Realizacje

Gimnazjum Nordahla Griega

Na początku 2006 roku, w województwie Hordaland na zachodnim wybrzeżu Norwegii, ogłoszono konkurs architektoniczny na projekt nowego budynku gimnazjalnego w Söras, dzielnicy Bergen. Po zaciętej rywalizacji, zwycięzcą konkursu, na który zgłoszono łącznie osiem różnych prac, zostało Biuro Architektoniczne LINK.

Od samego początku, celem zarówno zleceniodawcy, jak i projektanta, było opracowanie projektu nowoczesnego budynku szkolnego, dobrze dostosowanego do aktualnych i przyszłych potrzeb oraz charakteryzującego się taką elastycznością rozwiązań, która pozwalałaby na ewentualne zmiany w przyszłości. Ważne były także funkcjonalność i estetyka budynku, zapewniające jego atrakcyjność i składające się na elementy tworzące inspirujące miejsce pracy dla nauczycieli i uczniów.

Łączna powierzchnia budynku wynosi 14000 m2 zapewniając miejsce dla 800 uczniów i 150 pracowników.
Architektura budynku to jakby typowa deklaracja programowa: trwałe materiały w postaci miedzi i szkła umożliwiają dostosowanie obiektu do przyszłych wymagań. Symbolizują one młodzieńczą energię, dynamikę, pewność siebie, wielobarwność, świeżość i ambicje. Otoczka prepatynowanej miedzi obejmuje transparentną bryłę budynku, dającą wrażenie lekkości i dynamiki. Wrażenie to potęguje szklana fasada główna, ozdobiona ponadto wąskimi pasmami kolorowego szkła. Elementy te nawiązują do indywidualizmu osobowościowego każdego z uczniów szkoły.

GimnazjumNordahla Griega
GimnazjumNordahla Griega

Miedziane poszycie dachu

Konstrukcja budynku oparta jest na betonowych filarach i prefabrykowanych belkach betonowych oraz na dźwigarach stalowych mających funkcję nośną. Konstrukcja dachu składa się ze wspartych na stalowych belkach, fabrycznie przygotowanych elementów dachowych z warstwą izolacyjną, która pokryta jest sklejką i papą. Poszycie zewnętrzne tego masywnego, prawie płaskiego dachu – kąt nachylenia wynosi zaledwie 3 stopnie – stanowią pasy blachy miedzianej o długości 14 m i grubości 0,7 mm, położone metodą długich pasów.

GimnazjumNordahla Griega

Zasadniczo zastosowano dwa rodzaje materiałów zewnętrznych, z których żaden praktycznie nie wymaga konserwacji: miedź jako poszycie dachu i fasady oraz szkło w aluminiowej oprawie w oszklonych elewacjach budynku. Wszystkie materiały zostały tak dobrane, aby koszty konserwacji były jak najmniejsze nawet w dłuższej perspektywie czasu i aby można było zapewnić trwałą wysoką jakość. Obiekt został ukończony zeszłej jesieni i zdążył już otrzymać nominację do Nagrody Architektonicznej Miasta Bergen 2010.

GimnazjumNordahla Griega

Dobór materiałów i koncepcja kolorystyczna polega na tym, że wszystkie powierzchnie większych wnętrz, ze wyjątkiem stołówki i auli, są w kolorach białym, czarnym lub szarym. Dzięki redukcji kolorów, światło wpadające do wnętrza przez kolorowe szyby fasady i drzwi zyskuje neutralną powierzchnię, na której może odbywać się barwna projekcja świetlna. Przyczynia się to do nadania indywidualnego charakteru każdemu z pomieszczeń.

GimnazjumNordahla Griega
GimnazjumNordahla Griega
GimnazjumNordahla Griega

Architekci: LINK signatur AS, Team Bergen
Wykonawca instalacji miedzianych: Sigurd Oppheim AS
Produkty miedziane: Nordic GreenTM
Zdjęcia: Daniel Clements and LINK-architects

Źródło: Forum miedzi

5/5 - (2 votes)

Data publikacji: 8 września, 2013

Autor:

5/5 - (2 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły