gniazdo w krokwi narożnej

Miejsce wymiany doświadczeń
zazu84
Posty:8
Rejestracja:czw mar 07, 2013 6:12 pm
gniazdo w krokwi narożnej

Post autor: zazu84 » czw mar 07, 2013 6:39 pm

Witam, jestem tutaj pierwszy raz. Mam pytanko związane z gniazdem krokwi narożnej na dachu kopertowym. Ilu już nie widziałem cieśli tak żaden z nich nie wiedział jak wyliczyć odległość od końca krokwi narożnej do gniazda (tego na rogu budynku, gdzie krokiew opiera się na murłacie). Każdy z nich wycinał gniazdo i zostawiał zapas a później docinał krokiew narożną według kulawek. Natomiast gdy trzeba obrobić końcówkę to lepiej robić to na dole ponieważ tak jest wygodniej - a na górę do montażu wciągnąć już gotową krokiew.... Będę wdzięczny za pomoc. Pozdr.

Grzegorz Andrychiewicz
Posty:346
Rejestracja:sob mar 20, 2010 9:57 pm

Post autor: Grzegorz Andrychiewicz » pt mar 08, 2013 7:20 am

Można podać gotowy wzór ,ale często takie rozwiązanie jest nie do końca zrozumiałe.Dlatego proponuje trochę lektury.

http://ciesielstwo.mojeforum.net/viewtopic.php?t=104

Ps.Powiedz coś więcej o sobie

zazu84
Posty:8
Rejestracja:czw mar 07, 2013 6:12 pm

Post autor: zazu84 » sob mar 09, 2013 10:54 am

przeczytałem wskazaną literaturę - trochę się bardziej rozjaśniło :)
ale gotowy wzorek by się przydał - najlepiej dla połaci o różnych kątach i takich samych. Może sobie poradzę z rozkminianiem wzorku (fajnie byłoby dodać opis co oznaczają poszczególne symbole we wzorze)- z kalkulatorem sobie radzę - a jakbym nie dał rady zrozumieć wzoru to mogę Was zapytać :). Poza tym przydałyby mi się artykuły Pana Pawła Jatczaka, o których sam wspominał kiedyś na forum - napisałem już do Niego maila z prośbą :). Pisał o artykule z więźbami wież - a całkiem niedawno taką małą wieżę stawialiśmy na wypasionym domku. Pracuje w małej firemce zajmującej się nietypowymi konstrukcjami dachowymi - pokrycia też robimy :)
pozdr. :)

Grzegorz Andrychiewicz
Posty:346
Rejestracja:sob mar 20, 2010 9:57 pm

Post autor: Grzegorz Andrychiewicz » sob mar 09, 2013 5:34 pm

zazu84 pisze:Pracuje w małej firemce zajmującej się nietypowymi konstrukcjami dachowymi :)
Jak coś nietypowego robisz ,to może podziel się swoją wiedzą.

Wracając,do tematu można obliczyć,to tak;
LKo=O/sinD
D=artan cosA

O -okap mierzony w rzucie poziomym (od początku krokwi zwykłej do początku murlaty)

D -kąt zawarty między krokwią zwykła, a narożną,w przestrzeni,czyli po złożeniu dachu
A -kąt połaci

zazu84
Posty:8
Rejestracja:czw mar 07, 2013 6:12 pm

Post autor: zazu84 » ndz mar 17, 2013 7:33 pm

Dzięki wielkie za wzór. wg moich wyliczeń dla połaci o nachyleniu 40 stopni i okapie równym 60 cm mierzonym jak w zaleceniu wychodzi D=37,452 i LK0=98,67cm. Czy można by to sprawdzić, czy jest ok...? Jeszcze jedno pytanko odnośnie tego wzoru: czy jest to wzór na przypadek, gdy obie połacie są pod takim samym kątem? I jak wyglądałby wzór w przypadku gdy mamy połacie o różnych kątach....?
Macie tutaj niezłą wiedzę - bardzo szczegółową i przydatną w praktyce - można się tutaj wiele nauczyć :) !!!
Także raczej ode mnie się zbyt wiele nie dowiecie, ponieważ w firmie gdzie pracuje super profesjonalizmu nie ma... Ale szefo jest ciekawy nietypowych rzeczy i jak się coś trafia to bierze (o ile uznacie takie rzeczy za nietypowe: konstrukcja z dwuteowych elementów STEICO - kalenica od rogu do rogu budynku - 2 połacie; wieża o podstawie sześciokąta i wszelkiego rodzaju "jak najbardziej połamane" daszki :) ).
Pozdr. :)

zazu84
Posty:8
Rejestracja:czw mar 07, 2013 6:12 pm

Post autor: zazu84 » ndz mar 24, 2013 5:24 pm

To jak tam, pomoże ktoś z wyliczeniem odległości końcówki krokwi narożnej do gniazda na murłacie w przypadku A1 różne od A2...?

zazu84
Posty:8
Rejestracja:czw mar 07, 2013 6:12 pm

Post autor: zazu84 » ndz mar 24, 2013 6:20 pm

Ewentualnie jakiś link gdzie mógłbym postudiować co z czego się bierze....?
Byłbym mega wdzięczny :)

Artdach
Posty:105
Rejestracja:czw lis 08, 2012 8:26 pm
Lokalizacja:Ostrowite pod Włocławkiem

Post autor: Artdach » ndz mar 24, 2013 6:45 pm

Masz artykuły Pawła ?
Jeśli nie to poproś o drugą część, poświęcona jest połaciom o różnym pochyleniu.

zazu84
Posty:8
Rejestracja:czw mar 07, 2013 6:12 pm

Post autor: zazu84 » ndz mar 24, 2013 6:54 pm

No własnie - P. Paweł przysłał mi artykuły - ale niekompletne, tylko częściowe - akurat na tej interesującej mnie stronie się urwało - zaraz napiszę do niego maila :)
Dzięki za pomoc, pozdr. :)

DjSnake
Posty:26
Rejestracja:ndz sie 05, 2012 6:34 pm
Lokalizacja:Ruciane-Nida

Post autor: DjSnake » ndz mar 24, 2013 8:03 pm

Wszystko odnosi sie do tego że chyba wzór na AN przy połaciach pochylonych pod różnym kątem to wzór:

Obrazek

natomiast odnośnie zamka murłaty to wzór:

LNM=K*RM1 ma tu zastosowanie.


Ale jakby ktoś mnie potwierdził w moich przekonaniach, byłbym cały twardziejszy xD

młotek
Posty:143
Rejestracja:pt lip 23, 2010 7:53 pm
Lokalizacja:Podkarpacie

Post autor: młotek » ndz mar 24, 2013 8:39 pm

Wzór na pochylenie krokwi narożnej przy różnych kątach pochylenia połaci
AN = ATAN((1/((1/TAN(A1))^2+(1/TAN(A2))^2)^0,5))
Znająć kąt pochylenia narożnej ( lub koszowej) liczymy odległości zamków lub końcówek korzystając z ogólnie znanych funkcji trygonometrycznych.
Pozdrawiam.

zazu84
Posty:8
Rejestracja:czw mar 07, 2013 6:12 pm

Post autor: zazu84 » pn mar 25, 2013 7:01 pm

Dzięki wielgachne :)
Pan Paweł również dosłał brakującą stronę - są wasze odpowiedzi - mam co studiować, od razu sprawdzam - za około dwa tygodnie będziemy składać kopertę - małą - na garażu - ale w sam raz aby wypróbować obliczonka... :)
pozdr. :)

ODPOWIEDZ
cron