Fotowoltaika

Fotowoltaika – kiedy opłaca się energia słoneczna dla domu?

Łączna moc fotowoltaiki w Polsce przekroczyła w 2021 roku 4 GW. Bardzo ważną rolę w tym procesie odegrała lawinowo rosnąca liczba mikroinstalacji. I Ty zastanawiasz się nad tym, czy instalacja fotowoltaiczna to rozwiązanie dla Ciebie? W większości sytuacji odpowiedź na to pytanie będzie brzmiała „tak”. Poznaj sytuacje, w których fotowoltaika się opłaca i zobacz, ile możesz zaoszczędzić dzięki tej instalacji.

Fotowoltaika, czyli co?

Na początek warto krótko wyjaśnić, czym w ogóle jest fotowoltaika. W największym skrócie instalacja PV produkuje energię elektryczną z promieniowania słonecznego. Moduły fotowoltaiczne zamontowane na dachu wytwarzają prąd stały, który następnie w inwerterze jest zamieniany na prąd zmienny o parametrach takich, jakie ma energia przesyłana z sieci.

Odpowiednio zwymiarowane i wykonane instalacje fotowoltaiczne zaspokajają do 100% zapotrzebowania energetycznego budynku w skali roku – wyjaśnia ekspert FlexiPower Group.

Pytanie jednak, kiedy montaż instalacji się opłaca i jakie niesie to za sobą korzyści? Wyjaśniamy.

Montaż paneli fotowoltaicznych opłaca się na niezacienionym terenie

Moc pracy instalacji fotowoltaicznych jest uzależniony od dostępu paneli PV do promieniowania słonecznego. Im jest go więcej, tym więcej wyprodukowanej energii. Za to jakiekolwiek zacienienia mogą powodować problemy z pracą systemu i prowadzić do obniżenia jego wydajności.

Najbardziej optymalnym miejscem na wykonanie instalacji fotowoltaicznej jest południowa strona powierzchni dachu, która jest najbardziej wyeksponowana na działanie słońca. Jednak trzeba się upewnić, że połać dachowa nie jest narażona na pojawianie się cienia, np. z sąsiadujących budynków. Istotny jest też kąt nachylenia dachu – nie powinien być zbyt ostry. Jeśli jest takie zagrożenie, warto wybrać inne miejsce. Specjaliści potrafią je wskazać na zdecydowanej większości posesji.

Inwestycja w instalację fotowoltaiczną opłaca się tym bardziej, im więcej energii elektrycznej zużywasz

Zanim zdecydujesz się na zamówienie instalacji fotowoltaicznej, przyjrzyj się bliżej rachunkom za prąd. Jeśli przekraczają ok. 100-150 zł miesięcznie, montaż modułów fotowoltaicznych będzie opłacalny, ponieważ obniży wysokość opłat za energię elektryczną nawet o 90%. Im większa ilość energii jest Ci potrzebna, na tym większe oszczędności możesz liczyć.

Pamiętaj przy tym, że moc instalacji fotowoltaicznej jest dostosowana do zapotrzebowania energetycznego budynku. Dlatego przed jej zamontowaniem warto pomyśleć o zwiększeniu wykorzystania prądu. Energia elektryczna może np. zacząć zasilać Twój system ogrzewania budynku (najlepiej w połączeniu z ekologicznym rozwiązaniem, takim jak pompa ciepła). To przyniesie jeszcze większe oszczędności.

Fotowoltaika opłaca się prosumentom

Jeśli moc instalacji PV nie przekracza 50 kWp, bez względu na status prawny, zgodnie z przepisami jesteś prosumentem. A to niesie za sobą wiele dodatkowych korzyści, które są związane przede wszystkim ze sposobem rozliczania energii z zakładem energetycznym.

Dlaczego to takie ważne? Ponieważ produkcja energii przez fotowoltaikę jest uzależniona od pory roku. Ogniwa fotowoltaiczne wytwarzają więcej prądu wiosną i latem, gdy dni są dłuższe, a słońca jest więcej. Natomiast zimą potrzebują „wsparcia”. Można je sobie zapewnić samodzielnie – wysyłając nadwyżki energii do własnego magazynu w sieci. To możliwe w systemach on-grid, z licznikiem dwukierunkowym. W przypadku instalacji tego typu nadwyżki prądu wytworzonego z energii słonecznej trafiają do zakładu energetycznego. Później prosument ma rok rozliczeniowy na to, aby dokonać odbioru nadprogramowej energii.

W praktyce zasady net-meteringu działają tak, że wysokość zwrotu jest uzależniona zarówno od ilości energii przesłanej, jak i mocy instalacji. I tak, przy instalacji o mocy do 10 kWp można odzyskać 0,8 kWh za każdą wysłaną 1 kWh. Wartość ta wynosi 0,7 kWh w przypadku systemów o mocy między 10 a 50 kWh.

Czerp korzyści z montażu paneli dzięki ekspertom z FlexiPower Group

Jak widzisz, warunki minimum, które trzeba spełnić, aby system fotowoltaiczny się opłacał, są niewielkie. Chcesz wiedzieć, ile wyniesie koszt instalacji na Twojej posesji oraz czy energia elektryczna z fotowoltaiki może być tam produkowana bez przeszkód? Skontaktuj się ze specjalistami FlexiPower Group i zamów bezpłatną wycenę. W ten sposób podejmiesz w pełni świadomą decyzję.

4.9/5 - (21 votes)

Data publikacji: 19 lipca, 2021

Autor:

4.9/5 - (21 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. energetyk
    wtorek, 20 lipca, 2021

    Przed podjęciem decyzji o zakupie instalacji fotowoltaicznej warto dogłębnie przeanalizować warunki techniczne jej montażu. Strona dachu i jego spadek, a także inne obiekty w pobliżu (drzewa, budynki) mające wpływ na zacienienie naszego dachu decydują o efektywności fotowoltaiki. W takiej analizie z pewnością wspomogą dostawcy instalacji fotowoltaicznych.

  2. Damian
    środa, 21 lipca, 2021

    w większości przypadków montaż się opłaca i będą korzyści z korzystania takich instalacji, tylko niestety potrzeba czasu. sam zakup i montaż niestety nie jest tani, no chyba że jest jakieś konkretne dofinansowanie. co raz więcej budynków korzysta z nowoczesnych źródeł energii.

  3. Solarika -prąd ze słońca
    poniedziałek, 26 lipca, 2021

    Zapraszamy do konsultacji. Jesteśmy firmą z Poznania. Zakładamy panele fotowoltaiczne na terenie kraju.

Podobne artykuły