Rekuperacja w Krakowie

veve
Posty:38
Rejestracja:pn sie 26, 2024 9:54 am
Rekuperacja w Krakowie

Post autor: veve » pt sty 31, 2025 1:48 pm

Jakie są realne koszty i minusy rekuperacji? Widzę, że system znacząco poprawia jakość powietrza w domu, ale czy faktycznie po dłuższym czasie człowiek odczuwa różnicę, gdy przebywa w pomieszczeniach z wentylacją grawitacyjną?

Jak wygląda utrzymanie rekuperacji – czy czyszczenie kratek i wymiana filtrów są uciążliwe, czy to raczej szybkie czynności? Zastanawia mnie też, jakie są faktyczne koszty eksploatacyjne i czy rzeczywiście oszczędności na ogrzewaniu są na tyle duże, że rekompensują te wydatki.

Dodatkowo, czy warto inwestować w rozszerzone systemy kontroli klimatu, takie jak filtr antysmogowy czy nawilżacz kanałowy? Czy to rzeczywiście podnosi komfort życia, czy raczej gadżety, które nie są konieczne?
I gdzie w Krakowie zamontować?

kodres
Posty:34
Rejestracja:pn wrz 02, 2024 8:14 am

Re: Rekuperacja w Krakowie

Post autor: kodres » pn lut 03, 2025 7:40 am

Minus to przyzwyczajenie do czystego i świeżego powietrza, mocniej czuć smog po wyjściu z domu i czuć różnicę jakości powietrza jak się jest u kogoś kto ma grawitacyjną. Najgorsze jest czyszczenie kratki wlotowej raz na pół roku i koszt filtrów, ale pod względem oszczędności na na ogrzewaniu i tak wychodzi na plus. Napędza to koszty inwestycyjne, bo ciągle chce się dokładać coś do smart home, kolejne czujniki, kolejne automatyzacje, więc mniej zawrotu głowy z grawitacyjną, bo tam niewiele można poza regulacja nawiewników. Koszt samej rekuperacji do 30k z rekuperatorem i instalacją, ale u mnie wyszło 45 z kontrolą klimatu (dodatkowy kanałowy filtr antysmogowy i nawilżacz kanałowy) Od siebie polecam kontakt z nimi https://venteco.com/ Powinni dobrać urządzenie.

ODPOWIEDZ