obliczanie narożnej

Miejsce wymiany doświadczeń
Grzegorz Andrychiewicz
Posty:346
Rejestracja:sob mar 20, 2010 9:57 pm

Post autor: Grzegorz Andrychiewicz » ndz kwie 17, 2011 2:42 pm

Dla mnie prekursorem matematyki na dachu jest administrator tego forum Paweł Jatczak.Gdyby nie jego doświadczenie w rozwiązywaniu dachów sposobem matematycznym,to bym jak twoi kuzyni się męczył .Dlatego bardzo by mi było wstyd,gdybym przyczynił się do komercji tej wiedzy bez zgody Pawła.

Atraktor
Posty:19
Rejestracja:ndz kwie 10, 2011 11:16 am

Post autor: Atraktor » ndz kwie 17, 2011 2:52 pm

spokojnie:) ta część wiedzy podług całej matematyki, którą można używać to można powiedzieć, że to jest jeszcze daleko, a daleko poziom przedszkolny:), a zatem myślę, że to nie jest nic wielkiego dojść do paru wzorków dla większości ludzi którzy znają matematykę chociaż na poziomie szkoły średniej. Bo tak naprawdę to matematykę można używać w problemach dużo, ale to naprawdę dużo bardziej skomplikowanych. A to że na poczętku na innym forum pytałem o sprawdzenie wyników to tylko dlatego, że ludzie są omylni nawet w najłatwiejszych rzeczach i przez to zawsze lepiej spytać najpierw:). Ale teraz już jestem pewnie po rozmowie z Dachołazem że to co nagryzmoliłem w excelu to mam dobrze.
Mi jedynie chodzi o zaczerpnięcie trochę wiedzy praktycznej. Gdyż rzeczy, które sobie zakładam nie mam gdzie sprawdzić niestety. Tak jak właśnie z tymi różnymi połaciami, wyobrażenie sobie tych dwóch ułożeń gradu nie robi najmniejszego problemu, ale bardziej o to chodzi jak się robi w praktyce spośród tych dwóch układów. I przez to pytam.
Tak samo z tym wykreśleniem zacięcia, tak naprawdę wystarczy tylko pochylenie narożnej i kątomierz i już można całkiem dokładnie wykreślić to zacięcie bez żadnych dodatkowych obliczeń. A ja dla siebie po prostu policzyłem te wszystkie zbędne dane. A was po prostu pytam co najłatwiej wam się używa przy zadowalającej dokładności bo tak jak pisałem nie mam możliwości sprawdzić takich rzeczy w praktyce.

Tak w ogóle to zastanawia mnie czy w ogóle jest sens tworzenia takich arkuszy bo tak jak już rozmawiałem z Pawłem czy ma sens robienie dachu jętkowego poprzez wzory matematyczne, skoro później musimy męczyć się z zamocowaniem jętek. A na profilu to jednak nie mam takiego problemu.

Zatem spokojnie to nie jest wiedza unikalna w dzisiejszych czasach, a powiedziłbym nawet że dosyć powszechna - mówię tutaj o zagadnieniach matematycznych tym bardziej że już starożytni Grecy zajmowali się zagadnieniami trygonometrycznymi a to było daleko p.n.e.:)

Co nie zmienia oczywiście faktu, że Paweł odwala świetną pracę pomagając innym, którzy nie znają matematyki i znajduje czas i cierpliwość na taką pomoc.

Grzegorz Andrychiewicz
Posty:346
Rejestracja:sob mar 20, 2010 9:57 pm

Post autor: Grzegorz Andrychiewicz » ndz kwie 17, 2011 3:05 pm

Atraktor pisze:spokojnie:) ta część wiedzy podług całej matematyki, którą można używać to można powiedzieć, że to jest jeszcze daleko, a daleko poziom przedszkolny:),
A jednak wielu absolwentów tech-bud ,których znam nie umiało by obliczyć dachu.Jak więc wytłumaczyć fenomen tego przedszkola?

Atraktor
Posty:19
Rejestracja:ndz kwie 10, 2011 11:16 am

Post autor: Atraktor » ndz kwie 17, 2011 3:19 pm

ale to żaden fenomen tego przypadku. Życie jest życiem, a ludzie są ludźmi. Tak to jest gdy w latach wtedy gdy był czas na naukę robiło się inne rzeczy, a teraz trzeba marudzić że się mało zarabia.
Myślę, że Paweł spokojnie może potwierdzić moje słowa, że trygonometria to jest tylko malutka kropelka pośród całego oceanu twierdzeń i definicji matematycznych, które są bardzo ważne i bardzo potrzebne w życiu człowieka.
A poza tym sam przyznaj czy trygonometria w trójkącie jest dla ciebie trudna? (podkreślam w trójkącie, bo samo pojęcie jest dużo bardziej szerokie niż tylko zależności w trójkącie - tak naprawdę za pomocą trygonometrii opisujemy dużo bardziej skomplikowane zagadnienia niż tylko np sina=b/c).

Wracając do tematu po prostu twoi koledzy nie chcą tego się nauczyć, a nie że jest to dla nich nie do przejścia.

rafal2612
Posty:2
Rejestracja:wt lis 29, 2011 7:44 pm

Post autor: rafal2612 » wt lis 29, 2011 10:31 pm

Witam wszystkich mam małe pytanko czy mógłby mi ktoś podać stopien pochylenia krokwi narożnej w dachu kopertowym o takim samym spadku wszystkich połaci 43 stopni,bo jak narazie dla mnie ta matematyka to czarna magia,z góry dziekuje za pomoc.

Grzegorz Andrychiewicz
Posty:346
Rejestracja:sob mar 20, 2010 9:57 pm

Post autor: Grzegorz Andrychiewicz » śr lis 30, 2011 5:38 am

Gdy A1=A2=43stopnie pochylenie narożnej można policzyć:

AN =artg tg43/pierwiastek z dwóch=33,4 stopnia

Jesteś tu na chwilę,czy chciałbyś się uczyć?

rafal2612
Posty:2
Rejestracja:wt lis 29, 2011 7:44 pm

Post autor: rafal2612 » śr lis 30, 2011 7:43 pm

Dziękuje za tak szybką i fachową odpowiedż.A jezeli chodzi o naukę to bardzo chętnie gdyż do tej pory niewiedziałem że matematyka może tak ułatwić życie.

Grzegorz Andrychiewicz
Posty:346
Rejestracja:sob mar 20, 2010 9:57 pm

Post autor: Grzegorz Andrychiewicz » czw gru 01, 2011 6:03 am

rafal2612 pisze:.A jezeli chodzi o naukę to bardzo chętnie gdyż do tej pory niewiedziałem że matematyka może tak ułatwić życie.
Rozumiem,że wchodzisz do drużny(takie skojarzenie z pewnym filmem)

Miło by było powiedzieć,coś więcej o sobie.

ODPOWIEDZ