Na rynku

Grupa VELUX eksportuje coraz więcej

Grupa VELUX i spółki siostrzane zakończyły rok 2015 bardzo dobrym wynikiem i po raz kolejny potwierdziły swoją pozycję lidera stolarki budowlanej w Polsce. Plany na rok 2016 zakładają dalszy rozwój potencjału produkcyjnego w polskich fabrykach.

Grupa VELUX i spółki siostrzane osiągnęły w Polsce w 2015 roku przychód na poziomie ponad 1,5 mld złotych. Wynik ten jest lepszy od ubiegłorocznego o 6,7 procenta i został osiągnięty głównie dzięki sprzedaży produkowanych w Polsce okien Nowej Generacji na eksport do krajów Europy Zachodniej.

Okna z Polski cieszą się na rynku europejskim dużym popytem i jest to stały trend. Dzięki naszym inwestycjom w modernizację i rozwój polskich fabryk produkujemy nowoczesne, energooszczędne okna, z których większość trafia na eksport. Warto też dodać, że blisko ¼ wartości polskiego eksportu okien jest naszym udziałem, natomiast w segmencie okien drewnianych obsługujemy ¾ całego eksportu — mówi Jacek Siwiński, dyrektor generalny VELUX Polska.

Inwestycje w polskie fabrykiwzrost produkcji oraz efektywności energetycznej

Projekty realizowane w 2015 roku w polskich fabrykach pozwoliły na poszerzenie asortymentu i potencjału produkcyjnego. Wartość ubiegłorocznych inwestycji wyniosła blisko 125 mln złotych i związana była z rozbudową fabryki okuć w Gnieźnie, budową hali magazynowej w fabryce okien w Namysłowie oraz budową lakierni proszkowej w fabryce należącej do spółki Dovista w Wędkowach koło Tczewa. W ciągu czterech ostatnich lat (2012-2015) Grupa zainwestowała w rozwój produkcji okien w naszym kraju prawie 500 mln złotych — mówi Jacek Siwiński, dyrektor generalny VELUX Polska.

W związku z tymi inwestycjami zatrudnienie wzrosło o 180 osób. Łącznie w Grupie VELUX i spółkach siostrzanych pracuje ponad 3500 osób. Na lokalnych rynkach – w Gnieźnie, Namysłowie i Wędkowach jest to największy pracodawca. Zwiększyła się także powierzchnia fabryk, która obecnie wynosi ponad 226 tysięcy metrów kwadratowych.

Inwestycje w polskie fabryki, obejmujące również ich modernizację i wymianę parku maszynowego, wpłynęły na poprawę ich efektywności energetycznej. W roku 2015 zakłady produkcyjne VELUX przeszły pozytywnie audyt energetyczny i dołączyły do nielicznego w Polsce grona zakładów posiadający system zarządzania energią zgodny z ISO 50001, co oznacza duże oszczędności energii, które z jednej strony przekładają się na oszczędności kosztów, z drugiej mają olbrzymi wpływ na środowisko naturalne i ograniczenie emisji CO2. W roku 2016 firma VELUX spodziewa się obniżenia kosztów związanych ze zużyciem energii o 5-10 procent, a w kolejnych latach o kolejne 10 procent.

Plan na 2016rozwój potencjału produkcyjnego w Polsce

Grupa VELUX z optymizmem patrzy w przyszłość i zapowiada dalsze wzrosty. W 2016 roku nie zwalniamy tempa, jak na lidera przystało. Będziemy się koncentrować na wykorzystaniu potencjału produkcyjnego inwestycji zrealizowanych w 2015 roku. Planujemy zwiększenie wielkości i wartości produkcji w Polsce, i dalszy rozwój eksportu. Wraz ze wzrostem wolumenu produkcji nadal systematycznie rosło będzie zatrudnienie, tak jak to miało miejsce w latach ubiegłych — zapowiada Jacek Siwiński.

75 lat Grupy VELUX i społeczna odpowiedzialność

W 2016 roku Grupa VELUX, założona przez wynalazcę współczesnego okna dachowego, duńskiego inżyniera Villuma Kann Rasmussena, obchodzi swoje 75-lecie. Motorem naszych działań zawsze było polepszanie warunków życia poprzez zapewnianie dostępu do światła dziennego i świeżego powietrza. Zaś podstawą naszej działalności biznesowej od początku była społeczna odpowiedzialność. W tym roku chcielibyśmy szczególnie to zaakcentować, podejmując różne inicjatywy w tym zakresie — mówi Jacek Siwiński.

Jedną z jubileuszowych inicjatyw społecznych jest wspólny projekt Grupy VELUX i organizacji społecznej Little Sun, które wspólnie zleciły opracowanie lampy solarnej. W wyniku konkursu wybrano projekt lampy opracowany przez studentów z Argentyny, wyprodukowano 14 500 lamp (tyle, ilu pracowników zatrudnia VKR Holding A/S, właściciel Grupy VELUX) i przekazano je na rzecz społeczności w Senegalu, Zambii i Zimbabwe, czyli tam gdzie dostęp do elektryczności po zachodzie słońca jest wciąż nieosiągalnym luksusem.

Przy okazji jubileuszu warto również wspomnieć o wieloletnim zaangażowaniu w życie społeczności lokalnych oraz wsparciu działalności organizacji społecznych w Polsce między innymi poprzez dotacje przyznawane przez niezależnie działające Fundacje VELUX, będące większościowym udziałowcem Grupy. Od 2003 roku przekazały one w sumie 27 grantów na ponad 85 mln zł na realizację inicjatyw związanych z ochroną socjalną oraz niwelowaniem różnic społecznych wśród dzieci i młodzieży zagrożonej wykluczeniem z powodu choroby, ubóstwa, sytuacji rodzinnej lub niepełnosprawności.

800_fabrykawwdkowach 800_fabrykaveluxwnamysowie

800_produkcjaokienveluxgniezno8 800_systempakowaniacube1

 

4.8/5 - (6 votes)

Data publikacji: 11 kwietnia, 2016

Autor:

4.8/5 - (6 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły