Gwoździarki

Gont bitumiczny. Szybko i sprawnie. Czy to możliwe?

Każdy z dekarzy który to czyta a z pewnością większość miała kiedyś przyjemność pokrycia dachu gontem. Jak doszły mnie podczas różnych podróży po kraju słuchy- opinie na temat gontów nie są wśród dekarzy Polskiej krainy zbyt pochlebne. Polak lubi wszystko co przetrwa co najmniej jego, jego syna a najlepiej jeszcze wnuka, żeby wszyscy widzieli że „dziadek zrobił porządny Dach”.

No niestety gont nie jest przykryciem na 15 pokoleń i stąd może nie jest u nas najbardziej popularny. Jednak raz na jakiś czas „się zdarza” a w niektórych rejonach Polski nawet częściej niż „czasem”. Jak już się zdarzy – to…? Pokłute palce i dniówki tłuczenia młotkiem. Ale niekoniecznie.

Ci z Was którzy już posiadają „papiarkę” wiedzą że przybijanie nią gontów to bajka w porównaniu z pracą ręczną. Ci co jej jeszcze nie mają najczęściej sądzą że „szkoda kasy” albo „po co mi ona, ja mało robię gontów”. Ja dzisiaj chciałem podzielić się kilkoma ważnymi myślami na temat powodów dla których warto pracować „papiarką” czyli gwoździarką. Do gwoździ papowych i na co zwrócić uwagę decydując się na jej zakup.

1. Gwoździarka powinna być lekka, poręczna, szybka. Powinna mieć regulację strzelania z dotyku (trzymamy spust a gwoździarka strzela jak dotkniemy nią do podłoża) oraz wyłącznie ze spustu. Ta regulacja pozwala nam na pracę w trybie szybkim np. przy kładzeniu papy i przy bardzo wprawnej doświadczonej ręce (strzał z dotyku) i pracę precyzyjną (strzał ze spustu) zwykle wybieraną podczas przybijania gontów.

2. Gwoździarka powinna mieć bardzo twardy i szeroki nos czyli potocznie „lufę”. „lufa” najczęściej dotyka gontu a zatem jest niesamowicie narażona na ścieranie. Każdy kto choć trochę pracował z gontem wie że działa on jak papier ścierny na cokolwiek czym po nim „szuramy”. Nos gwoździarki powinien zatem mieć bardzo twardą powierzchnię, np. gwoździarka BPRO NP. 45 Rufus ma powierzchnię nosa utwardzoną węglikami spiekanymi, co czyni ją niesamowicie odporną na ścieranie. Nos musi być też szeroki. Im szerszy tym stabilniejsza jest gwoździarka przy kontakcie z podłożem a zatem szansa na wbicie gwoździa pod kątem innym niż 90 stopni jest niewielka.

3. Gwoździarka musi mieć regulację siły bicia. Wiemy że drewno jest materiałem naturalnym i jego twardość nie jest identyczna na całej powierzchni dachu. Kompresor też jest najczęściej na dole, lepiej zatem dostosować siłę bicia do twardości drewna w samej gwoździarce a nie na parterze.

Gont bitumiczny. Szybko i sprawnie. Czy to możliwe?

4. Zwróćmy uwagę na koszt eksploatacji. Pojawiły się nie dawno na rynku gwoździarki gazowe jednak policzmy ile kosztuje ich eksploatacja. Jeśli na m2 dachu zużywamy około 40 gwoździ to znaczy że na przeciętnej wielkości Dach (ok. 200 m kw) zużywamy 8.000 gwoździ. Gwoździe do gwoździarki pneumatycznej będą nas kosztować ok. 300 zł podczas gdy Do gwoździarki gazowej – ok. 1.000- 1.200 zł!!!

5. Typ gwoździarki: gazowy czy pneumatyczny? Oprócz kwestii kosztów eksploatacji i ceny zakupu (gwoździarka gazowa to koszt ponad 50% wyższy) pozostają jeszcze aspekty czysto praktyczne. Gwoździarka gazowa da nam swobodę – nie musimy ciągać węża. Jednak gwoździarka papowa pneumatyczna da nam większą pewność, niezawodność w gorszych warunkach pogodowych, lepszą szybkość pracy no i przede wszystkim – zarabia na siebie!

Gwoździarka BPRO NP.45 Rufus jest lekka, ma regulację głębokości bicia, przełącznik strzału (dotyk/spust) jest pneumatyczną mocną i szybką gwoździarką, posiada wszystkie cechy o których wyżej wspomniałem.

Ja wiem że praca gwoździarką przy montażu gontów czy „biciu” papy jest wygodniejsza, oszczędza czas i koszty ale żeby podać Wam konkretnie jakie daje to oszczędności zapytałem kilku dekarzy używających gwoździarki RUFUS. Oto, co nam odpowiedzieli:

Bojko Bogdan Usługi Remontowo-Konserwacyjne: „Inwestycja w Gwoździarki Papowe Rufus firmy B.PRO była strzałem w dziesiątkę. Przyśpieszenie pracy, a co za tym idzie oszczędności z tego tytułu to 50%. Sprzęt, obsługa, serwis mogę spokojnie porównać z Mercedesem.”

Jacek Behrent: „podam korzyść jaką mam używając gwoździarki B.PRO RUFUS:
Papowanie na średnim dachu 200-250 m kw. Oszczędności z tytułu użycia gwoździarki RUFUS tylko do papowania tj ok. 300 zł. Czas papowania+deskowania na „typowym” dachu czyli ok. 200-250 m kw przed zakupem RUFUSa wynosił 4 ludzi na 4 dni. Teraz deskowanie (gwoździarka B.PRO JOHN) + papowanie (RUFUS) zajmuje 2 dni na tą samą ilość ludzi. Oszczędność łącznie 50% czyli 2dni x 4 osoby= 8 dniówek. Ile to jest pieniędzy każdy potrafi policzyć. Z grubsza- RUFUS zwraca się po pierwszym dachu.”

Cezary Langner: „Średnia cena przybicia papy i gontu tj 23zł/m2. Bez gwoździarki zajmowało mi: 2 dni papa podkładowa, 4-5 dni gont (3 osoby). Teraz zajmuje to nam: 1 dzień papa podkładowa, 2 dni przybijanie gontu. Licząc po 150 zł dniówkę to daje nam 1400-1800zł oszczędności na 1 dachu.”

Kto chciałby spróbować jak pracuje dobra gwoździarka niech zadzwoni do naszego dystrybutora lub bezpośrednio do nas, „podjedziemy, postrzelamy” 🙂

Nawet dla 1 dachu krytego gontem w roku – opłaca się mieć RUFUSa bo po jednym dachu jego koszt się zwraca a więc po 1 dachu masz go za darmo! Zachęcam do prób. Testy i opinie klientów mówią same za siebie.

A zatem – do zobaczenia!

Łukasz Komierowski B.PRO Polska.

Gont bitumiczny. Szybko i sprawnie. Czy to możliwe? Gont bitumiczny. Szybko i sprawnie. Czy to możliwe? Gont bitumiczny. Szybko i sprawnie. Czy to możliwe? Gont bitumiczny. Szybko i sprawnie. Czy to możliwe?Gont bitumiczny. Szybko i sprawnie. Czy to możliwe?
5/5 - (9 votes)

Data publikacji: 23 maja, 2013

Autor:

5/5 - (9 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Mariusz
    środa, 19 sierpnia, 2020

    Polecam w 100% !!! Niezastąpiony sprzęt, pracuje kilka lat bez zarzutu

Podobne artykuły