Akcesoria dachowe

Haki dachowe i drabinowe

Poruszanie się i wykonywanie wszelkich prac na dachach jest nierozłącznie powiązane z ryzykiem upadku. Konsekwencje tego rodzaju nieszczęśliwych zdarzeń mogą być bardzo poważne i często kończą się ciężkimi obrażeniami, a w skrajnych przypadkach nawet śmiercią.

Co istotne, wysokość, na której porusza się dana osoba, nie jest w tym przypadku czynnikiem decydującym o zakresie obrażeń, a czas przebywania na dachu nie decyduje o skali potencjalnego ryzyka upadku. W statystykach odnotowano zdarzenia śmiertelne, które były następstwem upadku z wysokości 2 metrów jak również takie, w których upadek z wysokości powyżej 5 metrów powodował lekkie obrażenia ciała. Bardzo często wypadkom ulegają osoby nadzorujące prace, które przed zdarzeniem przebywały na dachu tylko kilka minut. Przedstawione powyżej fakty jednoznacznie określają kierunek, który powinno się wybierać podczas projektowania i budowy wszelkich obiektów przemysłowych oraz budynków mieszkalnych. Bezwzględnie powinno się w każdym przypadku przewidzieć sposób zabezpieczenia przed upadkiem użytkowników.

Zabezpieczenie przed upadkiem

Zabezpieczenie przed upadkiem realizuje się poprzez odpowiedni dobór elementów, które w poprawnym połączeniu są gwarantem bezpieczeństwa i wspólnie stanowią system zabezpieczający przed upadkiem z wysokości. Składa się on zawsze z:
– szelek bezpieczeństwa,
– podzespołu amortyzująco-łączącego,
– urządzenia kotwiczącego.

Dodatkowo każdy użytkownik powinien posiadać odpowiednie przeszkolenie w zakresie ochrony przed upadkiem. Warunkiem koniecznym jest również zaplanowanie i opisanie procedury ewakuacji oraz pomocy poszkodowanemu w razie wystąpienia upadku. Stosowanie urządzeń kotwiczących na dachach obiektów przemysłowych oraz obiektów użyteczności publicznej jest coraz bardziej popularne. Właściciele oraz zarządcy obiektów zdają sobie coraz częściej sprawę z ciążącej na nich odpowiedzialności. Są oni zobligowani do udostępnienia bezpiecznego punktu wpięcia. Inaczej sprawa wygląda na obiektach budynków mieszkalnych, gdzie stosowanie tego typu zabezpieczeń jest wciąż sporadyczne. Poniżej przedstawiono wybrane rozwiązania dla tego typu budownictwa.

Urządzenia kotwiczące zgodne z PN-EN 795 klasa A oraz PN-EN 517 klasa B

Dachowe haki zabezpieczające są stosowane na stromych połaciach dachowych. Spełniają rolę punktu kotwiczącego, do którego przypina się użytkownik oraz służą jako mocowanie drabiny. Obecnie szeroki asortyment pozwala na dobór odpowiedniego modelu w zależności od kąta nachylenia i rodzaju powierzchni dachowej. Należy bezwzględnie stosować haki dachowe zgodnie z przeznaczeniem i montować je zgodnie z zaleceniami producenta, pamiętając przy tym, że spełniają one rolę punktu kotwiczącego zabezpieczającego przed upadkiem. Tylko prawidłowy montaż zapewnia odpowiednią wytrzymałość i gwarantuje zgodność z normą PN-EN 795.

Przykłady dachowych haków zabezpieczających

Fot. 2. Lux Top® SDH-Z II stosowany na dachach pochyłych i stromych pokrytych dachówką ceramiczną.
Fot. 2. Lux Top® SDH-Z II stosowany na dachach pochyłych i stromych pokrytych dachówką ceramiczną.

Bezpieczne wejście na dach jest możliwe wyłącznie przy odpowiedniej stabilizacji drabiny. Warto w tym przypadku zwrócić uwagę na uchwyty służące do mocowania, które zabezpieczają drabinę przed przewróceniem na boki i do tyłu. W zależności od rodzaju powierzchni stosuje się odpowiednie rodzaje – przykłady przedstawiono na fotografiach.

Fot. 3. Lux Top® SDH-RVT stosowany na dachach pochyłych i stromych pokrytych blachą trapezową lub płytami typu sandwich.
Fot. 3. Lux Top® SDH-RVT stosowany na dachach pochyłych i stromych pokrytych blachą trapezową lub płytami typu sandwich.
Fot. 4. Lux Top® LS IV - zabezpieczenie drabiny przy dachach płaskich mocowane do fasady.
Fot. 4. Lux Top® LS IV – zabezpieczenie drabiny przy dachach płaskich mocowane do fasady.
Fot. 5. Lux Top® LS II - zabezpieczenie drabiny przy dachach stromych do mocowania na krokwi lub do łaty okapowej.
Fot. 5. Lux Top® LS II – zabezpieczenie drabiny przy dachach stromych do mocowania na krokwi lub do łaty okapowej.

więcej na www.protekt.com.pl

5/5 - (2 votes)

Data publikacji: 3 października, 2015

Autor:

5/5 - (2 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły