Membrana dachowa

Folia wstępnego krycia – dlaczego warto ją stosować?

Dach powinien przede wszystkim chronić wnętrze domu przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych, a także chronić przed utratą ciepła zimą oraz nadmiernym nagrzaniem latem. Ważne są wszystkie warstwy konstrukcji, a wśród nich niewidoczna dla oka membrana dachowa.

Membrany dachowe najczęściej zbudowane są z trzech warstw: funkcyjnej (jednostronne przepuszczającej cząsteczki pary wodnej) oraz dwóch warstw zewnętrznych, które chronią warstwę środkową przed uszkodzeniami oraz pełnią dodatkowe funkcje, np. hydrofobizujące czy uodporniające na działanie promieniowania UV. Membrany dachowe są lekkie i różnią się między sobą stopniem przepuszczania pary wodnej, wytrzymałością na rozerwanie czy odpornością na temperaturę. Umieszczone pod pokryciem dachowym są niewidoczne i trudne do skontrolowania, dlatego wielu inwestorów nie przykłada do ich wyboru zbyt dużej wagi. To błąd. Nieodpowiedni dobór membran dachowych i ich nieprawidłowy montaż grozi poważnymi konsekwencjami.

Folia wstępnego krycia Pruszynski

Zadania membrany dachowej

Głównymi zadaniami membrany dachowej jest ochrona warstwy ociepleniowej i konstrukcji dachu przed wodą opadową oraz śniegiem podwiewanym przez wiatr, skroplinami powstającymi na spodzie dachu i ewentualnymi przeciekami, a także odprowadzenie na zewnątrz wilgoci z termoizolacji powstającej wewnątrz pomieszczeń. Jest to bardzo ważne, ponieważ zawilgocone ocieplenie (najczęściej wełna mineralna) traci swoje właściwości, co skutkuje dużymi stratami energii zużywanej na ogrzanie domu. Ponadto może dojść do zawilgocenia całej konstrukcji, a w zimie do przemarzania. W najgorszym przypadku przecieki uszkodzą konstrukcję poddasza, a zalane pomieszczenia będziemy musieli wyremontować, co wiąże się z dużymi kosztami.

Membrana dachowa w odpowiednim miejscu

Para wodna w domach to naturalne zjawisko – powstaje wskutek codziennych czynności, np. prania, gotowania czy kąpieli. I chociaż sama w sobie nie stanowi zagrożenia dla dachu, to już jej skroplenie grozi poważnymi zniszczeniami. Aby im zapobiec należy od strony poddasza umieścić folię paroizolacyjną, a od strony zewnętrznej membranę dachową. Aby montaż membrany był bezproblemowy, musimy zaopatrzyć ekipę dekarską w produkt wytrzymały na uszkodzenia. Ze względu na wysoką paroprzepuszczalność membran, możemy kłaść je bezpośrednio na ociepleniu, ponadto przy membranach dachowych możliwe jest zaklejenie zakładów przy kalenicy oraz okapie – wpływa to korzystnie na bilans energetyczny dachu, gdyż chroni przed przenikaniem pod połacie podmuchów wiatru. Dlatego jeśli wybrane pokrycie nie wymaga sztywnego poszycia – tak jest w przypadku pokryć blaszanych – najlepszym wyborem jest właśnie membrana dachowa. Układa się ją na krokwiach. Następnie na niej montuje się łacenie i pokrycie dachowe, np. blachodachówkę. Pamiętajmy, że do ułożenia membrany można przystąpić dopiero po ułożeniu wszystkich robót budowlanych i instalacyjnych na dachu. Powinny być zainstalowane wpusty dachowe, wywiewki kanalizacyjne oraz obróbki blacharskie.

www.pruszynski.com.pl

4.9/5 - (59 votes)

Data publikacji: 23 sierpnia, 2019

Autor:

4.9/5 - (59 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 1. Piotr
  piątek, 23 sierpnia, 2019

  membrana dachowa to taka drobna warstwa i jednocześnie spełniająca dość ważną funkcję w pokryciu dachu. zabezpiecza głównie przed wilgocią, wiatrem i temperaturą. najlepiej jak membrana jest elastyczna ale jednocześnie wytrzymała.

 2. Jacek K
  sobota, 24 sierpnia, 2019

  Folia ochronna wstępnego krycia,to nie jest jakiś tam ozdobny element ale bardzo potrzebna rzecz aby dach mógł spełniać swe zadanie w 100%.Membrana dachowa jeśli jest dobrze wykonana ,to nasz budynek będzie dobrze sobie radził ze szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi i jednocześnie chroni nasz dom przed skraplaniem się pary wodnej z naszego domu.Na jakości wykonanych prac jak i na materiałach przy budowie domu nie warto oszczędzać i kupować tylko dobre jakościowo materiały oraz zatrudniać sprawdzonych odpowiedzialnych wykonawców

 3. rafal8647
  sobota, 24 sierpnia, 2019

  ciekawy artykul dobre produkty

 4. Michalska
  wtorek, 15 października, 2019

  Nie zdawałam sobie sprawy jak ważne są akcesoria w budowie solidnego dachu. Moja wiedza była uboga dopóki nie zaczęliśmy budowy i przyszło nam wybierać materiały wśród ogromnej oferty na rynku. Wówczas nasz doświadczony kierownik uświadamiał nas co jest potrzebne i co wybierać. Dzięki jego radzie zdecydowaliśmy się na dachówki Creaton oraz inne elementy dachu jak membrany i taśmy. Dzięki temu mamy solidny, bezpieczny dach i nie muszę się martwić przez następne lata o jego szczelność. jedynie co mi zostaje to cieszyć się jego pięknym widokiem.

Podobne artykuły