Elektronarzędzia

HiKOKI (Hitachi) zaskakuje rynek dwunapięciowym akumulatorem HiKOKI Multi-Volt

HiKOKI Multi-Volt to nowa linia akumulatorów dwunapięciowych marki HiKOKI, stworzonych przez spółkę KOKI Holdings Co. Ltd., znaną do niedawna pod nazwą HITACHI. Firma, choć przechodzi właśnie okres rebrandingu, nie zwalnia tempa i zaskakuje rynek przełomowymi rozwiązaniami. Takim właśnie posunięciem jest wprowadzenie akumulatorów opartych na technologii Li-Ion, obsługujących zarówno dotychczas oferowane narzędzia wymagające prądu 18V, jak i ich następców, czyli nowe modele pracujące na prądzie 36V.

Nowa technologia sprawiła, że akumulator Multi-Volt jest kompatybilny ze starymi modelami narzędzi akumulatorowych 18-woltowych – np. młotowiertarką DH 18DBL – i jednocześnie z 36-woltowymi nowościami, takimi jak m.in. pilarka C3606DA W2, wiertarko-wkrętarka DS36DA WR czy szlifierka G3613DA W2. Sposób, w jaki marka HiKOKI uzyskała tak niezwykły efekt, został już oficjalnie zaprezentowany przez producenta i okazał się bardzo przemyślnym rozwiązaniem. Tkwi ono w elastycznym sposobie łączenia ogniw litowo-jonowych, który polega na automatycznym przełączaniu się z równoległego łączenia ogniw dla narzędzi 18-woltowych, na szeregowe łączenie dwukrotnie wyższej liczby ogniw dla narzędzi, wymagających prądu o napięciu 36 wolt. Na podkreślenie zasługuje tu słowo „automatyka”, gdyż faktycznie wszystko odbywa się bez ingerencji użytkownika, który niczego nie musi przełączać ani wciskać: układ elektroniczny samoczynnie rozpoznaje, czy akumulator przyłączono do narzędzia 18 V, czy też 36 V, po czym uruchamia automatykę sterującą odpowiednim połączeniem ogniw, kompatybilnym z wymaganiami napędu narzędzia. Takie sprzężenie elektroniki z automatyką ma na celu eliminację błędów ludzkich, które mogłyby się skończyć uszkodzeniem narzędzia oraz baterii i do których zapewne dochodziłoby na dużą skalę. Interesującą ciekawostką jest to, że akumulator Multi -Volt oferuje pojemność 2,5 Ah pracując w trybie 36 V, zaś przechodząc w tryb 18 V podwaja swoją pojemność do 5,0 Ah, przy czym gdy porówna się jego wagę ze starszą generacją baterii 18 V/5,0 Ah, właściwie nie czuje się różnicy – obie baterie są równie lekkie i kompaktowe. Za to najistotniejsza różnica między starą i nową generacją akumulatorów ujawnia się podczas obciążających prac, kiedy to nowe narzędzia oparte o zasilanie 36 V udowadniają, iż dysponują ogromnym zapasem mocy, sięgającym nawet 1080 W, zaś starsze generacje narzędzi 18-woltowych pracują z odczuwalnie zwiększoną efektywnością.

Dzięki bateriom HiKOKI Multi-Volt wykonują najtrudniejsze zadania na granicy swoich maksymalnych parametrów pracy z odczuwalnie zwiększoną dynamiką, w czym przybliżają się do nowych narzędzi akumulatorowych opartych na bateriach Multi-Volt 36 V.

Pomimo bardzo dużych obciążeń podczas pracy, akumulatory z nowej serii wykazują w dłuższej skali czasowej zwiększoną żywotność, którą zawdzięczają m.in. efektywniejszemu chłodzeniu i obniżeniu natężenia prądu podczas pracy z napięciem 36 V. Zabiegi te sprawiły, że ogniwa wewnątrz akumulatora mniej się nagrzewają podczas obciążających prac i lepiej oddają energię, gdy następuje jej maksymalny pobór przez napęd narzędzi – to właśnie dlatego użytkownik dysponuje tak wysoką mocą przy obróbce twardych i wymagających materiałów. Do zalet akumulatorów Multi-Volt zaliczyć należy też ich niewielkie rozmiary i wagę, co ma znaczenie gdy pracuje się większymi narzędziami, takimi jak pilarka tarczowa C3606DA WR czy młotowiertarka DH36DPA W2 oraz funkcje sygnalizowania dostępnej energii poprzez 4-diodowy wskaźnik.

Macierzysta dla akumulatorów HiKOKI Multi-Volt ładowarka oznaczona symbolem UC18YSL3, ładuje baterie do pełna w ciągu 32 minut. Oczywiście, może być zastąpiona innymi ładowarkami HiKOKI / Hitachi, obsługującymi baterie Li-Ion, pod warunkiem, że współpracują z akumulatorami z uchwytami ślizgowymi. Jednak dla nowej linii narzędzi 36 V optymalnie jest korzystać właśnie z niej, gdyż zapewnia najzdrowsze ładowanie, które wpływa na zwiększoną żywotność akumulatorów Multi-Volt, objawiającą się zerowym spadkiem pojemności i wydajności nawet przy osiągnięciu 1500 cykli ładowania-rozładowania.

Dwunapięciowość akumulatorów Multi-Volt to pokaz umiejętności i pomysłowości inżynierów pracujących dla marki HiKOKI. To dowód na to, że nawet w czasie skomplikowanych zmian strukturalnych, spółka KOKI i jej marka oraz wyroby mają się dobrze, jak nigdy dotąd.

Mateusz Kaczmarski
Kierownik Marketingu i Produktu

4.7/5 - (47 votes)

Data publikacji: 7 stycznia, 2019

Autor:

4.7/5 - (47 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 1. Jarosław
  poniedziałek, 7 stycznia, 2019

  Na rynku jest duży postęp w rozwoju elektronarzędzi ale nie w przypadku akumulatorów. Firma HiKOKI pokazała, że można coś ulepszyć w tematyce akumulatorów. Dzięki specjalistom mamy wreszcie inteligentne akumulatory, które dostosowują się do naszych potrzeb.

 2. kos
  środa, 9 stycznia, 2019

  Pewne i profesjonalne narzędzia wyposażone w nowej generacji akumulatory dwunapięciowe Hikoki Multi Volt są według mnie rozwiązaniem na miarę XXI wieku ponieważ sam akumulator po zamontowaniu wybiera odpowiednie ogniwo aby narzędzie działało.Do tej pory używałem narzędzi 18 V i teraz bez problemu będę mógł kupić mocniejsze narzędzia i mieć do obu typów jeden nowoczesny akumulator,takie rozwiązanie jest dla mnie dużym udogodnieniem.

 3. Marek
  niedziela, 8 grudnia, 2019

  Dewalt też ma takie akku 18/54v

 4. Adrian
  wtorek, 21 marca, 2023

  u mnie hikoki również się sprawdza, polecam

Podobne artykuły