Fotowoltaika

Fotowoltaika – sposób na pobieranie energii słonecznej

Czy wiesz, że gdyby dało się zebrać energię słoneczną docierającą do Ziemi w ciągu godziny, wystarczyłaby na zasilenie wszystkich zakątków naszej planety przez cały rok? Obecnie nie ma jeszcze technologii, która dawałaby aż takie możliwości. Jednak instalacja fotowoltaiczna zamontowana w domu może w pełni zaspokoić zapotrzebowanie budynku na prąd. Zobacz, jak to działa w praktyce i oceń, czy inwestycja w fotowoltaikę się opłaca.

Na czym polega działanie instalacji fotowoltaicznej?

Fotowoltaika jest technologią, która pozwala na produkowanie prądu z energii słonecznej. Przyczyną działania takiego systemu jest zjawisko fotowoltaiczne, znane nauce już od XIX wieku. Na czym polega?

Jak możesz wiedzieć ze szkolnych lekcji fizyki, światło jest jednocześnie falą i cząsteczką. Promienie słoneczne, które padają na Ziemię, są źródłem energii. I to właśnie wykorzystuje technologia fotowoltaiczna.

Panele fotowoltaiczne są wykonane z materiałów półprzewodnikowych, a przede wszystkim z kryształów krzemu. Kiedy fotony światła słonecznego “uderzają” w kryształy krzemu, następuje wytrącenie elektronów z ich orbit, a w konsekwencji podniesienie ich poziomu energetycznego. Ten ruch sprawia, że powstaje prąd stały.

Energia w tej postaci nie może jeszcze popłynąć do urządzeń. Konieczne jest jeszcze jej przetworzenie na prąd zmienny. Odbywa się to w drugim kluczowym komponencie systemu PV, jakim jest falownik. Gdy dojdzie do przetworzenia energii elektrycznej, może ona już popłynąć do gniazdek i bezpiecznie zasilić sprzęt elektryczny.

Czas pracy fotowoltaiki jest szacowany na ok. 30 lat (tyle działają moduły słoneczne), a dobrze zwymiarowany system zaspokaja w pełni zapotrzebowanie energetyczne.

Gdzie jest możliwa instalacja modułów fotowoltaicznych?

Obecnie na montaż instalacji decyduje się coraz więcej osób – zarówno właścicieli domów jednorodzinnych, jak i gospodarstw rolnych czy firm. Jeżeli chcesz wykorzystywać wyprodukowaną energię elektryczną na własne potrzeby, potrzebujesz instalacji o mocy do 50 kWp. A to oznacza, że zgodnie z ustawą o OZE uzyskujesz status prosumenta, co pozwala na korzystne rozliczenie energii z zakładem.

Aby móc zamontować fotowoltaikę, potrzeba jedynie optymalnego miejsca na umieszczenie modułów solarnych – takiego, które pozwoli w pełni wykorzystać potencjał promieniowania słonecznego. Istotne są:

  • kierunek montażu – najwięcej energii elektrycznej można wyprodukować przy panelach zwróconych na południe, choć akceptowalne są również wschód i zachód,
  • kąt nachylenia paneli – optymalny to ten ok. 38 stopni, jednak wiele zależy od kierunku umieszczenia modułów czy konstrukcji dachu,
  • brak zacienienia – nawet niewielki cień padający z pobliskich drzew czy kominów może stanowić wyzwanie.

Dlatego zanim podejmie się decyzję o inwestycji, warto poprosić specjalistów o sprawdzenie warunków technicznych i przygotowanie wyceny systemu. Takie informacje można uzyskać np. z firmie Erato Energy, która jest ekspertem w zakresie instalacji fotowoltaicznych.

Ile kosztuje fotowoltaika?

Sam proces produkcji energii elektrycznej z fotowoltaiki odbywa się bezkosztowo, a system pracuje bezobsługowo. Trzeba się jednak liczyć z początkowym wydatkiem rzędu kilkunastu-kilkudziesięciu tysięcy złotych. To bardzo ogólne “widełki”, ponieważ ostateczna cena zależy od wielu czynników, m.in. od:

  • zapotrzebowania obiektu na energię – im jest ono większe, tym wyższy koszt instalacji,
  • wybranych komponentów systemu – te nowocześniejsze mogą być droższe, choć jednocześnie pracują bardziej wydajnie,
  • warunków technicznych montażu – wyzwaniem może być np. nietypowa konstrukcja dachu czy konieczność umieszczenia modułów na gruncie.

Warto pamiętać, że w przypadku instalacji PV można liczyć na liczne formy wsparcia finansowego. Wystarczy wspomnieć o 5 tys. zł z programu rządowego “Mój prąd” czy o uldze termomodernizacyjnej od podatku PIT.

Skorzystaj z odnawialnych źródeł energii i przestań przepłacać za zużycie prądu!

Jak widać korzystanie z energii słonecznej jest bardzo opłacalnym rozwiązaniem, które znacznie zwiększa poziom niezależności energetycznej. Warto więc przyjrzeć się bliżej możliwościom, jakie daje produkcja energii przez instalacje fotowoltaiczne i zacząć korzystać z darmowego, ekologicznego prądu.

4.8/5 - (6 votes)

Data publikacji: 4 stycznia, 2021

Autor:

4.8/5 - (6 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Krzysztof
    wtorek, 5 stycznia, 2021

    własna elektrownia na dachu czy w ogrodzie to dobry sposób na zmniejszenie rachunków i uniezależnienie od jedynego dostawcy rachunków. zaporą mogą być jedynie warunki techniczne i koszty jakie należy ponieść do instalacji, ale jest sporo programów, które częściowo to refundują. sporo większych domów stosuje takie instalacje, gdzie jest dość spore zużycie energii.

  2. Jan
    środa, 6 stycznia, 2021

    Rozwiązania proekologiczne są coraz bardziej popularne i dostępne finansowo. Energia pozyskiwana z alternatywnych źródeł pozwala zmniejszyć nie tylko rachunki ale również poprawia jakość powietrza w naszej okolicy. Zachęty podatkowe oraz programy lokalne są zachętą do działań i warto skorzystać aby choć cząstkę działań ekologicznych dołożyć od siebie.

Podobne artykuły