Budownictwo drewniane

Folia grzewcza – czy warto w nią inwestować?

Ekologia i ochrona środowiska to tematy przewijające się w telewizji i internecie od ponad dekady.

Jako świadomi użytkownicy nowoczesnych technologii musimy zdawać sobie sprawę z tego, że wielka moc to także wielka odpowiedzialność. Co prawda ostatnie zdanie to cytat z filmu o Spider-Manie tym niemniej doskonale oddaje prawidłowe podejście do spraw związanych z ochroną środowiska. Większość z nas już dzisiaj segreguje śmieci na plastik, szkło, papier i odpady zmieszane. Coraz częściej mówi się także o oszczędnym użytkowaniu energii ze źródeł nieodnawialnych, staramy się wyłączać niepotrzebne oświetlenie, telewizory i komputery tak by nie pobierały energii kiedy ich nie użytkujemy. Jednak nie jest to dla nikogo tajemnicą, że ludzi na świecie wciąż jest więcej, a zasoby maleją. Dlatego też tak ważne jest, aby każdy z nas zrobił wszystko, co w jego mocy, żeby przyczynić się do jak największej oszczędności energetycznej w swoim otoczeniu. Dzięki takim działaniom energii starczy dla wszystkich! W poniższym artykule przedstawimy zagadnienie folii grzewczej oraz omówimy zasadę działania tego urządzenia, a także zastanowimy się, czy to dobra inwestycja na lata. Poczytaj więcej na: https://budujemysami.pl/folia-grzewcza-pod-panele-koszty-opinie-wady/

Jakie zastosowanie ma folia grzewcza?

Folia grzewcza jest innowacyjnym i nietuzinkowym rozwiązaniem problemu ogrzewania mieszkania lub domu. Jest ona doskonałym sposobem na spożytkowanie dodatkowej energii z paneli fotowoltaicznych, jeśli ich właściciel nie chce oddawać jej do elektrowni celem magazynowania. Podłączenie folii grzewczej jako odbiornika dla paneli fotowoltaicznych ma zatem dwie zalety.

  • Po pierwsze, energia, którą oddajemy do dostawcy, musi być magazynowana, a to generuje dodatkowe koszta dla dostawcy, a w konsekwencji dla nas samych. Co więcej, magazynowanie energii również zużywa tę energię, tak więc jest nieprzyjazne dla środowiska.   
  • Po drugie, jeśli zdecydujemy się na ogrzewanie lokalu mieszkalnego przy pomocy folii grzewczej. To możemy ograniczyć ogrzewanie przy pomocy innych metod lub też całkowicie ich zaniechać. Co przełoży się na oszczędność nie tylko ekonomiczną, ale także ekologiczną! 

Jak działa folia grzewcza?

Działanie folii grzewczej możemy porównać do działania grzejnika elektrycznego, z tym że jest to bardzo cienki i elastyczny grzejnik wykorzystujący zjawisko podczerwieni. Folia grzewcza swoje właściwości zawdzięcza konstrukcji i wykorzystaniu specjalnej mieszanki grafitu w procesie produkcji. Montaż folii odbywa się na ścianach i podłogach nie tylko budynków mieszkalnych, ale także lokali usługowych, biur, restauracji itd.

Technicznie folia grzewcza jest olbrzymim rezystorem, który po podaniu napięcia indukuje wymuszenie prądowe, co z kolei wytwarza promieniowanie podczerwone. Następnie fala promieni podczerwonych ogrzewa przestrzeń znajdującą się w jej zasięgu poprzez nagrzanie całej materii, która stanie jej na drodze. Lampy lecznicze z dużym czerwonym kloszem, działają właśnie na takiej samej zasadzie, lecz w przeciwieństwie do folii grzewczej ocieplają dany punkt, a nie przestrzeń. Dodatkową zaletą stosowania foli jest niewątpliwie możliwość sterowania ciepłem z poziomu aplikacji, co jest niemożliwe jeśli chodzi o klasyczne grzejniki elektryczne.

5/5 - (8 votes)

Data publikacji: 18 października, 2021

Autor:

5/5 - (8 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Jan
    poniedziałek, 18 października, 2021

    Bardzo ciekawa propozycja. W dobie rozwoju fotowoltaiki folia grzewcza ma sens. Muszę więc dowiedzieć się szczegółów a być może skorzystam z tego rozwiązania.

  2. Damian
    poniedziałek, 18 października, 2021

    Wydaje się, że jest to mało popularne rozwiązanie. Ciekawe jak z wydajnością takiej folii grzewczej, czy jest w stanie zastąpić całkowicie grzejniki. Takie ogrzewanie może sprawdzić w miejscach, gdzie mógłby być problem z montażem tradycyjnej instalacji wodnej.

  3. Marian
    niedziela, 24 października, 2021

    Witam,

    otrzymałem ofertę zastosowania ogrzewania domu po przez folie grzewczą podpodłogową.
    Czy ktoś posiada takie rozwiązanie?

    Plus podobno taki, że nie trzeba kotłowni i kotła, jak również komin jest zbędny.
    Regulujemy temperaturę w każdym pomieszczeniu (co w przypadku ogrzewania podłogowego nie jest możliwe).

    Folie grzejemy prądem – i to mnie martwi.

    Nie mam za wiele informacji na ten temat oprócz tego co mówi przedstawiciel.

    Jeśli ktoś zagłębiał się w temat lub ma to rozwiązanie proszę o informacje.

Podobne artykuły