FOBOS STRZECHA – impregnat ogniochronny do trzcinowego dachu
Dachy z trzciny kojarzą nam się z zaściankowymi budowlami w Skansenach. Obecnie na ten rodzaj pokrycia decydują się nieliczni zapaleńcy, którzy chcą zbudować sobie stylową chatę w przaśnym stylu. Niechęć do trzcinowej strzechy wynika z łatwości rozprzestrzeniania się ognia podczas pożaru. Na szczęście na rynku pojawił się impregnat ogniochronny FOBOS STRZECHA, który efektywnie zabezpiecza budynek przed ogniem.
Nie wszyscy wiedzą, że trwałość trzcinowego pokrycia dorównuje standardowo wykorzystywanej dachówce ceramicznej czy ocynkowanej blasze stalowej. Porowata struktura strzechy stanowi znakomitą izolację akustyczną, a w domach krytych trzciną, jak twierdzą specjaliści, tworzy się specyficzny mikroklimat sprzyjający człowiekowi.
Inne zalety trzcinowego dachu:
– wysoka termoizolacyjność – chroni wnętrze domu przed gwałtownymi zmianami temperatury,
– nie wymaga dodatkowego ocieplenia – strzecha o grubości 30 cm odpowiada 10 cm izolacji z waty mineralnej,
– ekologiczność – trzcina jest materiałem w 100% biodegradowalnym, a jej zasoby mogą być łatwo odtwarzane.
Mimo wielu przymiotów inwestorzy boją się stosować tego rodzaju pokrycia, gdyż wymagają one prawidłowego przygotowania więźby dachowej, zapewnienia właściwej wentylacji przestrzeni pod pokryciem i ochrony drewnianych elementów więźby przed negatywnym działaniem ognia, grzybów i owadów.
Jednak podstawowym problemem trzcinowej strzechy jest jej łatwopalność. Trzeba wiedzieć, że najczęściej występującą przyczyną pożaru strzechy są iskry wydobywające się z komina oraz ciepło, które przedostaje się z uszkodzonego przewodu kominowego. Aby do tego nie dopuścić należy pokrycie odpowiednio zabezpieczyć przed pożarem. Najskuteczniejszym sposobem jest impregnacja jego powierzchni. Na rynku dostępnych jest wiele rozmaitych impregnatów ognioochronnych do drewna, ale nie nadają się one do impregnacji trzciny, z tego względu, że zawarte w niej składniki woskowe nie pozwalają na wykorzystanie solnych impregnatów.
FOBOS STRZECHA efektywna impregnacja ogniochronna trzcinowej strzechy
To nowatorski wodorozcieńczalny impregnat ogniochronny przeznaczony do pokryć dachowych z trzciny. Jest to jedyny tego rodzaju preparat dopuszczony do sprzedaży spełniający polskie przepisy prawa budowalnego, uzyskał odpowiednią Aprobatę Techniczną i Certyfikat Zgodności.
Właściwości FOBOS STRZECHA
Odpowiednio zaaplikowany impregnat po wyschnięciu utworzy wodoodporną powłokę, która jeszcze bardziej zwiększa szczelność pokrycia. Ten transparentny i mocno przylegający do podłoża cienki film FOBOSU STRZECHA zapewnia niezwykłą odporność pokrycia na promieniowanie UV, co znacząco spowalnia procesy starzeniowe trzciny i rozkład jej wierzchnich warstw. Co niezwykle ważne, niezawodność w zakresie ochrony przed ogniem została potwierdzona otrzymaniem klasy reakcji na ogień dla pokryć dachowych Broof (T1). Dzięki temu pokrycia z trzciny o grubości przynajmniej 20 cm zabezpieczone FOBOS STRZECHA i zamontowane na konstrukcji o nachyleniu co najmniej 20° spełniają warunki przekrycia dachu nierozprzestrzeniającego ognia NRO (zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. Nr 75, poz. 690).
5 letnia gwarancja ochrony przed ogniem dzięki zastosowaniu impregnatu FOBOS STRZECHA
Po upływie 5 lat od nałożenia preparatu zaleca się ponowne przeprowadzenie procesu impregnacji ogniochronnej, przy okazji trzeba oczyścić strzechę z uszkodzonej wierzchniej warstwy.
Czy wiesz, że…
Trzcinę używa się również do oczyszczania ścieków w oczyszczalniach biologicznych. Przyczynia się ona w dużym stopniu do tworzenia torfu i jest składnikiem podściółki dla zwierząt hodowlanych.
Dzięki preparatowi FOBOS STRZECHA możesz spełnić swoje marzenie o domu krytym trzciną.
Niestety preparat wycofany ze sprzedaży
ASZ
Okazuje się, że certyfikat który posiadał Fobos Strzecha stracił ważność i nie będzie przedłużany… Może nie warto publikować nieaktualnych treści?
To artykuł z roku 2015, jak to bywa jest już nie aktualny.