Na rynku

Forum Holzbau Polska

Polska jest trzecim, po Estonii i Litwie, największym eksporterem prefabrykowanych domów z drewna w UE. Wartość eksportu osiągnęła 115,1 mln EUR w 2021 r., notując przy tym wysoką dynamikę wzrostu (+52,7% r/r). Tematowi prefabrykacji i modułowości w budownictwie poświęcamy specjalną sesję Forum Holzbau Polska 2023 – konferencji i wystawy dla profesjonalistów branży konstrukcji drewnianej.

Przykłady funkcjonowania nowoczesnych fabryk domów drewnianych w Europie przedstawi Krystian Mielke z MM Consulting.
W prelekcji Martina Szymanskiego z Bauer Holzbau (Niemcy) będziemy mieli szansę przyjrzeć się detalom konstrukcyjnym projektów budynków wykonanych z elementów z Tectoflix.
Prefabrykację w Polsce zdominowały głównie technologie szkieletowe, ale prefabrykacja jest niemal wpisana w ideę konstrukcji CLT, opuszczających fabryki w formie gotowych ścian czy stropów. Agnieszka Bakalarz z polskiej firmy Keno Home, przybędzie na Holzbau Forum prosto z placu budowy – i zreferuje nam realizację pomysłu ich firmy na budowę domów z CLT pod klucz… w hali fabrycznej. Czy możecie sobie wyobrazić jak transportuje się na plac budowy moduł łazienki pokrytej kafelkami?

Potencjał budownictwa modułowego w Polsce dynamicznie powiększa się. Mamy w naszym kraju ok. 60 firm zajmujących się prefabrykacją, które mają odpowiednie zaplecze do tworzenia modułów w swoich zakładach. Największe z nich to wciąż zwiększające swój potencjał Danwood czy Unihouse. Tylko w ciągu ostatniej dekady uruchomiono kilkanaście zakładów prefabrykacji. Z pełnym obłożeniem pracuje już Ekoinbud (Gdańsk) czy STEICO (Czarnków). W ostatnim roku rozruchy rozpoczęto na liniach prefabrykacji modułów w technologii szkieletowej MOD21 (Ostaszewo) i Andrewex (Cierpice), ale także nowe fabryki domów w technologii CLT: Multicomfort (Bytom) czy wspomniane Keno Home (Katowice). Inwestują też w prefabrykację Grupa Burkietowicz (nowa linia), nowe maszyny trafiły również do BS Haus, a firma Domy Bartek zdecydowała się rozwinąć produkcję szkieletową o technologię CLT.

Forum Holzbau Polska

Produkują w Polsce, stawiają zagranicą

Warto również zwrócić uwagę na fabryki specjalizujące się dotąd w budownictwie modułowym stalowym czy w prefabrykacji betonowej. One także widzą potencjał rynku drewnianego i kierunek wsparcia dla zielonego budownictwa, stąd duże szanse na ich przebranżowienie. Przykład takiego ruchu nastąpił w przypadku Polcomu z Gdańska, który skupiał się dotąd na modułach szkieletowych ze stali. Fuzja z amerykańskim VBC (Volumetric Building Companies) pozwoli zakładowi zyskać nowe zamówienia także w branży modułów drewnianych. Tak też się stało już miesiąc po połączeniu firm. Gdański zakład wybuduje moduły drewniane do budowy obiektów hotelowych przy berlińskim kompleksie basenowym Tropical Island.

To kolejny dowód na to, że dla drewnianego budownictwa prefabrykowanego zaciera się granica, która wyznaczała geograficzną opłacalność produkcji budowlanej (koszty logistyki, utrzymania pracowników zagranicą). Największymi odbiorcami prefabrykowanych domów z drewna z Polski są Niemcy, Wielka Brytania i Norwegia – wynika z najnowszego raportu PKO BP.
Modułowość i prefabrykacja pozwalają na współpracę w międzynarodowym środowisku i realizację budów na całym świecie. Oczywiście istotne jest tu wsparcie w postaci nowoczesnych narzędzi, takich jak środowisko BIM.
Podczas drugiego dnia Forum Holzbau Polska swoimi doświadczeniami w takich realizacjach podzieli się m.in. Artur Lewiński z firmy Pyramid czy Tomasz Bogusz Human Architecture Group, który realizował w BIM skomplikowane struktury na wyspach Owczych czy w Zanzibarze. Szacuje się, że ponad 47% polskich architektów korzysta już z BIM. Jak to robić w budownictwie drewnianym w oparciu o ISO 19650? Opowie o tym arch. Tomasz Rospędek, RR Architekci, który zrealizował w ten sposób w Polsce budynek biurowy w konstrukcji CLT.

Forum Holzbau Polska

Głos młodych inżynierów

Niezwykle cenny jest dla branży głos młodego pokolenia. Szczególnie inżynierów i architektów, którzy wprowadzają nowego ducha do budownictwa drewnianego. W specjalnej sesji Master Holzbau, trzech absolwentów Politechniki Warszawskiej, Politechniki Krakowskiej oraz Politechniki Świętokrzyskiej publicznie przedstawi wyniki wielomiesięcznych prac nad tezami swoich prac magisterskich.
Nadja Sajjad opowie o architekturze mieszkaniowej w obliczu zmian klimatu i przedstawi projekt budynku wielorodzinnego w Warszawie – oczywiście w konstrukcji drewnianej, Robert Zapała sięga jeszcze wyżej – będzie mówił o drewnianym wieżowcu modularnym – Towarowa 22. Z kolei Aleksandra Hajdenrajch zahaczy o architekturę przyszłości mówiąc o bioklimatycznej jednostce modularnej, która może być rozwiązaniem dla warszawskiej Pragi Południe.

Dwa dni budowania relacji z partnerami

Forum Holzbau Polska potrawa dwa dni: 25-26 kwietnia 2023. Odbędzie się w Hotelu Windsor w Jachrance. Konferencja jest biletowana. Liczba zarejestrowanych uczestników już w marcu przekroczyła 350 osób. Wśród nich są architekci, inżynierowie, ale również deweloperzy i przedstawiciele firm budowlanych z zagranicy poszukujący kooperantów. Obok wypełnionej ok. 400 słuchaczami sali konferencyjnej znajdzie się aż 70 stoisk wystawienniczych, na których zaprezentują się następujące firmy:
Adkalis, AGROP NOVA a.s., Andrewex Construction Sp. z o.o., ante-holz AG, Arkance Systems Poland Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością, B.PRO, Best Timber Polska, Binderholz GmbH Holzindustrie, BOCHEMIE PL, Booston.eu, Erprojekt, CADWORK, Dekarz&Cieśla, DIETRICH’S TECHNOLOGY POLSKA, Dlubal Software Sp. z o.o., Essve, Eurovent/płatnik Eurosystem, Forestor, FRITZ EGGER GmbH & Co. OG, GammaCAD sp. z o.o., Grupa Burkietowicz, Henkel & Cie. AG, HILTI, Holzwerke Ladenburger GmbH & Co. KG, hsbcad GmbH, ISOCELL GmbH, ISO- -CHEMIE, isofloc AG, JAGRAM-PRO, James Hardie Europe GmbH, KB Sp. z o.o., KENO Home, Kiilto, KLH Massivholz GmbH, KLIMAS SP. Z O. O., Koch&schulte, Kwartalnik “Przemysł Drzewny”, Łukasiewicz -Poznański Instytut Technologiczny, Marcopol, Mayr-Melnhof Holz Holding AG, MM Maszyny, MOLL bauökologische Produkte GmbH, Nobless/OSMO, Nordtreat, NORICA TIMBER Vertrieb GmbH, Paged Pisz Sp. z o.o., Passive House Systems, PFEIFER, Pfleiderer Polska, Piveteaubois/ Sylva, Pollmeier, RAIT AS/Timberman, REMMERS, Ristek, Rotho Blaas GmbH/ srl, Schmid Schrauben, Scm Group S.p.A., SEDG, SEMA GmbH, SIGA Cover AG, SIHGA GmbH, Simpson Strong Tie/Etanco, Siniat, SODRA POLSKA, STEICO SE, Suprema Eco Solutions, Vid Firekill, WEINIG VERTRIEB UND SERVICE GMBH CO KG, Weinmann/ Homag Polska, Wood Mizer.

dr Małgorzata Wnorowska
Forum Holzbau Polska

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 23 października, 2023

Autor:

5/5 - (1 vote)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły