Paweł Jatczak - Wiązar
O sobie
Paweł Jatczak, lat 52. Z wykształcenia jestem inżynierem mechanikiem. Przez 8 lat zajmowałem się konstrukcją urządzeń do regeneracji maszyn rolniczych. Drewno i jego obróbka zawsze mnie interesowały dlatego w 1993 roku rozpocząłem działalność gospodarczą, początkowo w stolarstwie, a następnie zająłem się wykonywaniem więźb dachowych. Pomysł na tworzenie konstrukcji drewnianych powstał za namową serdecznego znajomego – emerytowanego cieśli. Zainteresowanie wolimi oczkami zrodziło się już od pierwszej więźby. Szablony do wolich oczek przy pierwszej konstrukcji wykonał jednak wspomniany znajomy.
Kilka lat wstecz podjąłem się samodzielnego wykonania wolego oczka. Wtedy też zacząłem poszukiwać fachowej literatury. Niestety dostępne materiały były zbyt ogólne. Zacząłem więc analizować szczegóły konstrukcji oraz tworzyć odpowiadający jej opis matematyczny . Kolejne konstrukcje wolich oczek były weryfikacją opisu matematycznego. Stopniowo też do swej praktyki wprowadzałem różnorodne rodzaje konstrukcji wolich oczek.
Opis matematyczny ujęty w arkuszu kalkulacyjnym pomaga mi projektować różnorodne typy wolich oczek znacznie szybciej i sprawniej.
Teoria konstrukcji wolich oczek w ujęciu praktycznym
Spis treści
1. Wstęp
2. Główne elementy „wolego oczka”
2.1 Profil czołowy
2.1.1 Metody wykreślania profilu czołowego
2.1.2 Opis profilu czołowego w układzie współrzędnych
2.1.3 Modyfikacja kształtu profilu czołowego
2.2 Przekrój wzdłużny przez „wole oczko”
2.3 Rodzaje konstrukcji „wolich oczek” ze względu na rodzaj powierzchni, na której oparta jest konstrukcja
2.4 Analiza powierzchni „wolego oczka”
2.5 Elementy konstrukcji „wolego oczka”
2.6 Szczegółowe obliczenia wymiarów elementów konstrukcji „wolich oczek”
2.6.1 Wymiary elementów przyjmowane podczas projektowania
2.6.2 Obliczenia wymiarów profilu czołowego
2.6.3 Obliczenia wymiarów profilu głównego dla okienka o konstrukcji opartej na powierzchni walcowej
2.6.4 Obliczenia wymiarów krążyn dla konstrukcji okienka opartej na powierzchni stożkowej
2.6.5 Obliczenia wymiarów dla konstrukcji okienka opartej na powierzchni wygiętej
2.7 Przykład - projekt wolego oka
Tekst: Paweł Jatczak ZUPH Wiązar
kilku lat zajmuję się wykonawstwem konstrukcji wolicch oczek na podstawie własnej teorii.Oparta ona jest na geometrii analitycznej.Każde z moich wolich oczek jest wykonane w/g projektu co do centymetra.Z moich doświadczeń wynika że metodą prób i błędów to można się tylko napacować
Punktem wyjścia jest przrkrój wzdłużny luxrny uwzględniający szczegóły konstrukcji oraz jej widok czołowy.W moich konstrukcjach czoło lukarny jest pierwszą łatą ijest wykonane z płyty OSB.Szerokość pofilu 12 do18 cm.Wymiary promieni krzywizn profilu czołowego i nośnego obliczam za pomocą komputera ponieważ aby je obliczyć trzeba rozwiazać skomplikowane równanie z funkcjami trygonometrycznymi. Dla wolich oczek o profilu eliptycznym trzeba rozwiązać skomplikowany układ 4 równań.