Strona 1 z 1

Obliczenia kulawki.

: śr maja 16, 2018 7:50 am
autor: Twinsjg
Na wstępie dzień dobry pozdrawiam grono cieśli. A więc mam problem w obliczeniach małego daszku a w zasadzie mała weranda dołączona do dachu. Według wzorów z z opracowania mgr.inz. Pawła Jatczaka staram się wszystko obliczyć. Dach kopertowy o kącie 40* . Krokwie narożne obliczyłem i pasują ładnie wszystko się zgadza dociete na dole wciągnięte na górę pasuje więc jest ok, mam problem z kulawkami nie potrafię obliczyć/wymierzyć czy może ktoś z tym pomóc bo sprawdzam całe forum i co osoba to ma jakiś inny pomysł a chodzi mi tylko jak wyliczyć (katy kulawki i odległość do zacięcia na mur late). Dane daszku rd= 198,75 RM=154, grubość krokwi to 47mm , kulawki co 40cm .Dziękuje za całą pomoc pozdrawiam Sergiusz

Re: Obliczenia kulawki.

: śr maja 16, 2018 8:41 am
autor: młotek
WIitam.
Jest to dokładnie wyjasnione przez Pana Pawła na forum.
Poszperaj

Re: Obliczenia kulawki.

: śr maja 16, 2018 9:04 am
autor: Twinsjg
Szukałem ale i nie wiem czy dobrze liczę a do tego każdy podaje inny sposób na kulawki co jest dodatkowa trudnością bo miesa mi to totalnie.

Re: Obliczenia kulawki.

: śr maja 16, 2018 6:41 pm
autor: młotek
Jeżeli kąty nachylenia wszystkich połaci są równe to kąt trasowania kulawki D (to ten kąt na powierzchni górnej i spodniej końca kulawki) będzie wynosił

U Ciebie będzie to 37,45 st
Na boku kulawki zaś będzie kąt taki jak kąt połaci dachu. W Twoim przypadku 40 st.
Długośc kulawki od zacięcia na murłatę do końca będzie równa:
(X-xn)/tan D. ; gdzie
X - odległość pozioma od końca murłaty (naroże
murłat) do obliczanego boku krokwii.
(Zawsze jest to dłuższy bok)
xn- skrócenie ze względu na grubość narożnej.


Przy wycinaniu kulawki piłą tarczową nie musimy rysować kąta trasowania. Dla połaci sąsiednich o identycznym kącie nachylenia ustawiamy na pilarce tak zwany kąt narzędzia równy 45 st. Kulawkę kładziemy na boku i wyrysowujemy na boku kąt równy kątowi połaci ( jak zawsze zresztą) i po tym tniemy.
Przy różnych kątach nachylenia połaci sąsiednich kąt narzędzia ( pilarki) będzie różny od 45 stopni.
Przy wycinaniu piłą łańcuchową , przypomne jeszcze raz, korzystamy z kąta trasowania na górze i spodzie kulawki i kąta połaci na obu bokach kulawki.

Prosze o zrozumienie nieścisłego być może języka, ale pisze w telefonie.
To czasem utrudnia pisanie.