Budownictwo tradycyjne

Gięcie blach bez tajemnic. Jak wyglądają najlepsze metody obróbki plastycznej metalu?

Dzięki nowoczesnym technologiom gięcie blachy jest dziś wydajne i daje duże możliwości. Co warto wiedzieć o tym procesie?

Z technologicznego punktu widzenia gięcie blach to proces nieskomplikowany. By jednak osiągnąć efekty zgodne z oczekiwaniami i specyfiką danego projektu, konieczne jest zachowanie najwyższej precyzji i odpowiedni dobór parametrów procesu. Dlatego tak duże znaczenie ma wybór firmy, której powierzymy realizację tego typu zleceń. Wykonawca powinien zapewnić wiedzę i nowoczesny, wydajny sprzęt. O tym, jak te czynniki wpłyną na ostateczny rezultat i jak dokładnie przebiega gięcie blach piszemy w nowym artykule.

Na czym polega gięcie blach?

To, jak dokładnie przebiega proces gięcia blachy, zależy od kilku czynników – przede wszystkim wybranej metody. W przypadku powszechnie dziś stosowanej prasy krawędziowej, proces ten składa się z trzech etapów:

  1. odkształcenie sprężyste – polegające na zmianie kształtu arkusza blachy pod wpływem nacisku. Zmiana nie jest jednak trwała, bo element nadal może on odzyskać poprzednią formę;
  2. odkształcenie plastyczne – prowadzące do trwałej zmiany kształtu obrabianej blachy;
  3. dotłaczanie – stosowane w celu nadania elementowi konkretnego kształtu i utrwalenia efektów gięcia.
cięcie blach
cięcie blach

Nowoczesne metody gięcia blach

Gięcie to jeden z najstarszych rodzajów obróbki blachy. Wysoką efektywność i precyzję procesu udało się osiągnąć dopiero dzięki nowoczesnym, stosowanym dziś metodom i urządzeniom. By mieć pewność co do tego, że zamawiane przez nas detale będą cechowały się dokładnością wykonania, warto korzystać z usług firm dysponujących nowoczesnym parkiem maszynowym. Cięcie i gięcie blach z wykorzystaniem najwyższej jakości pras oferuje firma JT Stal Serwis, która zlecenia swoich klientów realizuje na prasach:

  • prasa hydrauliczna Tandem o długości gięcia 14 metrów i sile nacisku 2,5 tys. ton;
  • prasa hydrauliczna Tandem o długości gięcia 8 metrów i sile nacisku 1,5 tys. ton;
  • prasa hydrauliczna o długości gięcia 3,2 metra i sile nacisku 320 ton;
  • prasa hydrauliczna o długości gięcia 3 metrów i sile nacisku 170 ton;
  • prasa elektryczna o długości gięcia 1,3 metra i sile nacisku 40 ton.

Zróżnicowanie pras i ich duże możliwości przekładają się na szeroki zakres obrabianych materiałów. Klienci JT Stal Serwis mogą zlecić gięcie blach o grubości do 50 milimetrów wykonanych m.in. stali czarnej, nierdzewnej, aluminium, ocynku, miedzi, mosiądzu i wielu innych materiałów (w tym blach trudnościeralnych typów Hardox, Weldox lub Sidur). Możliwa jest również obróbka blach ryflowanych i żeberkowych.

laserowe cięcie blach

Gięcie blach – zastosowania

Gięte blachy znajdują szerokie zastosowanie w różnych gałęziach gospodarki. W dekarstwie i pokrewnych dziedzinach stosuje się je m.in. do produkcji orynnowania oraz blachodachówek. Ten rodzaj pokrycia dachowego cechuje się szybkim i łatwym montażem, większą niż dachówka ceramiczna szczelnością i przystępnością cenową. Nic więc dziwnego, że cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony inwestorów. Możliwość zamówienia blachodachówki wykonanej poprzez gięcie blachy sprawia zaś, że można dopasować ją do wielu – nawet nietypowych – dachów.


Data publikacji: 6 maja, 2023

Autor:


Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły