pianki PU oraz płyt styropianowych.

Festool ISC 240

Wyposażenie narzędzia we właściwy napęd i mocny akumulator 18V, pozwoliło uzyskać płynnie i automatycznie regulowaną prędkość skokową na poziomie 3000 na minutę, przy długości skoku wynoszącej 26 mm. Właściwa zaś konstrukcja narzędzia, zapewniła 240 mm możliwej głębokości cięcia, co daje w efekcie dobre parametry pracy, idealnie korelujące z typowymi grubościami popularnych materiałów izolacyjnych. Wpływa to istotnie na całościowe przyspieszenie pracy, która jest wymagająca zarówno dla silnika (duże zapylenie), jak i akumulatora (mocne nagrzewanie się, szczególnie podczas ładowania). Właśnie z powodu tych trudnych warunków pracy, producent postanowił chronić silnik narzędzia przed pyłem i włóknami za pomocą gęstej kratki, przepuszczającej strumień powietrza, lecz stanowiącej zaporę dla zanieczyszczeń. Natomiast chłodzenie akumulatora zostało zapewnione dzięki wdrożeniu technologii AIRSTREAM, która – jak nazwa mówi – polega na skierowaniu strumienia chłodnego powietrza na baterię, w czasie gdy jest szybko ładowana i wskutek tego jej temperatura się podnosi. Efekt jest taki, że gotowość akumulatora do ponownego użycia po naładowaniu jest natychmiastowa – nie ma potrzeby odczekania aż ostygnie. Warto zauważyć też, że technologia ta, wprowadzona na rynek przez FESTOOL w 2016 roku, znacząco wydłuża żywotność baterii i sprzyja jak najdłuższemu utrzymaniu jej maksymalnej pojemności.

Do zalet pilarki Festool ISC 240 zdecydowanie należy też system szybkiej wymiany brzeszczotów. Wymiana taka jest łatwa do wykonania i odbywa się bez użycia narzędzi pomocniczych. Kolejną zaletę stanowi adapter przyłączeniowy dla odkurzacza przemysłowego lub odciągu wiórów, co jest wręcz wskazane podczas cięcia silnie pylących materiałów izolacyjnych. Warta docenienia jest też funkcja blokady podwójnym kliknięciem, która zapobiega niezamierzonemu włączeniu narzędzia zwiększając bezpieczeństwo użytkowania.

Prowadzenie cięcia przy użyciu szyny prowadzącej i przykładnicy kątowej. Dzięki nim cięcia będą powtarzalne, absolutnie równe i z zachowaniem kąta. Festool ISC 240

Prowadzenie cięcia przy użyciu szyny prowadzącej i przykładnicy kątowej. Dzięki nim cięcia będą powtarzalne, absolutnie równe i z zachowaniem kąta.

Praktycy wskazują na jeszcze jedną zaletę tego nietuzinkowego narzędzia, która wynika z faktu operowania niezwykle ostrym nożem falistym i przy odpowiedniej prędkości skokowej. Chodzi tu o brak konieczności zgniatania materiału izolacyjnego podczas cięcia, co może mieć – i często ma w przypadku konkurencyjnych rozwiązań narzędziowych – negatywny wpływ na cechy użytkowe samej izolacji. Brak konieczności jej zagniatania oznacza możliwość natychmiastowego układania izolacji bez potrzeby odczekania na jej powrót do pierwotnego kształtu. Dla każdego fachowca jest to odczuwalna oszczędność czasu, a jak wiadomo, czas to pieniądz.

www.festool.pl/ciesielstwo

4.9/5 - (47 votes)

Data publikacji: 16 stycznia, 2019

Autor:

4.9/5 - (47 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Adam B.
    czwartek, 17 stycznia, 2019

    Gama narzędzi akumulatorowych stale poszerza się. Akumulatorowa pilarka Festool ISC 240 to doskonałe narzędzie przydatne każdemu amatorowi DIY. Wiem jaka to udręka ciągle miotać się z ciągnącym się kablem. Jak tylko wygospodaruję jakieś wolne środki to przymierzę się do zakupu. Szybki system wymiany brzeszczota, odciąg wiórów, dobry akumulator i mała waga tym bardziej zachęcają to posiadania pilarki.

  2. Tadeusz
    czwartek, 17 stycznia, 2019

    Festool nie konkurencji w tego typu urządzeniach jak akumulatorowe pilarki do twardych i miękkich materiałów izolacyjnych. Jedynie Bosch posiada w swojej ofercie wyrzynarkę elektryczną do materiałów izolacyjnych BSG 300. Festool ISC 240 to mobilne narzędzie, które możemy zabrać wszędzie.

Podobne artykuły