Strona 1 z 1

Połączenie murłaty lukarny z połacią główną

: ndz cze 13, 2010 8:23 am
autor: Grzegorz Andrychiewicz
W projektach na ogół nie ma szczegółu połączenia murłaty lukarny z połacią główna. Ja ostatnio ten problem rozwiązałem następująco:
murłatę lukarny dokręciłem do boku krokwi połaci głównej śrubami Fi16.
Czy taki sposób można uznać za poprawne rozwiązanie? Czy znacie inne sposoby?

: ndz cze 13, 2010 9:28 am
autor: pawełjatczakx99
Ja też skręcam płatew lukarny z krokwią śrubą ale poprzez płytę OSB lub deskę które są oszalowaniem bocznej ścianki lukarny.

: ndz cze 13, 2010 10:27 am
autor: dachman1
nie ma innej możliwości tego połączenia , w niektórych projektach jest tam dodatkowa krokiew o większej szerokości ,ja daję w tym połączeniu dwie śruby 12mm po dłuższym skosie ,w projektach często nie ma pokazanych różnych szczegółów bo nie są to projekty wykonawcze , ja uważam że tego typu szczegóły jaki zacios lub jakie połączenie uczymy się na praktykach u majstra , murarza też projektant nie uczy jak kłaść cegłę murarz to musi wiedzieć

: ndz cze 13, 2010 2:12 pm
autor: Grzegorz Andrychiewicz
Dlatego cieszę się Adamie,że mam przywilej pisać na tym forum.
Doświadczenie,które przekazuje Paweł ,Marcin,Daniel i Twoje Adamie mają ogromny wpływ na zrozumienie zagadnień ciesielskich.
Mam nadzieję,że moje problemy nie będą dla Was zbyt męczące.

: ndz cze 13, 2010 8:37 pm
autor: DACHOŁAZ
Grześ,tu takie troche inne połączenie

Obrazek

Obrazek

: pn cze 14, 2010 6:26 am
autor: Grzegorz Andrychiewicz
Marcin gdzieś to zdjęcie znikło.

: pn cze 14, 2010 6:39 am
autor: DACHOŁAZ
Zaraz naprawie. Przesłałem je z mojej galerii na forum budowlanym a tam te zdjęcia coś się mi nie odpalają jak trzeba :(

: pn cze 14, 2010 8:16 pm
autor: dachman1
Drogi Grzegorzu nie miałem na myśli nikogo konkretnego ,chodziło mi tylko o podejście projektantów do nas wykonawców myślę ,że Cię nie uraziłem jeśli tak to przepraszam ale zawsze powtarzam moim pracownikom lepiej o coś pięć razy zapytać niż raz zepsuć

: ndz kwie 17, 2011 12:30 pm
autor: Atraktor
raczej jest to indywidualne połączenie. Zależy to od geometrii dachu. Np w dachu jętkowym połączenie murłaty z krokwią jest średni zalecane, gdyż zmienia to schemat statyczny co zmienia siły wewnętrzne, a to prowadzi do większych ugięć czego chcemy uniknąć na dachach.
Jak jest dach płatwiowy to może warto połączyć murłat z płatwią z pomocą śrubą z metra. Dobrym rozwiązaniem w dachach jętkowych jest też większa szerokość krokwi z którą łączymy murłat.
Ogólnie to widzę na tym forum że dużo interesuje was matematyczne podejście do konstrukcji drewnianych. To może teraz pora na kolejny krok i zainteresować się trochę wytężeniem konstrukcji? Np. czym różni się dach jętkowy od płatwiowo-kleszczoego.