Fotowoltaika

Fotowoltaika. Jak dobrze wykorzystać własny dach?

Instalacje fotowoltaiczne pracują już na ponad 357 tysiącach polskich dachów – obniżają comiesięczne rachunki za prąd do kilkunastu złotych, zwiększają wartość nieruchomości i pozwalają zadbać o lepszą jakość powietrza oraz czystsze środowisko. Sprawdźmy jednak dlaczego ich właściciele podjęli decyzję o zainwestowaniu znacznych kwot w panele słoneczne. Bo przecież każda inwestycja musi opierać się na konkretnych, przemyślanych podstawach.

Po pierwsze: praktycznie zerowe rachunki za prąd

Instalacja fotowoltaiczna to kilkunastozłotowe rachunki za prąd od momentu podłączenia licznika.

Oczywiście można całkowicie odciąć się od sieci, podłączyć instalację do akumulatorów i wtedy te rachunki będą wynosić okrągłe zero.

Jednak większość osób wybiera inne rozwiązanie – korzystają z dobrodziejstw fotowoltaiki oraz nieprzerwanych dostaw energii elektrycznej z zakładu energetycznego.

Jak to działa? Prąd generowany w domowej mikroinstalacji fotowoltaicznej wykorzystywany jest do zasilania domowych urządzeń, a jego nadwyżka trafia do sieci. Można z niej skorzystać potem w dowolnym momencie, np. w nocy, a zakład energetyczny zobowiązany jest zwrócić 0,8kWh za każdą 1 kWh przekazaną do sieci.

Rozwiązanie takie jest bardzo wygodne dla właścicieli paneli słonecznych, jednak oznacza konieczność zawarcia umowy z zakładem energetycznym, wymianą licznika na dwukierunkowy. Opłata stała jest na każdym rachunku i wynosi zależnie od operatora około 12 złotych miesięcznie. Przy dobrze dobranej instalacji fotowoltaicznej powinna to być jedyna pozycja do opłacenia w miesiącu. 

Po drugie: stabilna i bezpieczna inwestycja długoterminowa o wysokiej stopie zwrotu

Statystycznie płacimy za prąd około 250 złotych miesięcznie, co oznacza, że rocznie wydajemy na energię elektryczną 3 000 złotych. Sporo. Jednak panele fotowoltaiczne, które będą w stanie wygenerować ilość energii odpowiadającą rachunkom w wysokości 250 złotych, to wydatek rzędu 20 tysięcy złotych. Też niemało.

Niemniej wystarczy chwilę policzyć, żeby okazało się, że inwestycja w instalację fotowoltaiczną jest opłacalna. I to nawet bardzo.

Samą inwestycję można sfinansować z preferencyjnego kredytu fotowoltaicznego, którego rata jest z reguły niższa niż rachunek za prąd. A po zainstalowaniu paneli słonecznych mamy prawo do ulgi termomodernizacyjnej i możemy odliczyć od dochodu do 53 tysięcy złotych. Przy kwocie 20 tysięcy złotych, zwrot wynosi 3 400 złotych (przy pierwszym progu podatkowym).

Ponadto miesięczne rachunki w wysokości 12 złotych oznaczają oszczędność 2 856 złotych w skali roku.

kalkulator fotowoltaiczny 250zl

Policzmy chwilę:

• 20 000 złotych (koszt instalacji) – 3 400 złotych (ulga termomodernizacyjna) = 16 600 złotych

• 16 600 złotych / 2 856 złotych oszczędności rocznie = 5,8 roku.

Oznacza to, że same oszczędności na rachunkach za prąd pozwalają spłacić kredyt w ciągu niecałych 6 lat. A ponieważ panele słoneczne pracują bezawaryjnie 25-30 lat, to każdego roku, przez 20-25 lat, w kieszeni ich właściciela zostaje kilka tysięcy złotychAlbo więcej, jeśli ceny energii elektrycznej będą rosnąć, tak jak dotychczas.

Jeśli jednak przyjmiemy, że ceny pozostaną na obecnym poziomie i oszczędzamy na rachunkach 2 856 złotych rocznie, to zwrot z inwestycji będzie wynosić:

  • 2 856 złotych oszczędności z zainwestowanych 16 600 złotych daje 17,20% zwrotu z inwestycji przez 20-25 lat. 

To naprawdę niezły wynik, szczególnie jeśli porówna się go z oprocentowaniem lokat bankowych. A jeśli ceny energii elektryczne wzrosną (co właściwie jest pewne), rosnąć będą też coroczne oszczędności i zysk z instalacji fotowoltaicznej.

Po trzecie: czyste powietrze i środowisko

357 tysięcy mikroinstalacji fotowoltaicznych, o których wspomnieliśmy na początku, ma łączną moc przekraczającą 2,4 GW. A to więcej niż moc elektrowni Połaniec, która wypuszcza co roku do atmosfery kilka milionów ton dwutlenku węgla, a także kilka tysięcy ton dwutlenku siarki i tlenku azotu oraz setki ton pyłów. Substancji odpowiedzialnych za smog, kwaśne deszcze oraz globalne ocieplenie.

Oznacza to, że dzięki 357 tysiącom instalacji znajdujących się na dachach polskich domów, do atmosfery nie trafia olbrzymia ilość pyłów i gazów, a my wszyscy oddychamy czystszym powietrzem i korzystamy z zalet czystszego środowiska.

Pamiętajmy jednak, że…

Zaprojektowanie instalacji i jej montaż zajmują do 2 tygodni, a wymiana licznika może potrwać trochę dłużej – zakład energetyczny ma na to cały miesiąc od momentu zgłoszenia. Dlatego warto już teraz znaleźć godną zaufania firmę fotowoltaiczną i zdążyć przed okresem wiosenno-letnim, kiedy dni są długie, a panele słoneczne pracują pełną parą.

Sunvival Energy zadbała o bezpieczny i wygodny dla klientów całkowicie zdalny proces projektowania instalacji fotowoltaicznej. Pomaga także w załatwieniu wszystkich formalności, w tym kredytu. Jej pracownicy wszystko cierpliwie tłumaczą i co ważne nie naciskają, pozwalając przemyśleć wszelkie “za i przeciw”. Dlatego cieszy się niekłamaną sympatią wśród swoich klientów.

Zapraszamy do kontaktu

Sunvival Energy należy do Grupy Sunrise Energy oferującej systemy fotowoltaiczny klientom indywidualnym, biznesowym i instytucjonalnym.

Można skontaktować się z nią za pomocą formularza na stronie internetowej www.sunvival.pl, pod numerem telefonu: 22 113 45 44 lub przez e-mail: kontakt@sunvival.pl.

4.9/5 - (34 votes)

Data publikacji: 26 maja, 2021

Autor:

4.9/5 - (34 votes)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. praktyk
    środa, 3 lutego, 2021

    Za prąs będziemy coraz drożej płacić ,a jesteśmy od niego uzależnieni w znacznym stopniu i warto zainwestować w odnawialne źródła energii.Fotowoltaika w naszym kraju znajduje coraz więcej zwolenników ponieważ dzięki systemom fotowoltaicznym możemy znacznie obniżyć rachunki za prąd,a do instalacji dostaniemy dotację i dlatego warto zainwestować w fotowoltaikę aby być proekologicznym i oszczędzać przy tym pieniądze.

  2. kalkulator
    środa, 3 lutego, 2021

    Koszty energii z każdym rokiem wzrastają. Dlatego też warto pomyśleć o wykorzystaniu źródeł odnawialnych, a przy okazji o ochronie naszego środowiska. Kalkulacja kosztów i zysków wynikających z zastosowania układów fotowoltaiki wyraźnie przemawia za jej wykorzystaniem.

Podobne artykuły