Chemia specjalistyczna

FOBOS M-4 – kompleksowa ochrona więźby dachowej przed ogniem, pleśnią i owadami

FOBOS M-4 – kompleksowa ochrona więźby dachowej przed ogniem, pleśnią i owadami

Nowy impregnat do drewna skutecznie zabezpiecza drewniane elementy znajdujące się wewnątrz budynku, w tym także więźbę dachową przed szkodnikami drewna. Zapewnia im także, zgodnie z opinią Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie, klasę niezapalnych i nierozprzestrzeniających ognia (NRO).

Co zagraża więźbie dachowej?

Na drewno czyha wiele zagrożeń. Nie należą do nich jedynie opady atmosferyczne, ogień i pleśń. Są nimi także owady atakujące drzewa te rosnące w lesie, i te świeżo ścięte. Drewno zmagazynowane w tartakach, wbudowane w konstrukcje różnych obiektów, drewniane meble i ramy obrazów. Przedmioty te pełnią funkcję kryjówki lub stanowią doskonałe źródło pożywienia. Często też jedno i drugie.

W Polsce, najbardziej żarłoczne i popularne owady będące przyczyną destrukcji drewna to Spuszczel pospolity (Hylotrupes bajulus L.) oraz Kołatek domowy (Anobium punctatum DeGeer). Wyrządzają one duże szkody, których na pierwszy rzut oka nie można stwierdzić przez długi czas, ponieważ w wielu przypadkach, stopień uszkodzeń drewna wewnątrz elementu nie przenosi się na jego wygląd zewnętrzny. Dlatego należy im przeciwdziałać i do tego przyda nam się niezawodny impregnat.

FOBOS M-4 – kompleksowa ochrona więźby dachowej przed ogniem, pleśnią i owadami

FOBOS M-4

Preparat jest kompilacją soli nieorganicznych z niedużym dodatkiem soli organicznych w postaci biało-żółtego granulatu proszkowego. To środek o szerokim spektrum działania: chroni drewno przed ogniem, grzybami domowymi, grzybami pleśniowymi oraz owadami – technicznymi szkodnikami drewna. Co niezwykle istotne, impregnat nie obniża wytrzymałości drewna i nie powoduje korozji stali. Jest tak samo skuteczny przy impregnacji wgłębnej, jak i powierzchniowej.

Sposób użycia FOBOS M-4

Preparat do drewna Fobos M-4 stosuje się jako 30% roztwór, który można uzyskać poprzez rozpuszczenie 3 części wagowej preparatu w 7 częściach wagowych wody. Należy go stopniowo wsypywać do wody (najlepiej o temp. 50°C), mieszając aż do całkowitego rozpuszczenia. I dopiero tak przygotowany roztwór nadaje się do bezpośredniego użytku. Przed naniesieniem impregnatu na drewno , należy je oczyścić ze starej farby i lakieru.

Roztwór należy nałożyć na powierzchnię drewna za pomocą pędzla, wałka lub dyszy rozpyłowej. Zabieg należy powtarzać kilkakrotnie, aż do naniesienia wymaganej ilości preparatu. Za każdym razem czekając aż kolejne warstwy wyschną. Smarowanie i natryskiwanie są jedynymi metodami umożliwiającymi impregnację drewna już wbudowanego.

ASZ

3.8/5 - (25 votes)

Data publikacji: 30 października, 2013

3.8/5 - (25 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły