Budownictwo tradycyjne

Gazobeton – materiał budowlany przyjazny dla środowiska

Beton komórkowy, czyli gazobeton, został opatentowany w Szwecji w 1924 roku. Niedługo potem został wprowadzony do produkcji masowej. Ten materiał budowlany coraz częściej jest wybierany przez polskich inwestorów. To budulec lekki, który ma dodatkowo bardzo dobre parametry. Beton komórkowy powstaje poprzez wprowadzenie do masy cementowej gazu, a wewnątrz tworzą się niewielkie pory zwane komórkami.

W produkcji betonu komórkowego wykorzystuje się kilka technologii wprowadzania powietrza do masy betonowej. Może to zostać wykonane poprzez reakcję chemiczną. W tym celu wykorzystywany jest proszek aluminiowy, który zostaje dodany do cementu. Do masy może również być wprowadzona mieszanka czynnika pianotwórczego, który wytwarza w betonie pęcherzyki podczas mieszania przy dużej prędkości. Pierwsza metoda produkcji częściej jest wykorzystywana w zakładach produkujących gotowe elementy ścienne jak bloczki z betonu komórkowego. Natomiast drugi sposób stosują wytwórnie betonu towarowego, który jest dostarczany w postaci masy plastycznej lub płynnej. 

Gazobeton – charakterystyka

Gazobeton to materiał budowlany, który jest popularny i łatwy w obróbce. W technologii wytwarzania tego budulca wykorzystuje się cement i wapno jak spoiwo, natomiast kruszywem jest piasek. Funkcję środka spulchniającego pełni rozdrobnione aluminium. Do najważniejszych cech charakteryzujących beton komórkowy należy jego trwałość – nie ulega korozji biologicznej ani chemicznej. Dodatkowo gazobeton jest materiałem mrozoodpornym. Jednocześnie wyróżnia się  dobrą kumulacją cieplną, ponieważ bardzo powoli oddaje ciepło. Budulec ten cechuje się również dyfuzją pary wodnej, co oznacza, że ściany budynku oddychają.

Gazobeton przyjazny dla ludzi i środowiska

Gazobeton wykazuje najniższy współczynnik naturalnej radiacji spośród wszystkich materiałów budowlanych. Dodatkowo nie wydziela szkodliwych dla zdrowia człowieka substancji. Beton komórkowy nie tylko nie zawiera materiałów toksycznych, ale nawet wytwarza przyjazny mikroklimat w pomieszczeniach. Jest to związane z wykorzystanie do jego produkcji naturalnych surowców. Dodatkowo materiał ten ze względu na odczyn zasadowy jest całkowicie odporny na bakterie, glony i grzyby pleśniowe. 

Wysoka jakość bloczków z gazobetonu sprawia, że ten materiał jest chętnie wykorzystywany przy budowie różnego rodzaju ścian, często od piwnic aż po sam dach. Jednak należy pamiętać, aby do rodzaju ścian dostosować beton komórkowy o właściwej gęstości.

5/5 - (7 votes)

Data publikacji: 18 listopada, 2020

Autor:

5/5 - (7 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Jan
    wtorek, 24 listopada, 2020

    Bloczki gazobetonowe często widuję na okolicznych budowach, Zatem jest to materiał popularny i ceniony. Rzeczywiście jego pozytywne cechy to istotny argument przy wyborze budulca. Odporność na glony, bakterie i pleśń to dodatkowy bonus.

Podobne artykuły