Warsztat

Gwintowniki do metalu – co to takiego?

Gdzie przydatne są gwintowniki do metalu? Podczas majsterkowania w zaciszu swojego garażu, a także w pracy dużego zakładu przemysłowo-produkcyjnego. Praktycznie wszędzie tam, gdzie liczy się precyzyjna i szybka obróbka metalu, sprawdzą się profesjonalne gwintowniki. Chcesz dowiedzieć się, czym są takie akcesoria? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na ten temat.

Chcesz mieć pewność, że do przygotowanych otworów można bez problemu wkręcić śrubę z lewym lub prawym gwintem? W takiej sytuacji niezbędne są gwintowniki. To niewielkie akcesoria, których można użyć wraz z wiertarką lub wkrętarką. Umożliwiają rozwiercenie wcześniej przygotowanego otworu, gdzie ma mieścić się śruba.

Kiedy przydają się gwintowniki do metalu?

Gwintowniki do metalu są przydatne w wielu sytuacjach. Można je użyć nie tylko na halach przemysłowych, gdzie produkowane są półprodukty metalowe, np. pokrywy do silników samochodowych. Gwintownik o odpowiednio dopasowanym rozmiarze przydaje się w takich sytuacjach, jak:

  • urwana śruba, np. podczas wymiany koła lub remontu silnika samochodowego,
  • zerwany gwint w stalowych konstrukcjach, np. rusztowaniach.

Można powiedzieć, że gwintowniki przydają się zawsze wtedy, kiedy zachodzi potrzeba odnowienia uszkodzonego gwintu. W skrajnych przypadkach przydatne są także narzynki, które umożliwiają rozwarstwienie zerwanej śruby, aby wyciągnąć ją z miejsca
do nagwintowania.

Jak wybrać gwintownik? Poradnik dla majsterkowiczów

Zanim zdecydujesz się kupić gwintowniki dla siebie, koniecznie weź pod uwagę własne potrzeby oraz kilka parametrów technicznych. Mowa tu głównie o takich elementach, jak:

  • materiał wykonania (HSS, HSS-e, HSSCo, HSS-G, WS),
  • zastosowanie,
  • kierunek gwintu,
  • rodzaj gwintownika (maszynowy lub ręczny),
  • producent.

To najważniejsze parametry, które pomogą Ci wybrać rodzaj gwintownika, który spełni Twoje oczekiwania. Jeśli chodzi o pozostałe istotne czynniki, warto też uwzględnić: wielkość otworu rdzeniowego, długość części roboczej, rozmiar chwytu oraz rozmiar gwintu.

Ile kosztują gwintowniki do metalu?

Ciężko jest określić jednolitą cenę gwintowników do metalu. Na rynku i w sklepie internetowym dostępne są różnego rodzaju akcesoria tego typu w cenach od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za sztukę. Ostateczne koszty są uzależnione przede wszystkim
od materiału wykonania gwintownika oraz renomy producenta.

Jeśli chcesz mieć pewność, że przygotowywane otwory będą idealne pod każdym względem, lepiej zainwestuj w sprawdzone i polecane gwintowniki. Kupując akcesoria od renomowanych producentów, będziesz mieć pewność, że gwintownik poradzi sobie z przygotowaniem otworu nawet w wyjątkowo twardym metalu.

Aby kupić gwintowniki do metalu w rozsądnych cenach, koniecznie sprawdź ofertę sklepu internetowego. W jednym miejscu znajdziesz wszystkie najpopularniejsze rozmiary akcesoriów do przygotowywania gwintów, a także nietypowe modele stworzone do zadań specjalnych. Takie gadżety sprawdzają się zarówno w prywatnych zastosowaniach, jak
i w przemyśle ciężkim.

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 5 maja, 2023

Autor:

5/5 - (1 vote)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły