Fotowoltaika

Fotowoltaika dla domu – czy to się opłaca?

fotowoltaika dla domu czy sie oplaca

Wiele osób zastanawiała się czy fotowoltaika jest opłacalna. Wysoki koszt początkowo odstrasza ludzi, ponieważ nie wiedzą jak rozkładają się te koszta w czasie i ile pieniędzy można zaoszczędzić, dzięki montażu paneli fotowoltaicznych. Dlatego dzisiaj sprawdzamy czy fotowoltaika dla domu to gra warta świeczki!

Ile kosztuje fotowoltaika?

Koszt paneli fotowoltaicznych zależy od kilku zmiennych. Musimy wziąć pod uwagę zapotrzebowanie na prąd i wielkość powierzchni niezbędnej do położenia instalacji. Moc zakładanej fotowoltaiki powinna być większa niż nasze roczne zużycie kWh. Dzięki takim danym jesteśmy w stanie obliczyć szacunkową wartość paneli fotowoltaicznych. Cena może różnić się ze względu na liczbę potrzebnych modułów oraz typu dachu.

kalkulator fotowoltaiczny

Zalety fotowoltaiki

Przyjrzyjmy się faktom dotyczących paneli słonecznych. Jest to aktualny i popularny temat, dlatego znajdziesz tutaj garść najważniejszych informacji dotyczącej fotowoltaiki.

Prąd ze słońca

Może zacznijmy od tego, że jest to prąd za darmo! Wyprodukowana energia pochodzi z promieni słonecznych, które dzięki fotowoltaice są przekształcane na energię elektryczną. Proces ten nie kosztuje nas ani złotówki.

Zyskujemy niezależność elektryczną

W tym przypadku niezależność jest kilkupoziomowa. Śmiało możemy powiedzieć sobie o tym, że po instalacji naszych paneli nie musimy się przejmować wzrastającymi opłatami za prąd. W domach pojawia się już coraz więcej urządzeń elektrycznych co niesie za sobą wyższe rachunki, ale tym nie musimy się przejmować. Dlaczego? Nie jesteśmy w stanie spożytkować całej energii wyprodukowanej z fotowoltaiki. Część z niej oddajemy do sieci i w miesiącach o niższym nasłonecznieniu po prostu odbieramy ją za kilkanaście złotych!

Po drugie – nie musimy martwić się o nagłe przerwy w dostawie prądu. Każdy z nas już miał ten problem i przejmował się pieczącym się ciastem w piekarniku czy jedzeniem w lodówce i zamrażarce. Z fotowoltaiką ten problem jest już zażegnany!


Inwestycja i oszczędność

Jest wiele inwestycji na rynku, w które możemy wejść. Jednak wśród nich fotowoltaika dla domu to najlepsza opcja. Na 25 lat minimalizujemy kwotę rachunków za prąd – jest to stabilna inwestycja, ponieważ jesteśmy niezależni od podwyżek cen. Na początku duży wydatek na fotowoltaikę może dla wielu osób nie być zachęcający – jednak jeśli podliczymy comiesięczne wydatki na ogrzewanie i nasze sprzęty elektryczne, to możemy zauważyć, że montaż paneli fotowoltaicznych szybko się nam zwróci.

Poza tym fotowoltaika podnosi cenę naszej nieruchomości. Wyróżnia nasz dom w okolicy i staje się atrakcyjniejszy pod względem wynajmu czy kupna.

Dotacje i ulgi od państwa

Początkowy wydatek na fotowoltaikę może być zmniejszony nawet o 5 tysięcy złotych, dzięki programowi “Mój prąd”. Ułatwia to decyzję wielu osób, ponieważ jest to bezzwrotna dotacja od państwa. Dodatkowo warto pamiętać o możliwości skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej i odliczenia od podatku części kosztów za fotowoltaikę.

Nie ma potrzeby konserwacji czy napraw fotowoltaiki

Budowa paneli słonecznych jest bardzo prosta. Nie posiadają części ruchomych, więc są bezawaryjne. Nawet warunki atmosferyczne jak deszcz czy grad nie są im straszne. Mają także dużą wytrzymałość na nacisk, dlatego zalegający śnieg zimą nie będzie stanowił problemu. Ponadto trwałość i żywotność instalacji możemy wyznaczyć na 25-40 lat!

4.9/5 - (21 głosów)

Data publikacji: 6 sierpnia, 2021

4.9/5 - (21 głosów)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły