Łączniki

Hermann Schwerter Polska

Firma Hermann Schwerter Iserlohn (HSI), to dostawca wielu innowacyjnych produktów m.in. w segmencie budownictwa i zamocowań betonowych. Hermann Schwerter Iserlohn (HSI) jest szanowaną niemiecką marką, która szczyci się ponad 100-letnią tradycją.

Krótki zarys historii firmy Hermann Schwerter

Początki przedsiębiorstwa HSI sięgają 1905 roku, kiedy to Hermann Schwerter zakłada firmę eksportującą produkty metalowe z rejonu Westfalii do Rosji. Dość szybko na terenie Rosji powstają magazyny z drobnymi produktami metalowymi, głównie wkrętami – pierwszy w Kijowie, a następny w Moskwie. Ówczesny katalog eksportowy zawiera głownie śruby i wkręty zarówno mosiężne, jak i stalowe. Rewolucja Październikowa przerywa współpracę, jednak już po pięciu kolejnych latach firma notuje sukcesywny powrót na rynki nadbałtyckie, a dekadę później wchodzi ze swoją ofertą do krajów bałkańskich. Wybuch II Wojny Światowej zmusza ponownie HSI do zawężenia pola działania do obrotu na lokalnym rynku niemieckim.

W roku 1950 następuje zmiana pokoleń i pałeczkę przejmuje Hermann Junior Schwerter, który od razu przyspiesza rozwój firmy w odbudowującej i jednoczącej się Europie, zdobywając nowych klientów w Bawarii a następnie w Austrii i Szwajcarii. W tym czasie podstawę działalności firmy stanowi produkcja haków ubraniowych w zakładzie w Iserlohn oraz handel elementami złącznymi. Pomysłowość i innowacyjność Hermanna Juniora Schwertera i jego inżynierów skutkuje w latach 60-tych opracowaniem koncepcji specjalnych szaf samoobsługowych, usprawniających detaliczną sprzedaż drobnych elementów złącznych. Wzrost firmy przyspiesza dzięki m.in. asortymentowi kompletów zasłon czy uchwytów do sygnalizacji świetlnej.

W 1979 roku produkcja zostaje poszerzona o osprzęt do szatni i armaturę z mosiądzu oraz aluminium. Wraz z przejęciem produkcji technicznych okuć meblowych wiedeńskiej marki Kühler, know-how firmy w tej dziedzinie zostaje znacząco wzmocniony. W 1994 roku firma przenosi się do swojej obecnej siedziby w Iserlohn, o łącznej powierzchni 35 000 m² i jednocześnie postanawia zmienić model swojej działalności na zagranicznych rynkach, który od lat oparty jest o regionalnych agentów handlowych. W efekcie również w 1994 następuje otwarcie spółki córki (oddziału z magazynem) w Polsce, zarejestrowanej pod nazwą Hermann Schwerter Sp. z o.o., której siedzibą jest miasteczko Konstancin-Jeziorna w województwie mazowieckim.

Ewolucja działalności Hermann Schwerter Sp. z o.o. (HSP)

Posiadanie od samego początku lokalnego magazynu umożliwia spółce skuteczną penetrację rynku krajowego, dzięki czemu jej oferta pojawia się nie tylko w lokalnych sklepach metalowych i większych regionalnych hurtowniach budowlanych, ale też w sieciach wielkopowierzchniowych gigantów, takich jak Obi, Praktiker, polskie Nomi czy Castorama. Na początku nowego milenium katalog produktów HS Poland składa się z 5 tomów obejmujących łącznie 34 000 pozycji asortymentowych. Coraz częściej na rynku można usłyszeć opinię, że jeżeli jakiegoś produktu nigdzie nie można kupić to „na pewno ma to HSP”.

O bardzo mocnej pozycji spółki świadczy fakt, że nawet upadek dwóch wielkich sieci i zarazem klientów firmy – Nomi i Praktikera – nie powoduje większych perturbacji w kondycji firmy. Jednocześnie upadek tych dwóch sieci sugeruje firmie położenie większego nacisku na ekspansję w pojawiających się sieciach sklepów lokalnych, opartych o narodowy kapitał. W efekcie asortyment HSP pojawia się sukcesywnie w sklepach sieci takich jak m.in. PSB Mrówka, ABC Majster Pszczółka (Majster Budowlane ABC), czy Sukces Zamocowania. Notując ten rozwój na polu dystrybucji firma nie zapomina o udoskonalaniu swojej oferty, czego wyrazem jest własna marka wkrętów sygnowanych nazwą „HSEasy”.

Dziś w sieciach wielkopowierzchniowych firma działa w oparciu o pomysł samoobsługowych szaf sprzedażowych z asortymentem dedykowanym dla drobnych klientów i majsterkowiczów, natomiast w sieciach polskich hurtowni są to wysoko wyspecjalizowane zestawy sprzedaży regałowej, podzielone według tematyki i kategorii produktowej (m.in. regały z linami, łańcuchami i osprzętem, czy też regały z elementami złącznymi meblowymi z dodatkiem typowo meblowej galanterii i tzw. „haków Iserlońskich”).

Dziś i jutro: przyszłość HSP

Obecna struktura HSP oparta jest na dziale handlowym z 5 niezależnymi przedstawicielami regionalnymi, magazynie zlokalizowanym w Konstancinie-Jeziornej oraz podległej księgowości i administracji. Do tego wszystkiego należy jeszcze dodać pakowalnię, która odpowiada za produkcję drobnych opakowań z niewielkimi ilościami specjalistycznych artykułów.
Konsekwencją podjętych działań rozwojowych jest wprowadzenie nowych linii wkrętów z serii HSEasy:

 • HSEasy Fully – wkręty z pełnym gwintem w pełnej rozmiarówce,
 • HSEasy PRO – wkręty do zastosowań o najwyższych wymaganiach,
 • HSEasy Pro Shark – wkręty z nowym rozwiązaniem talerza główki,
 • HSEasy Pro Dual – wkręty z nowoczesnym rozłożeniem gwintów.

O szczegółach nowych linii wkrętów napiszemy w kolejnych artykułach.

Hermann Schwerter Polska Sp. z o.o.
ul. Sadowa 13a, 05-520 Konstancin Jeziorna
tel. +48
887 871 078

4.7/5 - (41 votes)

Data publikacji: 29 grudnia, 2020

Autor:

4.7/5 - (41 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 1. lider
  wtorek, 29 grudnia, 2020

  Silna pozycja firm na rynku budowlanym jest konsekwencją umiejętności przystosowania się do aktualnych warunków. Popyt na dane artykuły jest bodźcem dla tych firm. Innowacyjne elementy złączne zawsze będą w centrum zainteresowania firm budowlanych. Firma HSP z pewnością sobie poradzi nawet w warunkach kryzysu gospodarczego, oferując bogatą gamę produktów.

 2. Jacek
  środa, 30 grudnia, 2020

  Firma z takimi tradycjami działająca na rynku od tak dawna posiada wyrobioną markę i HSP jest tego bardzo dobrym przykładem.Silna pozycja firmy na rynku handlu materiałami z zakresu budownictwa,która się ciągle rozwija i podąża za potrzebami konsumentów zawsze da sobie radę na rynku.

 3. internauta
  piątek, 22 stycznia, 2021

  Nic nie wkurza tak bardzo jak próba blokowania zaznaczenia tekstu na stronie przez głupi skrypt. Jeżeli to taka świetna marka to dlaczego ich oficjalna strona nie posiada nawet angielskiej wersji? Chciałem sobie zobaczyć ich ofertę i przejrzeć katalog ale widocznie są zbyt dumni jak na Niemców przystało aby używać j. angielskiego na oficjalnym kanale komunikacji z klientami czyt. stronie internetowej?

Podobne artykuły