Chemia budowlana

Fugowanie – praktyczny poradnik

Fugowanie, zwane także spoinowaniem, to czynność, którą spora część osób wykonuje samodzielnie. Nie jest to bardzo trudne, jednak warto dobrze się do tego przygotować, tak aby efekt końcowy był zadowalający.

Krok 1

Sprawdzamy czy zaprawa dobrze wyschła – zwykle potrzeba na to od 24 do 48 godzin. Jeśli płytki dobrze się trzymają usuwamy krzyżyki dystansowe.

Krok 2

Zanim przystąpimy do fugowania należy dobrze wyczyścić i osuszyć powierzchnię płytek. Porządne czyszczenie będzie też konieczne po wyschnięciu fug.

Krok 3

Masę do fugowania przygotowujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Ważne jest zachownaie odpowiednich proprocji tak aby fuga była trwała. Nakładamy ją szerokim, ukośnym ruchem przy użyciu filcowej bądź gumowej pacy. Nadmiar fugi można usunąć przy użyciu czyścika do szyb.

Krok 4

Czekamy około pół godziny i przystępujemy do czyszczenia płytek. Najlepiej zrobić to gąbką lekko zmoczoną w wodzie. Usuwamy masę z powierzchni płytek, starając się omijać szczeliny między płytkami, tam gdzie położyliśmy fugę.

Warto zacząć czyszczenie zanim fuga zacznie na dobre – potem jej usunięcie z powierzchni płytek może być bardzo trudne.

Krok 5

Na koniec można dodatkowo zakonserwować fugi przy użyciu specjalnych preparatów. Przedłużą one “żywotność” fugi i uczynią ją bardziej odporną na działania wilgoci czy pary wodnej.

Niezwykle ważny jest wybór odpowiedniej fugi, w zależności od tego czy będzie ona kładziona na balkonie czy tarasie, czy w łazience pod prysznicem. W miejscach narażonych na działanie wilgoci dobrze sprawdzi się zaprawa epoksydowa. Jeśli fuga będzie kładziona na tarasie lub ogrzewanej podłodze warto wybrać zaprawę cementową, uelastycznioną. Zaprawa cementowa dobrze sprawdzi się przy układaniu płytek ceramicznych zarówno na ścianie jak i podłodze, za wyjątkiem płytek marmurowych.

Nie bez znaczenia jest kolor fugi. Można wybrać jednakowy odcień z kolorem płytek, można także zastosować kontrastową barwę. Obie opcje dają bardzo ciekawe możliwości aranżacyjne.

Jeśli nie czujesz się na siłach aby samemu położyć fugi zleć to fachowcom. Zrobią to sprawnie i profesjonalnie. Pamiętaj, że nawet najdroższe i najpiękniejsze płytki nie będą zachwycać jeśli fugi będą źle położone.

5/5 - (14 votes)

Data publikacji: 10 maja, 2010

Autor:

5/5 - (14 votes)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Bogdan
    środa, 6 marca, 2019

    Fugowanie płytek nie jest trudną czynnością i można wykonać ją samodzielnie. Wystarczy przestrzegać 5 kroków i efekt na pewno będzie zadawalający. Trzeba zastanowić się kolorem fugi czy ma być ten sam czy może ma być kontrastowy i przeznaczenie do pomieszczenia czy na zewnątrz, aby nie popękała. Z biegiem lat czasami trzeba odświeżyć fugę, ale są odpowiednie do tego środki.

  2. iwona2
    piątek, 8 marca, 2019

    Wiele cennych rad w artykule.Własnie robimy remont w łazience,mąż sam kładzie kafelki i czeka nas fugowanie.Będę nadzorowała czy mąż wszystko dobrze robi.

Podobne artykuły